10.11.2017
Kilka dni temu – 6 listopada, FIFA oraz Międzynarodowa Federacja Piłkarzy Zawodowych (FIFPro) zawarły sześcioletnią umowę o współpracy, której przedmiotem jest wzmocnienie kooperacji pomiędzy tymi podmiotami, co finalnie ma się przełożyć oczywiście na poprawę zarządzania piłką nożną w skali globalnej. Poniżej przedstawię najważniejsze założenia wskazanej umowy.
Przede wszystkim doprowadzono do osiągnięcia porozumienia między FIFA, FIFPro, European Club Association oraz World Leagues Forum. Wszystko to pod auspicjami niedawno utworzonego podmiotu jakim jest: Football Stakeholders Committee.
W związku z podjętymi działaniami – ustanowieniem grupy roboczej do zbadania i przeprowadzenia oceny systemu transferowego, FIFPro wycofało złożoną do Komisji Europejskiej w 2015 r. skargę na FIFA dotyczącą obowiązującego systemu transferowego. W ramach podjętej współpracy strony zobowiązały się także m.in. do ustanowieniem krajowych Izb ds. Rozwiązywania Sporów Sportowych, analizy kwestii licencji klubowych, ustaleniu minimalnych wymagań kontraktowych (ze wszystkimi sygnatariuszami na świcie). Ponadto przedmiotem analizy w ramach współpracy objęty zostanie temat zdrowia i bezpieczeństwa zawodników oraz międzynarodowy kalendarz meczowy. Nacisk został położony także na zagadnienie piłki nożnej kobiet, promowania równości i interesów kobiet w zawodowej piłce nożnej.
Wracając do Komisji Sygnatariuszy Piłkarskich, to jest to podmiot, w skład którego wchodzą konfederacje, piłkarskie związki krajowe oraz sygnatariusze profesjonalnej piłki nożnej. Pierwsze jego spotkanie odbyło się w marcu 2017 r. w Zurychu. FIFA zobowiązała się do włączania interesariuszy w procesy decyzyjne, aby stworzyć silniejszą instytucję regulującą i chroniącą futbol. Ma on na celu przełamanie barier i zapewnienie narzędzi do współpracy ze społecznością piłkarską.
Każde działanie ze strony środowiska piłkarskiego, które w swym założeniu ma służyć polepszeniu statusu piłkarzy oraz wzmocnić system zarządzania globalnym futbolem należy oceniać pozytywnie. Najbliższe miesiące jednak pokażą czy będziemy mogli analizować podjęte działania i reformy czy skończy się na nośnych hasłach. Miejmy jednak nadzieję, że długotrwałe i podobno skomplikowane negocjacje, jakie poprzedzały zawarcie tytułowego porozumienia przyniosą konkretne, pozytywne zmiany.
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.