29.12.2014
W grudniu w Stanach Zjednoczonych doszło do złożenia trzech pozwów zbiorowych względem największej organizacji MMA na świecie – UFC. W środowisko mieszanych sztuk walki zawrzało, a fani MMA w naszym kraju zaczęli się zastanawiać czy taka sytuacja byłaby prawnie dopuszczalna w Polsce.
Względem UFC wszystkie pozwy zbiorowe oparte zostały na zarzucie naruszenia polityki antymonopolowej poprzez wykorzystywanie przez tą organizację swojej pozycji, co w konsekwencji miało spowodować powstanie monopolu i ograniczenia swobody w działalności innych podmiotów – pozostałych organizacji, managerów i przede wszystkim zawodników. Prawnicy reprezentujący zawodników mają domagać się odszkodowania za straty poniesione przez ich mocodawców w wyniku ograniczania możliwości zarobkowania (chodzi o klauzulę w kontraktach uniemożliwiającą zawodnikom walk dla innych organizacji niż UFC); zmuszania ich do zrzeknięcia się prawa do własnego wizerunku na rzecz organizacji, w tym przekazywanie zbyt małego wynagrodzenia zawodnikom za wykorzystywanie ich wizerunku w grach video; zmniejszania honorarium za walki czy ograniczenie możliwości pozyskiwania przez zawodników dochodów z innych źródeł. Zawodnicy podkreślają, iż celem pozwu ma być uzyskanie uczciwych warunków i sprawiedliwego funkcjonowania rynku. Portale branżowe podają, iż spór będzie toczył się o setki milionów dolarów.
Na przykładzie powyższego działania warto zastanowić się czy w Polsce zawodnicy byliby uprawnieni do złożenia pozwu zbiorowego. Instytucja pozwu zbiorowego została uregulowana w ustawie z dnia 17 grudnia 2009 r. o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym. Zgodnie z art. 1 przywołanej ustawy postępowanie grupowe to sądowe postępowanie cywilne, w sprawach, w których dochodzone są roszczenia jednego rodzaju, przez co najmniej 10 osób i które to roszczenia oparte są na tej samej lub takiej samej podstawie faktycznej. Podkreślić jednak należy, iż ustawodawca polski ograniczył się do objęcia postępowaniem grupowym wyłącznie:
Porównując sprawę pozwu zbiorowego zawodników UFC w stosunku do ewentualnej możliwości wniesienia pozwu zbiorowego polskich sportowców wskazać należy na trzy podstawowe różnice. Po pierwsze pozew zbiorowy w Polsce może złożyć grupa, co najmniej 10 osób, gdy tymczasem z informacji prasowych wynika, że jeden z pozwów zbiorowych względem UFC został złożony przez 3 osoby. Po drugie w Polsce mamy ograniczenie roszczeń, które to mogą być dochodzone pozwem zbiorowym. Tym samym, co do zasady sportowcy w Polsce mogliby skorzystać z instytucji pozwu zbiorowego w sytuacji, dochodzenia przez nich (przykładowo od organizatora, klubu sportowego, związku sportowego czy polskiego związku sportowego) roszczeń z tytułu odpowiedzialności odszkodowawczej deliktowej (art. 415-449 kodeksu cywilnego). W takim wypadku w grę wchodzi odpowiedzialność wymienionych podmiotów na zasadzie winy, ryzyka i słuszności. Po trzecie wreszcie z odpowiedzialności z tytułu czynów niedozwolonych wyłączone zostały roszczenia o ochronę dóbr osobistych i tym samym zawodnicy nie mogliby podnosić podstawowego zarzutu kierowanego względem UFC tj. zmuszenia do zrzeknięcia się czy też przekazania prawa do własnego wizerunku na rzecz organizacji.
Podsumowując w Polsce również istnieje prawna możliwość złożenia przez sportowców pozwu zbiorowego jednakże w zdecydowanie bardziej ograniczonym zakresie niż miało to miejsce w stosunku do UFC. Niemniej jednak będziemy przyglądać się toczącemu się postępowaniu i o jego wyniku z pewnością Państwa poinformujemy na łamach portalu.
05.11.2024
03.11.2022
15.09.2022
14.02.2022
27.10.2021
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.