27.06.2014
Rady sportu – powołane w celu merytorycznej wymiany zdań, realizacji celów określonych
w ustawie czy też okazja do demagogii ,,krzykaczy”?
Art. 30 ust. 1 ustawy o sporcie stanowi m.in., że ,, w jednostkach samorządu terytorialnego mogą działać rady sportu powołane przez właściwe organy wykonawcze”.
Jest to organ fakultatywny, który może być powołany przez organ wykonawczy określonej jednostki samorządu terytorialnego. W przypadku powołania rady sportu, ustala się jej skład, zasady powoływania członków, a także regulamin działania. Członkowie rady, zgodnie
z treścią cytowanego przepisu powinni wywodzić się spośród przedstawicieli organizacji
i instytucji realizujących zadania w zakresie kultury fizycznej. Przy uznaniu czy dana instytucja lub organizacja realizuje tego typu działania należy odwołać się z kolei do art. 2 ust. 2 ustawy o sporcie, który zawiera definicję legalną kultury fizycznej, zgodnie z którą sport wraz z wychowaniem fizycznym i rehabilitacją ruchową składają się na kulturę fizyczną.
Katalog zadań rady sportu określony w ustawie o sporcie jest katalogiem otwartym. Ustawodawca podaje przykładowe wyliczenie. Jej rolą jest w szczególności opiniowanie strategii rozwoju gmin, powiatów i województw w zakresie kultury fizycznej, projektu budżetu w części dotyczącej kultury fizycznej, programów rozwoju bazy sportowej na danym terenie, w tym w szczególności miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego w zakresie dotyczącym terenów wykorzystywanych na cele kultury fizycznej, projektów uchwał, o których mowa w art. 27 ust. 2 (dot. warunków i trybu finansowania zadania własnego jednostki samorządu terytorialnego polegającego na tworzeniu warunków, w tym organizacyjnych, sprzyjających rozwojowi sportu).
Członkowie rady sportu pełnią swoje funkcje społecznie. Opinie wydane przez radę sportu
w ramach jej kompetencji nie są wiążące dla organów jednostek samorządu terytorialnego.
Rady sportu powinny stanowić forum merytorycznych debat osób, które na co dzień zajmują się kulturą fizyczną. Organy jednostek samorządu terytorialnego z jednej strony mogą dzięki nim uzyskać informacje dotyczące bieżącej sytuacji, planach, propozycjach zmian
w przedmiotowym zakresie zaś jej członkowie wiadomości z zakresu np. kondycji finansowej danej jednostki samorządu terytorialnego i możliwości realizacji przedstawionych planów przedsięwzięć.
Jak to wygląda w praktyce i jaka jest odpowiedź na postawione na wstępie pytanie? Może maja już Państwo swoje zapatrywania (np. w związku z byciem członkiem takiego organu) na ten temat?
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.