15.09.2017
Kontynuując omawianie najciekawszych – moim zdaniem – dla Państwa - odbiorców portalu prawosportowe.pl, przepisów - przyjętej niedawno - Uchwały nr VII/121 z dnia 7 lipca 2017 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie przyjęcia „Postanowień Polskiego Związku Piłki Nożnej do Przepisów Gry 2017/2018”, pora dziś na przepisy artykułu 5 – „Sędzia”.
Przypomnę, że numery artykułów „Postanowień PZPN do Przepisów Gry 2017/2018” pokrywają się z numeracją w samych przepisach ogłaszanych przez FIFA IFAB. W preambule art. 5 Postanowień czytamy: „Każdy sędzia zobowiązany jest do prowadzenia zawodów sumiennie, obiektywnie, na najwyższym poziomie fachowym, zgodnie z duchem Przepisów Gry i bezwzględnym przestrzeganiem zasad etyki sportowej. Od sędziów oczekuje się podejmowania decyzji z wyczuciem, zdrowym rozsądkiem oraz w zgodzie z ideą fair play, nigdy jednak w wyraźnej sprzeczności z literą Przepisów Gry”. Rozpoczynamy od uprawnień i zadań sędziów, unormowanych w przepisach art. Art. 5.1. – 5.2. Postanowień PZPN. Wg nich, do prowadzenia zawodów uprawniony jest sędzia wyznaczony przez Kolegium Sędziów. Sędzia po zakończeniu meczu ma prawo złożyć publiczne oświadczenie, wyjaśniające podjęte przez niego na boisku decyzje. Sędzia ma oczywiście na potrzeby zawodów, które prowadzi, określoną władzę. Władzę sędziego regulują przepisy art. art. 5.3. – 5.4. Postanowień PZPN. Władza sędziego nadana mu przez Przepisy Gry rozpoczyna się z chwilą przystąpienia do pełnienia swoich obowiązków w miejscu rozgrywania zawodów, do czasu zakończenia wszystkich czynności związanych z prowadzeniem zawodów w miejscu rozgrywania zawodów, a wszelkie incydenty zaistniałe po zakończeniu czynności związanych z prowadzeniem zawodów przez sędziego, muszą zostać opisane przez niego w sprawozdaniu. Atrybutem sędziego jest także korzyść, która stosowana jest podczas prowadzonych przez niego zawodów (art. art. 5.5. i 5.6. Postanowień PZPN). Jeżeli sędzia nie przerywa gry kiedy drużyna, przeciwko której popełniono przewinienie, odnosi korzyść z takiego rozstrzygnięcia, musi on zasygnalizować odpowiednim gestem zastosowanąkorzyść. Zaleca się użycie w tym przypadku również głosu, a sygnalizacja „korzyść” może mieć miejsce tylko wtedy, gdy zaistniało przewinienie, a poszkodowany zawodnik lub jego współpartner pozostaje przy piłce. Teraz przechodzimy do obowiązków sędziego przed zawodami. Zawarte zostały one w art. art. 5.7.- 5.10. Postanowień PZPN. Zespół sędziowski wyznaczony do prowadzenia zawodów przez dane Kolegium Sędziów, zobowiązany jest do przybycia na miejsce rozgrywania zawodów odpowiednio wcześniej. W przypadku meczu Ekstraklasy – co najmniej 120 minut przed jego rozpoczęciem; w I i II lidze – co najmniej 90 minut przed rozpoczęciem; W III lidze, Centralnej Lidze Juniorów, Ekstralidze i I lidze kobiet – co najmniej 75 minut przed rozpoczęciem; a w pozostałych klasach – co najmniej 45 minut przed rozpoczęciem zawodów. Do obowiązków sędziego przed zawodami należą m.in.:
Kolejnym obowiązkiem sędziego jest przeprowadzenie spotkania organizacyjnego. Sędzia delegowany na zawody szczebla centralnego (również Centralnej Ligi Juniorów oraz Ekstraligi i I ligi kobiet), a także III ligi winien przeprowadzić przedmeczowe spotkanie organizacyjne z kierownikami drużyn. W jego trakcie przekazuje swoje decyzje dotyczące między innymi zasad prowadzenia zawodów, ale także spraw dotyczących rozgrzewki, ewentualnego włączenia sztucznego oświetlenia oraz innych kwestii technicznych (kolory strojów, moment i miejsce stawienia się drużyn do gry itd.). Przepisy Postanowień PZPN niższych rekomendują przeprowadzenie analogicznych spotkań organizacyjnych sędziom wyznaczonym na zawody IV ligi oraz klas niższych. Postanowienia PZPN zawierają również definicję kontroli pola gry przez sędziego pod względem jego przydatności do gry w danych zawodach. Ma ona polegać na sprawdzeniu, czy:
Przepisy Postanowień PZPN określają także zakres pomocy sędziów asystentów. Jest on określony w art. art. 5.11. – 5.13.. Sędziowie asystenci są pomocnikami sędziego. Sędzia nie może jednak uwzględnić sygnalizacji sędziego asystenta, jeżeli zaistniałe zdarzenie z zajmowanego przez siebie miejsca na polu gry sam mógł lepiej ocenić. Natomiast obowiązkiem sędziego jest respektowanie wskazań i oświadczeń wyznaczonego związkowego sędziego asystenta dotyczących zdarzeń, których sam nie mógł zobaczyć. Kiedy sędzia może nie uwzględnić sygnalizacji asystenta? Sędzia nie uwzględni sygnalizacji sędziego asystenta, jeżeli jest przekonany, że sygnalizowane przewinienie nie wymaga przerwania gry lub jej przerwanie przyniosłoby korzyść drużynie, która zawiniła. Fakt nieprzyjęcia sygnalizacji powinien być znakiem umownym – gestem – przekazany sędziemu asystentowi. W kolejnym odcinku omówimy między innymi przepisy Postanowień PZPN dotyczące sprawozdania zawodów.
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.