12.11.2015
W dniu 6 listopada 2015 r. w Biuletynie Informacji Publicznej MSiT pojawił się projekt rozporządzenia, które ma określać warunki uzyskiwania dofinansowań na realizację zadań z kilku wyszczególnionych obszarów z zakresu sportu. Warto przyjrzeć się najważniejszych kierunkom proponowanych rozwiązań.
Przedmiotowe rozporządzenie, wydane na podstawie art. 86 ust. 6 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, dotyczy szczegółowych warunków uzyskiwania dofinansowania realizacji zadań inwestycyjnych, zadań z zakresu rozwijania sportu oraz zadań określonych w przepisach o zdrowiu publicznym w zakresie aktywności fizycznej, trybu składania wniosków oraz przekazywania środków z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Potrzeba wydania przedmiotowego rozporządzenia wynika ze zmiany z dniem 1 stycznia 2016 r. przepisu art. 86 ust. 6 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. Nr 201, poz. 1540 z późn. zm.), który zawiera upoważnienie ustawowe do wydania przedmiotowego rozporządzenia.
W głównej mierze treść nowego aktu odpowiada dotychczas obowiązującemu rozporządzeniu Ministra Sportu i Turystyki z dnia 10 października 2014 r. w sprawie szczegółowych warunków uzyskiwania dofinansowania realizacji zadań inwestycji oraz zadań z zakresu rozwijania sportu, trybu składania wniosków oraz przekazywania środków z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.
W pierwszej kolejności zostały uregulowane kwestie związane z działaniami inwestycyjnymi. W tym celu minister ogłasza program inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu, program rozwoju regionalnej infrastruktury sportowej, inne programy inwestycyjne. Ogólna zasada stanowi, że dofinansowanie tego typu zadań może wynieść do 50% wydatków. Jednak analizowany akt prawny przewiduje pewne odstępstwa od tej reguły. Dla przykładu można wskazać, że budowa pełnowymiarowej sali gimnastycznej w gminie, która nie posiada na swoim terenie tego typu obiektu lub dotycząca szkoły mistrzostwa sportowego w zakresie obiektów sportowych niezbędnych dla prowadzonego szkolenia sportowego może uzyskać dofinansowanie w wysokości do 70 % wydatków. Natomiast dofinansowanie realizacji zadania inwestycyjnego może wynieść nawet 99% wydatków kwalifikowanych, dla którego wnioskodawcą jest Centralny Ośrodek Sportu lub Instytut Sportu.
W celu dofinansowania realizacji zadań z zakresu rozwijania sportu i aktywności fizycznej minister ogłasza programy, które dotyczą następujących obszarów:
1) wspieranie przedsięwzięć z zakresu upowszechniania sportu i aktywności fizycznej dzieci, młodzieży i osób niepełnosprawnych;
2) wspieranie szkolenia sportowego i współzawodnictwa dzieci, młodzieży i osób niepełnosprawnych;
3) prowadzenie działalności wspierającej i kontrolnej w zakresie sportu i aktywności fizycznej dzieci, młodzieży i osób niepełnosprawnych;
4) zadania określone w przepisach o zdrowiu publicznym w zakresie aktywności fizycznej.
Wnioskodawca realizujący zadanie z zakresu rozwijania sportu i aktywności fizycznej może przeznaczyć na koszty pośrednie nie więcej niż 10% równowartości kwoty kosztów bezpośrednich związanych z realizacją zadania z zakresu rozwijania sportu i aktywności fizycznej, w tym wynagrodzeń osób obsługujących to zadanie.
Wprowadzenie nowego obszaru dofinansowań tj. aktywności fizycznej dzieci i młodzieży wiąże się ze znacznym wzrostem liczby osób z nadwagą i otyłością, a także ze zwiększoną zapadalności na choroby cywilizacyjne. Możliwość wsparcia tej sfery ma na celu przeciwdziałanie tym niepokojącym zjawiskom.
Piłka nożna
09.05.2025
Piłka nożna
05.05.2025
Piłka nożna
29.04.2025
31.01.2025
28.01.2025
17.10.2024
09.08.2024
05.04.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
ul. Powstańców Śląskich 9
53-332 Wrocław
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawosportowe.pl
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.