10.08.2016
Sporo czasu poświęcam w swojej codziennej pracy regulacjom dyscyplinarnym, zwłaszcza w piłce nożnej. Dzięki moim wpisom na blogu, poznali Państwo Regulamin Dyscyplinarny PZPN, dowiadywali się o jego nowelizacjach, a dziś przyszła pora na zagadnienia z zakresu postępowań odwoławczych. Przeprowadzają je organy jurysdykcyjne Polskiego Związku Piłki Nożnej i wojewódzkich związków piłki nożnej.
Organem jurysdykcyjnym Polskiego Związku Piłki Nożnej powołanym do rozpoznawania środków zaskarżenia jest Najwyższa Komisja Odwoławcza PZPN. Jej funkcjonowanie reguluje Uchwała II/24 z dnia 12 grudnia 2012 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie przyjęcia Regulaminu Najwyższej Komisji Odwoławczej PZPN.
Zakres przedmiotowy spraw będących w jurysdykcji NKO został określony w § 1 tejże Uchwały. Na mocy tych przepisów NKO została powołana do rozpoznawania następujących środków zaskarżenia:
- odwołań od decyzji Komisji Dyscyplinarnej PZPN;
- odwołań od decyzji organu dyscyplinarnego ligi zawodowej[1];
- odwołań od decyzji Komisji ds. Rozgrywek i Piłkarstwa Profesjonalnego;
- odwołań od decyzji Zespołu ds. Kształcenia i Licencjonowania Trenerów PZPN;
- odwołań od decyzji Zespołu ds. Licencjonowania Menedżerów PZPN[2];
- odwołań od decyzji dyscyplinarnych wojewódzkich związków piłki nożnej prowadzących rozgrywki III ligi;
- odwołań od decyzji dyscyplinarnych klubu sportowego;
- odwołań od decyzji dyscyplinarnych Komisji ds. Futsalu i Piłki Plażowej PZPN;
- skarg kasacyjnych od orzeczeń dyscyplinarnych wojewódzkich związków piłki nożnej.
Osoba wnosząca sprawę do NKO może być w świetle przepisów § 7 Uchwały II/24 reprezentowana przed Komisją przez ustanowionego pisemnie pełnomocnika, którym może być adwokat, radca prawny, licencjonowany menedżer ds. piłkarzy[3], przedstawiciel klubu, w szczególności pracownik klubu, a w przypadku gdy sprawa dotyczy osoby fizycznej, osoba dla niej bliska. I właśnie pojęciu „osoby bliskiej” chciałbym dziś poświęcić więcej miejsca.
Kto to jest „osoba bliska”? Uchwała II/24 definiuje takiej osoby. Inne przepisy Polskiego Związku Piłki Nożnej również nie. Definicji takiej szukamy zatem w przepisach prawa bezwzględnie obowiązującego. W art. 115 Kodeksu Karnego, który zawiera definicje legalne wyrażeń ustawowych, a konkretnie w art. 115 § 11 znajdujemy definicję pojęcia „osoby najbliższej”. Wg tego przepisu za taką osobą należy uznać:
- małżonka,
- wstępnego,
- zstępnego,
- rodzeństwo,
- powinowatego w tej samej linii lub stopniu,
- osobę pozostającą w stosunku przysposobienia oraz jej małżonka,
- oraz osobę pozostającą we wspólnym pożyciu.
W doktrynie prawa przyjęło się, że definicja ta ma zastosowanie do całego systemu prawa polskiego.
W przypadku gdy środek zaskarżenia wnosi do NKO „osoba bliska” lub inny pełnomocnik, jest on zobowiązany dołączyć do dokumentów pełnomocnictwo (§ 6 ust. 2 Uchwały II/24).
Również Kodeks Postępowania Cywilnego idzie w sukurs definiowaniu pojęcia „osoby bliskiej”. Art. 261 § 1 i § 2 ustala krąg osób mających prawo do odmowy zeznań:
… § 1 Nikt nie ma prawa odmówić zeznań w charakterze świadka, z wyjątkiem małżonków stron, ich wstępnych, zstępnych i rodzeństwa oraz powinowatych w tej samej linii lub stopniu, jak również osób pozostających ze stronami w stosunku przysposobienia. Prawo odmowy zeznań trwa po ustaniu małżeństwa lub rozwiązaniu stosunku przysposobienia. …
… § 2 Świadek może odmówić odpowiedzi na zadane mu pytanie, jeżeli zeznanie mogłoby narazić jego lub jego bliskich, wymienionych w paragrafie poprzedzającym, na odpowiedzialność karną, hańbę lub dotkliwą i bezpośrednią szkodę majątkową albo jeżeli zeznanie miałoby być połączone z pogwałceniem istotnej tajemnicy zawodowej ….
Definicję legalną „osoby bliskiej” znajdujemy również w art. 4 Ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, który wskazuje, że ilekroć ustawie mowa o takiej osoby, to należy przez nią rozumieć: zstępnych, wstępnych, rodzeństwo, dzieci rodzeństwa, małżonka, osoby przysposabiające i przysposobione oraz osobę, która pozostaje ze zbywcą faktycznie we wspólnym pożyciu.
Mam nadzieję, że dzięki temu wpisowi dostatecznie zostało wyjaśnione pojęcie „osoby bliskiej” występujące w Regulaminie Najwyższej Komisji Odwoławczej PZPN, a funkcjonowaniu NKO na pewno jeszcze poświęcimy łamy naszego portalu.
[1] Organem dyscyplinarnym ligi zawodowej jest Komisja Ligi Ekstraklasy S.A.
[2] Zgodnie z realizacją postanowień FIFA i Uchwały nr III/42 z dnia 27 marca 2015 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie współpracy z pośrednikami transakcyjnymi, z dniem 1 kwietnia 2015 roku uległy zmianie zasady wykonywania działalności menedżerskiej. Menedżerów zastąpili pośrednicy transakcyjni.
[3] Patrz: przypis nr 2
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.