06.10.2014
W dzisiejszym blogu chciałabym się odnieść do dwóch zagadnień. Pierwszym z nich będzie kontynuacja tematu O problemach z głową, czy na głowie , o którym była mowa miesiąc temu, natomiast drugim - savoir-vivre imprez sportowych.
16 września Centralny Zarząd FIBA podjął decyzję odnośnie do możliwości stosowania nakryć głowy przez zawodników. Poczynione ustalenia niestety nie dają nadal ostatecznej odpowiedzi czy będzie można grać w turbanie czy nie? Ta ma zapaść podobno za dwa lata. W tym czasie, krajowe związki sportowe, które otrzymają od klubów informacje, że istnieje prawdopodobieństwo zaistnienia podobnego problemu jaki miał miejsce w czasie meczu o puchar Azji, mogą wnosić do FIBA wnioski o wyrażenie przez federację zgody na wprowadzenie wyjątku od nadal jednak obowiązujących oficjalnych przepisów FIBA (Dotychczasowy art. 4.4.2 regulaminu FIBA), w celu uniknięcia regulaminowych sankcji.
Wspomniany okres dwóch lat został przyjęty jako okres próbny, w czasie którego FIBA będzie monitorować nie tylko skalę złożonych wniosków, aspekt organizacyjny, techniczny, ale przede wszystkim bezpieczeństwo zawodników stosujących nakrycia głowy. W połowie 2015 r. wyniki badań z okresu próbnego zostaną poddane wstępnej ocenie. Pełny raport oraz ostateczna decyzje dotycząca zmian przepisów gry w koszykówkę zapadnie w 2016 r. po igrzyskach olimpijskich w Rio. Mimo że nie są znane szczegóły procesu decyzyjnego FIBA (przyjęte parametry, ich normy, analiza), to istnieje nadzieja, że podjęte działania przyniosą (podobnie jak to było w przypadku piłki nożnej) pozytywne rezultaty dla sportowców.
Kolejną zasygnalizowaną na wstępie kwestią jest zagadnienie savoir-vivre imprez sportowych. Temat szeroki, ale wspomnę tylko o tym, co powinno być stosowane podczas organizacji różnych imprez sportowych, a mianowicie o zasadach procedencji, czyli ,,porządku pierwszeństwa” podczas spotkań, w których uczestniczą władze państwowe bądź samorządowe. Precedencja stanowisk i funkcji ustanawiana jest w każdym państwie. I choć w sporcie w zakresie ceremonii otwarcia czy też zamknięcia zawodów, dekoracji zwycięzców (sztandarowym przykładem są igrzyska olimpijskiej) obowiązują standardy międzynarodowych organizacji sportowych, to jednak warto zwrócić uwagę na zasady procedencji przy powitaniu gości, ich rozsadzaniu czy przy ustalaniu kolejności przemówień.
W Polsce brak jest jednolitego aktu prawnego, który szczegółowo określałby hierarchie stanowisk. Przeglądając jednak różnego rodzaju źródła, które pochodzą od podmiotów stosujących w codziennej praktyce precedencję stanowisk i funkcji w RP, wykazy regulujące hierarchiczny spis najwyższych stanowisk w państwie opierają się na zasadach wyprowadzanych z porządku konstytucyjnego, a także wynikają z historycznej tradycji, zwyczajów i kurtuazji. W sytuacji, gdy osoby zajmujące wysokie stanowiska delegują na uroczystości, w swoim imieniu, przedstawicieli, wówczas delegat nie może korzystać z precedencji osoby, która go wysłała, ani mieć pierwszeństwa przed osobą obecną na uroczystości, której z racji zajmowanego stanowiska przysługuje wyższa precedencja od precedencji osoby delegowanej.
Często zdarza się, że kluby sportowe (nie tylko te biorące udział w najwyższych klasach rozgrywkowych) zapraszają na swoje trybuny przedstawicieli władz. Zatem warto pamiętać o precedencji. Wpłynie to na pewno na wizerunkową poprawę organizatora. Przykładowo Komisja Organizacji Imprez Polskiego Związku Zapaśniczego, na stronie internetowej związku zamieściła skrótową informację o zasadach procedencji, którą należy wykorzystywać przy organizacji różnych imprez i uroczystości zapaśniczych.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.