03.04.2014
Koreańczycy: Lee Seung Woo, Gyeol Hee Jang, Seungho Paik, Francuz Théo Chendri, Nigeryjczyk Bobby Adekanye oraz Kameruńczyk Patrice Sousia – to ich transfery stały się przyczyną nałożonej kary na Barcelonę. Mowa o zawodnikach, którzy w momencie transferu do hiszpańskiego klubu nie ukończyli 16 roku życia, co ma znaczne przełożenie na interpretację przepisów FIFA. O co zatem chodzi w słynnym już art. 19 Regulaminu FIFA w Sprawie Statusu i Transferu Zawodników?
Ogólna zasada określona w tym przepisie jest jednoznaczna: Międzynarodowe transfery zawodników dozwolone są jedynie, jeżeli zawodnik ukończył 18 rok życia. Żeby nie było zbyt prosto wprowadzono wyjątki od tej reguły:
- Gdy rodzice zawodnika przeprowadzają się do kraju, w którym siedzibę ma nowy klub z przyczyn niezwiązanych z piłką nożną.
- Gdy zawodnicy pomiędzy 16. i 18. rokiem życia przenoszą się w obrębie terytorium Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego pomiędzy jednym państwem członkowskim a drugim samemu, przy czym pod warunkiem, że nowy klub zagwarantuje jego edukację sportową, piłkarską i naukową. Obywatelstwo zawodnika nie ma w tym momencie znaczenia.
- Gdy zawodnik mieszka nie dalej niż 50 km od granicy państwowej, a klub, w którym zawodnik pragnie zostać zarejestrowany w związku sąsiedniego kraju także zlokalizowany jest w odległości 50 km od granicy. Maksymalna odległość między miejscem zamieszkania zawodnika a siedzibą klubu wynosi zatem 100 km. W przypadku takiego transferu zawodnik dalej przebywa w miejscu zamieszkania. Dodatkowo dwa zainteresowane związki muszą wydać jednoznaczną zgodę na rejestrację zawodnika w nowym klubie.
Na pierwszy rzut oka widać, że drugi i trzeci przedstawiony wyjątek od reguły zawierają pewne ograniczenia, jak m. in. kryterium terytorialne oraz kryterium wieku zawodników. Nic więc dziwnego, że powszechnie zaczęto przy okazji transferów korzystać z możliwości dokonywania transferów w związku z przeprowadzkami rodziców, których przyczyny nie były związane z piłką nożną. Prowadziło to naturalnie do wielu nadużyć. Kluby organizowały bowiem pracę któremuś z rodziców zawodnika i w ten sposób otwierały sobie możliwość sprowadzenia utalentowanego nastolatka z innego państwa.
Jako przykład podam kazus sprzed niemal 10 lat. Paragwajski zawodnik Carlos Javier Acuña Caballero, grający do tej pory w rodzimym Club Olympia de Paraguay w wieku 16 lat podpisał kontrakt z hiszpańskim Cádiz. Żeby sfinalizować hiszpańska federacja piłkarska zwróciła się do paragwajskiego związku piłkarskiego o przekazanie tzw. ITC (International Transfer Certificate). Paragwajska federacja odmówiła wydania dokumentu, ponieważ według nich transfer odbył się wbrew zapisom art. 19 Regulaminu FIFA. Hiszpańska federacja oraz Cádiz twierdziły, że naruszenia przepisów nie było, ponieważ w Hiszpanii została zatrudniona matka zawodnika Sprawa ostatecznie została rozstrzygnięta przez Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie (CAS), który odrzucił roszczenia Cádiz. Dlaczego? Owszem, matka zawodnika została zatrudniona w hiszpańskiej restauracji, ale dziwnym trafem nastąpiło to tydzień po uzgodnieniu warunków transferu przez gracza. Nie można w związku z tym mówić o powodach przeprowadzki niezwiązanych z piłką nożną.
CAS stosował podobną linię orzeczniczą jeszcze wielokrotnie, jednak i tak należy mieć świadomość, że praktyka „handlu dziećmi” jest wciąż popularna. Od 2009 r. nastąpiło zaostrzenie polityki Światowej Federacji Piłkarskiej dotyczącej transferów niepełnoletnich zawodników. Ma to związek również z tzw. Transfer Matching System, komputerową bazą rejestrującą transfery na całym świecie. W praktyce system ten nie działa jeszcze perfekcyjnie i ciągle próbuje się przeprowadzać transfery niepełnoletnich zawodników, o czym świadczy dość głośna afera związana z byłym dyrektorem sportowym jednego z klubów Ekstraklasy. Czy nałożona kara na Barcelonę odstraszy kolejne kluby od naginania przepisów transferowych? Według mnie wiele zależy od tego, czy sankcja ta rzeczywiście zostanie podtrzymana, bo chyba nikt nie ma wątpliwości, że to sprawa została w tym momencie zakończona.
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.