14.07.2020
Planowany na styczeń 2021 roku mundial w piłce ręcznej w Egipcie, pod wieloma względami będzie odbiegać od swoich poprzednich odsłon, a jedną z kluczowych różnic jest ta związana z anulowaniem wszelkich eliminacji prowadzących do głównego turnieju. Reprezentacja Polski pomimo, wydawać by się mogło, nieuprzywilejowanej pozycji, ostatecznie wystąpi na tych mistrzostwach z tzw. „dziką kartą”, co można tłumaczyć jako przyznanie miejsca na podstawie indywidualnej decyzji federacji, pomimo braku uzyskania awansu w wyniku przyjętych ogólnie reguł kwalifikacji. Jak do tego doszło?
Europejska Federacja Piłki Ręcznej po konsultacjach ze środowiskiem sportu, wystosowała oficjalne oświadczenie 24 kwietnia 2020 r., w którym, między innymi postanowiła anulować dwie rundy kwalifikacyjne do przyszłorocznego mundialu. Biało-Czerwoni mieli rozpocząć walkę o mistrzostwa świata od dwumeczu z Litwą, a w razie awansu w kolejnej fazie czekała na nich Białoruś. Zwycięzca tego dwumeczu awansowałby na turniej w Egipcie.
Komitet Wykonawczy Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej (EHF) odwołał kwalifikacje a wybór uczestników turnieju oparty został na wynikach Mistrzostw Europy 2020 w Szwecji, Austrii i Norwegii. Dzięki temu prawo udziału w imprezie otrzymały reprezentacje: Danii (broniąca tytułu mistrzowskiego), Hiszpanii, Chorwacji, Norwegii, Słowenii, Niemiec, Portugalii, Szwecji, Austrii, Węgier, Białorusi, Islandii, Czech, Francji. Na nasze nieszczęście Polacy po dość nieudanych ME, na których zajęli dopiero 21 lokatę, na automatyczny awans nie mogli liczyć.
W związku z zaistniałą sytuacją do gry o awans weszli już nie sami zawodnicy, a działacze wraz z Andrzejem Kraśnickim, Prezesem Związku Piłki Ręcznej w Polsce na czele. Związek Piłki Ręcznej w Polsce złożył 28 kwietnia 2020 roku oficjalny list protestacyjny do szefa EHF-u Michaela Wiederera. Związek Piłki Ręcznej złożył również wniosek do IHF o przyznanie tzw. „dzikiej karty” umożliwiającej Reprezentacji Polski udział w Mistrzostwach Świata 2021
W swoim proteście ZPRP zaznaczał m.in., iż „Zdajemy sobie sprawę, że pandemia COVID 19 wymusza zmiany kalendarza sportowych wydarzeń, nie mniej jednak decyzja EHF jest zaskakująca z kilku powodów: zapadła arbitralnie, nie była konsultowana z Narodowymi Federacjami Piłki Ręcznej, nie uwzględnia ryzyk i strat – także finansowych, rozwojowych i wizerunkowych – jakie determinuje w danym kraju, generuje negatywne skutki w dalszej przyszłości, jest niesprawiedliwa i odbiera równe szanse wszystkim”
„Straciliśmy nie tylko możliwość walki w finałowym turnieju MŚ 2021, ale też możliwość rozegrania czterech bardzo ważnych meczów o stawkę – z Litwą i Białorusią – co dla naszej Kadry Narodowej, polskich kibiców oraz sponsorów i partnerów było niezwykle ważne” – podkreślił Prezes ZPRP.
Podkreślał także szkodliwość wyeliminowania Reprezentacji Polski z walki o MŚ, ale i dwóch czołowych drużyn klubowych PGE Vice Kielce i Orlen Wisły Płock z Ligi Mistrzów, co stanowi dźwignie napędową dyscypliny w kraju. Wskazywał również na, fakt odmłodzenia reprezentacji, której ograniczenie możliwości dalszego rozwoju jest szkodliwy i demobilizujący
ZPRP zwracał uwagę na jeszcze jeden aspekt. W 2023 roku Polska razem ze Szwecją będzie gospodarzem Mistrzostw Świata 2023. Pozbawienie Polski możliwości udziału w Mistrzostwach Świata 2021 znacząco uniemożliwia promocję piłki ręcznej i Mistrzostw Świata 2023 w Polsce już teraz. I rzeczywiście trzeba przyznać, że brak drużyny narodowej na tak ważnej imprezie sportowej mógłby spowodować zmniejszenie zainteresowania dyscypliną do tego stopnia, iż stałaby się ona domeną pasjonatów, nie koniecznie przeciętnego kibica reprezentacji, co w kontekście zbliżających się Mistrzostw Świata, których jesteśmy współgospodarzami, niekoniecznie miałoby korzystny efekt, zarówno dla ZPRP jak i samego Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej (IHF).
Międzynarodowa Federacja Piłki Ręcznej w oficjalnym komunikacie poinformowała, że otrzymała kilka wniosków o przyznanie „dzikiej karty” od poszczególnych federacji. Podczas procesu decyzyjnego pod uwagę wzięto ogólny rozwój piłki ręcznej w danym kraju, wpływ jaki „dzika karta” miałaby na globalny rozwój piłki ręcznej i wzmocnienie flagowych turniejów IHF, ale również powody ekonomiczne, szczególnie w czasach pandemii COVID-19.
Zgodnie z Regulaminem Zawodów IHF, na zawody IHF dla seniorów zostanie przyznana jedna Dzika Karta. Jednak żaden przedstawiciel z Oceanii nie zajął piątego lub wyższego miejsca w kwalifikacjach azjatyckich i dlatego, zgodnie z art. 2.3 Regulaminu Zawodów IHF, miejsce to jest przyznawane jako darmowa dzika karta.
Po szczegółowym przeanalizowaniu sytuacji, w tym argumentów poszczególnych nacji, Rada IHF 9 lipca 2020 roku postanowiła przyznać „dzikie karty” federacjom Polski i Rosji. Decyzja IHF to pozytywna odpowiedź na wniosek Związku Piłki Ręcznej w Polsce. Międzynarodowa Federacja wysłuchała naszych argumentów i przyjęła je ze zrozumieniem – podkreśla Andrzej Kraśnicki, Prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce.
Takim oto sposobem Polska znalazła się w grupie 32 drużyn, które wezmą udział w odbywającym się od 13 do 31 stycznia 2021 roku, 27 turnieju Mistrzostw Świata mężczyzn IHF w Egipcie, by rywalizować z najlepszymi drużynami globu o tytuł Mistrza Świata.
(zdjęcie ma charakter ilustracyjny)
Organizacje sportowe
30.09.2020
Sporty drużynowe
25.09.2020
Organizacje sportowe
21.09.2020
08.11.2024
02.10.2024
27.09.2024
07.08.2023
20.06.2023
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.