03.02.2014
Chciałbym poruszyć dzisiaj temat ogłoszonych w zeszłym tygodniu przez Ministra Sportu i Turystyki Andrzeja Biernata priorytetów na lata 2014 – 2016. Temat być może mniej związany stricte z prawem, nie mniej jednak ukazujący na co w najbliższym okresie szczególną uwagę zwróci Ministerstwo.
Priorytet nr 1: Działanie na rzecz zwiększenia aktywności fizycznej Polaków.
Priorytet nr 2: Podniesienie poziomu polskiego sportu wyczynowego.
Priorytetem mają być objęte olimpijskie sporty całego życia: gry zespołowe, lekko atletyka, pływanie, tenis czy żeglarstwo.
Priorytet nr 3: Walka z zagrożeniami dla uczciwości rywalizacji sportowej i bezpieczeństwo imprez masowych.
Priorytet nr 4: Wyrównywanie szans w dostępie do sportu, obiekty sportowe bliskie obywatelowi:
Priorytet nr 5: Promocja kraju i sportu poprzez organizację wielkich wydarzeń sportowych:
Moim zdaniem MSiT w zakresie przedstawienia swoich priorytetów posłużyło się dużymi ogólnikami (przykładowo: priorytet nr 3 – doping, korupcja, bezpieczeństwo imprez sportowych) przez co de facto ciężko przewidzieć czego od MSiT w latach 2014-2016 możemy się spodziewać. Na pewno trzeba podkreślić, że wskazany okres będzie dobry dla Polskiego Związku Tenisa (potraktowanie tego sportu jako priorytetu nr 2 oraz nr 4 – jako pomysłu wybudowania hal tenisowych w każdym z województw), a także lekkiej atletyki i sportów zespołowych. Martwi mnie jednak pozycja sportów nieolimpijskich, które chyba znów zostały przez MSiT pominięte, o czym chociażby świadczy priorytet nr 5 w zakresie organizacji wielkich wydarzeń sportowych i nie umieszczenie The World Games 2017, które odbędą się we Wrocławiu, a które to zawody stanowią tak zwane Igrzyska Sportów Nieolimpijskich. Tymczasem jako jeden z priorytetów wskazuje się hipotetyczną i nie pewną kandydaturę Krakowa na Zimowe Igrzyska Olimpijskie.
Niemniej jednak dzięki powyższej prezentacji możemy w pewnym sensie poznać podstawowe zamiary MSiT. Co prawda nie wskazano żadnych rewolucyjnych zmian ale myślę, że jest to dobry moment na dyskusje czy wskazane priorytety są słuszne? A jeśli nie to Państwa zdaniem powinno znaleźć się na liście? Zapraszam do dyskusji!
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
06.08.2024
26.07.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.