29.04.2020
Wczoraj, 28 kwietnia 2020 r., Szwajcarski Federalny Trybunał Karny wydał publiczne oświadczenie o umorzeniu postępowania w przedmiocie defraudacji na szkodę FIFA, kwoty opiewającej na ok. CHF 10 mln[1]. Jakie były okoliczności sprawy oraz podstawy dla takiej decyzji? O tym w dzisiejszym wpisie.
W okresie poprzedzającym piłkarskie Mistrzostwa Świata w Niemczech w 2006 r. (lata 2002-2005), w niejasnych okolicznościach dokonano płatności na łączną kwotę CHF 10 mln (ówcześnie ok. € 7 mln). Pieniądze te pochodziły lub były powiązane bezpośrednio z FIFA. Praca niemieckich śledczych nie zakończyła się wniesieniem aktu oskarżenia, w związku z czym własne śledztwo wszczęła Prokuratura Federalna Szwajcarii. W początkowej fazie podejrzenie padło na pięciu wysoko postawionych członków Komitetu Organizacyjnego mistrzostw:
W lipcu 2019 r. zdecydowano się nie kierować oskarżenia przeciwko Franzowi Beckenbauerowi, a objąć nim jedynie pozostałą czwórkę. W grę wchodziły podejrzenia m.in. o wykorzystaniu wyżej wymienionej sumy w celu udzielania łapówek, zmierzających do zagwarantowania organizacji imprezy w Niemczech.
Wstępny etap postępowania przed Federalnym Trybunałem Karnym, obejmujący wymianę pism procesowych, wnioski dowodowe i kwestie organizacyjne przypadł na koniec ubiegłego roku. Serie rozpraw, mające przesądzić o ewentualnej odpowiedzialności, zaplanowano na okres styczeń-marzec 2020 r. Na skutek działań obrońców, a także niestawiennictwa oskarżonych, pierwsza rozprawa odbyła się dopiero 11 marca 2020. Jednakże kilka dni później postępowanie zawieszono z powodu pandemii koronawirusa.
Warto w tym miejscu wskazać – z dużą dozą prawdopodobieństwa - że kluczowymi dla niniejszej sprawy okazały się przepisy Szwajcarskiego Kodeksu Karnego dotyczące przedawnienia karalności, a konkretnie art. 97 ust 1. w zw. z art. 98 ust. 1.[2]
Art. 97 1. Limitation of prosecution rights / Periods
Periods
The right to prosecute is subject to a time limit of:
Art. 98 1. Limitation of prosecution rights / Commencement
Commencement
The limitation period begins:
Bazując na przytoczonych przepisach i przyjmując za Trybunałem, że ze zgromadzonego materiału dowodowego wynika, iż ostatnie działania przestępne objęte procesem miały miejsce nie później niż 27.04.2005 r., decyzja o jego umorzeniu bez wydawania wyroku skazującego lub uniewinniającego, musi być uznana za prawidłową. Upłynął bowiem 15 letni termin, w którym potencjalni sprawcy mogli zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej.
Bez dostępu do szczegółów związanych z prowadzonymi przez organy ściągania czynnościami nie sposób jest określić, co było decydującym czynnikiem uniemożliwiającym zakończenie sprawy wyrokiem. Z pewnością dość późne wszczęcie śledztwa przez prokuraturę szwajcarską (2015 r.) mogło mieć znaczenie. Z drugiej strony było ono odpowiedzią na fiasko dochodzenia prowadzonego przez niemieckie organy ścigania we wcześniejszym okresie. Jednocześnie byłbym ostrożny, aby za ostateczny wynik obwiniać epidemię SARS-CoV-2. Zważywszy na złożoność badanych zagadnień, wysoce wątpliwym jest twierdzenie, że gdyby nie jej wystąpienie, oskarżeni zostaliby skazani.
Tym samym zdaje się, że przedstawiony dziś przypadek będzie należeć do kategorii „spraw nierozwiązanych”, natomiast FIFA rzeczywiście może już liczyć jedynie na łut szczęścia[3].
[1] https://www.bstger.ch/en/media/comunicati-stampa/2020.html#1064
[2] Angielskie tłumaczenie Szwajcarskiego Kodeksu Karnego pochodzi z oficjalnej strony internetowej Rządu Szwajcarii dostępnej pod linkiem: https://www.admin.ch/opc/en/classified-compilation/19370083/index.html
[3] Oświadczenie FIFA ws decyzji: https://www.fifa.com/who-we-are/news/fifa-statement-x8778
Piłka nożna
02.08.2022
Piłka nożna
12.07.2022
Organizacje sportowe
20.06.2022
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.