28.10.2014
Temat bezpieczeństwa imprez masowych, w tym przede wszystkim meczów piłki nożnej jest w Polsce ciągle aktualny. Dziś chciałbym przyjrzeć się zakazowi wstępu na imprezę masową oraz „konkurencyjnemu” zakazowi klubowemu.
W obecnym stanie prawnym istnieje swoiste zdublowanie instytucji prawnych ograniczających udział w imprezach masowych. W pierwszej kolejności należy wskazać zakaz o charakterze prawnokarnym. Katalog środków karnych stosowanych na gruncie przepisów Kodeksu Karnego zawiera art. 39 tej ustawy, gdzie w pkt. 2c tej jednostki redakcyjnej został wskazany zakaz wstępu na imprezę masową. Szczegółowa regulacja tego środka karnego została umówiona w art. 41b Kodeksu Karnego.
Natomiast Ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych zawiera w w art. 14, jak mogłoby się wydawać, bardzo zbliżoną instytucję prawną nazwaną przez Ustawodawcę zakazem klubowym. Jednak nie jest to tożsama konstrukcja prawna co zakaz wstępu na imprezę masową, który może być orzeczony w konsekwencji dopuszczenia się wykroczenia lub przestępstwa stadionowego. Różnica polega na tym, że zakaz klubowy jest środkiem quasi-administracyjnym, co oznacza że ma charakter wewnętrzny – dotyczy danej imprezy masowej oraz podmiotów w nią zaangażowanych. Nie jest to jednak sankcja typowo administracyjna, ponieważ uprawnionym do orzekania o jego zastosowaniu nie jest organ administracji publicznej tylko organizator meczu piłki nożnej. Natomiast zakaz wstępu na imprezę masową jest typową sankcją karną wymierzaną przez Sąd za przestępstwa i wykroczenia określone w ustawach.
To rozróżnienie sprawia, że oba te środki mogą zostać zastosowane jednocześnie na tę samą osobę. Możliwa jest, bowiem sytuacja, w której jeden czyn może stanowić złamanie regulaminu obiektu lub imprezy masowej oraz jednocześnie wypełnia znamiona czynu zabronionego stypizowanego w przepisach dotyczących przestępstw i wykroczeń stadionowych.
W mojej opinii takie zdublowanie analogicznych instytucji prawnych jest zjawiskiem pozytywnym. Konfrontując to z nieustającymi problemami odpowiednich służb, organów i organizatorów w walce z chuligaństwem i przestępczością stadionową wydaje się, że każda dodatkowa sankcja prawna pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo imprez masowych. Niestety rzeczywistość weryfikuje takie stanowisko i ciągle nie możemy sobie poradzić z problemem pseudokibiców na naszych stadionach.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.