17.11.2014
Dziś chciałbym poruszyć temat swobód europejskich w kontekście migracji sportowców. Postaram się znaleźć odpowiedź na pytanie, czy wprowadzanie przez organizatorów imprez warunków uczestnictwa w turniejach może stanowić ograniczenie swobody przepływu obywateli krajów członkowskich?
Powyższe zagadnienie nie jest jednoznacznie i precyzyjnie określone w przepisach UE. Główny nurt interpretacyjny w powyższej kwestii jest wyznaczony przez orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Swoboda przepływu osób ma swoje podstawy prawne w Traktacie o Unii Europejskiej (art. 3 ust. 2) oraz Traktacie o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (art. 21 i tytuł IV i V TFUE). W swoim założeniu sprowadza się do zezwolenia na przemieszczanie się i pobyt na terenie UE osób, które posiadają obywatelstwo Unii Europejskiej (ukonstytuowane na mocy traktatu z Maastricht z 1992 r.) Ze wskazaną swobodą wiąże się możliwość podejmowania przez obywateli UE zatrudnienia na terenie Wspólnoty. Zatem stanowi ona całkowite ograniczenie dyskryminacji w zatrudnieniu ze względu na przynależność państwową między pracownikami Państw Członkowskich.
Odpowiadając na pytanie zadane na wstępie należy stwierdzić, że decydujące w niniejszej sprawie jest rozgraniczenie pomiędzy aspektem ekonomicznym a nieekonomicznym sportu. Zdecydowana większość orzeczeń dotyczącej tej tematyki wskazuje, że uprawianie sportu podlega prawu wspólnotowemu w takim stopniu stopniu, w jakim stanowi działalność ekonomiczną (zob. orzeczenie w sprawie Walrave z 12 grudnia 1974 r.). Chodzi tu m.in. o kwestie zatrudnienia lub odpłatnego świadczenia usług przez sportowców. Jeżeli sportowiec będący obywatelem UE jest ograniczany w zakresie możliwości podjęcia działalności zarobkowej na terenie Wspólnoty to należy przeanalizować taką sytuację pod kątem naruszenia swobody przepływu osób.
Dla przykładu - nie można ograniczyć komuś możliwością podjęcia zarobkowej działalności sportowej w Polsce tylko dlatego, że pochodzi z innego kraju UE.
Jednak istnieją podstawy do stosowania pewnych ograniczeń, które nie pozostają w sprzeczności z regulacjami ustawiającymi swobodę przepływu osób w UE. Dotyczą one wspomnianych powyżej kwestii nieekonomicznych. W jednym z orzeczeń (dotyczącym wprowadzenia selekcji ze względu na status zawodnika - amator lub zawodowiec) TSUE stwierdził, że dyspozycje UE nie zakazują uregulowań lub praktyk wykluczających z powodów nieekonomicznych graczy zagranicznych z uczestnictwa w niektórych spotkaniach lub turniejach. Oznacza to, że możliwe jest wprowadzanie kryteriów o charakterze nieekonomicznym powodujących ograniczenie dostępu do udziały w zawodach sportowych. Takie stanowisko było wielokrotnie potwierdzane w orzecznictwie.
Dla przykładu można tu wskazać sytuację, w której organizator ogranicza możliwość udziału w turnieju tylko dla zawodników danej kategorii wiekowej. Ponadto wydaje się, że nie ma przeciwwskazań aby funkcjonował zakaz organizatorów mówiący, że nie można więcej niż dwóch klubów jednocześnie - jeżeli nie warunkujemy tej przesłanki pochodzeniem zawodnika. Dlatego istotne jest takie zredagowanie ewentualnych ograniczeń, aby dotyczyły ogółu sportowców bez ich zbyt szczegółowego rozróżniania.
Jak wspomniałem na wstępie, powyższe zagadnienie jest trudne do jednoznacznego zakwalifikowania, głównie z powodu braku szczegółowego uregulowania prawnego. Mimo, że orzecznictwo TSUE jest w większości spójne to nie można wykluczyć zmiany omówionego stanowiska z biegiem lat.
17.10.2024
09.08.2024
05.04.2024
27.03.2024
15.02.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.