26.03.2018
W poprzednim odcinku pisałem m.in. o zakresie podmiotowym przepisów Rozdziału VI „PRZEWINIENIA SZCZEGÓLNE, DOTYCZĄCE SĘDZIÓW, OBSERWATORÓW I DELEGATÓW” Regulaminu Dyscyplinarnego Polskiego Związku Piłki Nożnej. Mowa była także o niedozwolonych kontaktach sędziów (obserwatorów) z klubami i sędziów z obserwatorami. Dziś, omówienie kolejnych przewinień. Zaczynamy od takiego najbardziej prozaicznego i chyba najczęstszego, zapraszam do lektury.
„Nieterminowe przesłanie sprawozdania” – bo o nim mowa powyżej. Zostało ono uregulowane w art. 82 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN.
„
Art. 82
Nieterminowe przesłanie sprawozdania
1. Za nieterminowe przesłanie sprawozdania z zawodów lub obserwacji albo niewłaściwe i nieczytelne sporządzenie sprawozdania z zawodów lub obserwacji, wymierza się karę upomnienia.
2. Za ponowne w tym samym sezonie nieterminowe przesłanie sprawozdania z zawodów lub obserwacji albo niewłaściwe i nieczytelne sporządzenie sprawozdania z zawodów lub obserwacji wymierza się karę nagany albo karę pieniężną w wysokości do 500 zł.”
Przepis ma charakter porządkowy, a chodzi o integralność rozgrywek. Komisje ds. rozgrywek właśnie na podstawie sprawozdań weryfikują zawody i ich wyniki. Jest to kluczowe m.in. dla kar związanych z grą, liczby napomnień (żółtych kartek) i wykluczeni (czerwonych kartek) i prowadzenia rejestrów kar. Ponadto zgodnie z art. 116 §2 Regulaminu Dyscyplinarnego „Fakty zawarte w sprawozdaniach osób delegowanych do wzięcia udziału w meczu objęte są domniemaniem prawdziwości. Nie wyłącza to możliwości przeprowadzenia dowodu przeciwnego”.
Z domniemaniem prawdziwości sprawozdania ma również związek regulacja zawarta w art. 92 Regulaminu. Skoro sprawozdania mają taki walor to muszą być rzetelnie wypełnione. Przepisy art. 92 regulują przewinienie dokonania nieprawdziwego zapisu zdarzeń:
„
Art. 92
Dokonanie nieprawdziwego zapisu zdarzeń
Za dokonanie nieprawdziwego zapisu zdarzeń zaistniałych przed, podczas i po prowadzeniu zawodów lub obserwacji, a także za zatajenie udzielonych upomnień w stosunku do zawodników, trenerów jak również innych działaczy wymierza się:
a) karę pieniężną,
b) dyskwalifikację od 1 miesiąca do 2 lat,
c) skreślenie z listy sędziów lub obserwatorów.”
Przewinieniem jest również uniemożliwienie zamieszczenia zastrzeżeń. To z kolei art. 83 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN. „Za uniemożliwienie zamieszczenia w załączniku do sprawozdania z zawodów złożonych przez kierownika lub kapitana drużyny bezpośrednio po meczu zastrzeżeń, w tym odnośnie udzielonych napomnień (żółte kartki) lub wykluczeń z gry (czerwone kartki) wymierza się sędziemu karę:
a) nagany,
b) karę pieniężną,
c) dyskwalifikacji czasowej.”
Zamieszczanie zastrzeżeń jest o tyle istotne, że organy rozgrywkowe i dyscyplinarne bazują właśnie na sprawozdaniach. Często zdarza się w postępowaniu dyscyplinarnym czy odwoławczym, że strona kwestionuje zapisy sprawozdania, mówiąc że się z nimi nie zgadza. Przypomnę, protokół po meczu jest podpisywany przez kierowników drużyn i jeśli mają oni zastrzeżenia to powinni je wpisać do protokołu, do załącznika, a sędzia wypełniając sprawozdanie musi je uwzględnić. Niestety, praktyka pokazuje, że kluby nie wpisują zastrzeżeń, dlatego apel do kierowników drużyn: „nie zgadzacie się, wpisujcie”.
Jeśli zastrzeżenia zostaną wpisane i będą na kopii protokołu, a nie będzie ich w sprawozdaniu, sędzia zostanie ukarany. Inna sprawa, że w niektórych regulaminach rozgrywek są już uregulowane kary dla klubów, które nie wniosą zastrzeżeń, a potem w postępowaniu kwestionują to co w sprawozdaniu podnosząc niewpisane zastrzeżenia. Mówiąc kolokwialnie „kij ma dwa końce”.
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.