23.09.2014
Tak, wiem - tytuł bloga zaprzecza całkowicie atmosferze jaka trwa od kilku dni, a od niedzieli szczególnie wśród fanów sportu, głównie piłki siatkowej, no ale … taki mamy klimat, że zaczyna robić się coraz zimniej i choć do inauguracji sezonu zimowego zostało jeszcze ok.1,5-2 miesięcy to właściciele salonów ze sprzętem narciarskim i snowboardowym już rozpoczęli do niego przygotowania. Może zatem warto przypomnieć kilka istotnych informacji zarówno dla użytkowników stoków jak i dla podmiotów nimi zarządzających.
Podstawowym aktem prawnym dotyczącym bezpieczeństwa na stokach narciarskich jest Ustawa z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich (Dz. U. Nr 208, poz. 1241). Zawiera ona definicje legalne parku narciarskiego, pólka ćwiczebnego, narciarskiej trasy biegowej i zjazdowej, czy nartostrady. Wskazuje na zakres obowiązków podmiotów zarządzających zorganizowanymi terenami narciarskimi, w szczególności z zakresu zapewnienia warunków bezpieczeństwa, które polega w szczególności na: przygotowaniu, oznakowaniu, zabezpieczeniu terenów, obiektów i urządzeń służących do uprawiania narciarstwa i snowboardingu, oraz bieżącej kontroli stanu zabezpieczeń, oznaczeń i warunków narciarskich, zapewnieniu ratownictwa narciarskiego, określeniu i upowszechnieniu zasad korzystania z danego terenu, obiektu i urządzenia, informowaniu o warunkach narciarskich i ich zmianach, prowadzeniu działalności profilaktycznej i informacyjnej dotyczącej bezpieczeństwa podczas uprawiania narciarstwa i snowboardingu, przekazywaniu informacji i tworzeniu ułatwień szczególnie istotnych dla potrzeb osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, a przebywającymi na zorganizowanych terenach narciarskich, oświetlenia zorganizowanych terenów narciarskich udostępnionych do użytkowania po zmroku w sposób zapewniający możliwość oceny warunków narciarskich oraz czytelność oznakowania i zabezpieczeń. Ponadto zarządzający tymi terenami zobowiązany jest do przeprowadzenia codziennej kontroli stanu zabezpieczeń, oznakowania i stanu przygotowania terenów, obiektów i urządzeń przed ich otwarciem oraz po ich zamknięciu.
Kolejne przepisy wskazanej ustawy odnoszą się bezpośrednio do narciarzy i snowboardzistów. Pamiętajmy, że osoba uprawiająca narciarstwo zjazdowe lub snowboarding na zorganizowanym terenie narciarskim, do ukończenia 16 roku życia, obowiązana jest używać w czasie jazdy kasku ochronnego konstrukcyjnie do tego przeznaczonego (a kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad osobą do ukończenia 16 roku życia, dopuszcza do uprawiania narciarstwa zjazdowego lub snowboardingu przez tę osobę, na zorganizowanym terenie narciarskim, bez kasku konstrukcyjnie do tego przeznaczonego, podlega karze grzywny).Takiej samej karze podlega osoba, która uprawia narciarstwo lub snowboarding na zorganizowanym terenie narciarskim w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. Zarządzający zorganizowanym terenem narciarskim lub osoba przez niego upoważniona może odmówić wstępu albo nakazać opuszczenie zorganizowanego terenu narciarskiego osobie, której zachowanie wyraźnie wskazuje, że znajduje się ona w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem wyżej wskazanego środka.
Ponadto, istnieje jeszcze międzynarodowy kodeks FIS, zwany potocznie dekalogiem narciarzy i snowboardzistów, który jest zbiorem reguł obowiązujących na stokach całego świata. Zgodnie z nim narciarzu i snowboardzisto: miej wzgląd na inne osoby, panuj nad szybkością i sposobem jazdy, wybierz odpowiedni tor jazdy, wyprzedzaj w prawidłowy sposób, zachowaj ostrożność wjeżdżając na trasę i ruszając z miejsca, unikaj zatrzymywania się na trasie, podchodź lub schodź na nogach tylko poboczem trasy, przestrzegaj znaków narciarskich, udziel pomocy w razie wypadku, ujawnij swoją tożsamość jeżeli jesteś uczestnikiem lub świadkiem wypadku.
Na stoku, jak na drodze – odpowiadamy za bezpieczeństwo nie tylko swoje, ale i innych miłośników białego szaleństwa. Zwracajmy także uwagę na to, czy trasy z których korzystamy spełniają ustawowe standardy. Jeżeli natomiast nie jesteśmy pewni, co oznaczają znaki na stokach warto zajrzeć do Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 29 grudnia 2011 r. w sprawie określenia wzorów znaków nakazu, zakazu, informacyjnych i ostrzegawczych stosowanych do oznakowania w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich (Dz.U. Nr 295 poz. 1751). Tam znajdziemy szczegółowe objaśnienia.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.