08.10.2013
Planowana nowelizacja ustawy o sporcie stanowi istne zagrożenie dla trzech polskich związków sportowych: LOK-u, PZWędkarskiego i Aeroklubu. Te trzy ogólnopolskie stowarzyszenia jeszcze na gruncie ustawy o sporcie kwalifikowanym dodatkowo uzyskały status polskiego związku sportowego. Z kolei art. 82 ust. 1 ustawy o sporcie zrównał dotychczasowe polskie związki sportowe i dotychczasowe stowarzyszenia o statusie polskich związków sportowych. Co to w praktyce oznaczało – ano to, że zgodnie z art. 82 ust 2 ustawy, stowarzyszenia te zostały zobligowane do dostosowania swojej działalności do wymogów ustawy.
I tu pojawia się kłopot. Specyfika tych stowarzyszeń jest bowiem taka, że co do zasady zrzeszają one osoby fizyczne! Tymczasem zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o sporcie, członkiem polskiego związku sportowego może być klub sportowy (osoba prawna), związek sportowy (osoba prawna), oraz inna osoba prawna, której statut, umowa lub akt założycielski przewiduje prowadzenie działalności w danym sporcie. Jak zatem zastąpić osoby fizyczne osobami prawnymi?!
A sankcja jest przeokropna. Zgodnie z planowaną nowelizacją podmioty o statusie polskiego związku sportowego, które stały się polskimi związkami sportowymi , jeżeli nie dostosowały swojej działalności do ustawy o sporcie – staną się w drodze decyzji ministra – z mocy prawa – stowarzyszeniami. A zatem utracą wszelkie dobrodziejstwa zastrzeżone dla polskich związków sportowych. Istny pat. Czy o to chodzi ustawodawcy? Biorąc pod uwagę liczbę członków tych stowarzyszeń, to chyba jednak nie. Chyba jednak coś tu się nie zgadza. A przepisy wejdą w życie w ciągu 6 miesięcy od dnia ogłoszenia nowelizacji.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.