22.07.2014
Od kiedy interesuję się tematyką kontraktów sportowych zawsze zahacza to też o temat obciążeń fiskalnych (ZUS i podatek dochodowy) i prób znalezienia optymalnych rozwiązań dla klubów. Żaden to wstyd płacić podatki z zastosowaniem optymalizacji pod warunkiem, że jest to zgodne z prawem. Gorzej, kiedy z prawem w zgodzie klub nie pozostaje.
W okresie ostatnich 6 miesięcy sam opracowałem model, który w świetle obowiązujących przepisów uważam za optymalny (w tej chwili go wdrażam w kilku klubach). Z przerażeniem jednak zaobserwowałem, że jest na „naszym rynku” kilka ofert rozwiązań z wykorzystaniem Estonii, Wielkiej Brytanii czy Włoch, które jednak nic wspólnego z przestrzeganiem prawa nie mają. Otóż płyną z klubów pieniądze za prawo do wizerunku do tychże krajów z samozadowoleniem, że się płaci na przykład 5% podatku. Okazuje się jednak, że te 5% to jedynie prowizja dla agencji, ale żaden podatek do odprowadzenia. Niestety z całą odpowiedzialnością mogę napisać (a wiem, co piszę), że zarejestrowane w tychże krajach podmioty wprawdzie istnieją, ale jak się je sprawdzi, to żadnych podatków nie odprowadzają, najzwyczajniej w świecie porejestrowane są „na słupy”. Dowód: poproście „twórców” tychże rozwiązań o zaświadczenie z tamtejszych urzędów skarbowych o odprowadzeniu podatku, które sportowcy powinni podłączyć do swoich pitów w zeznaniach rocznych. Zapewniam, że wprawicie swoich partnerów w zakłopotanie. Dlaczego o tym piszę. Po pierwsze – banalne – bo mam w pełni legalną konkurencyjną ofertę. Po drugie – w trosce o sportowców. Do tej pory jakoś się udaje – urzędy polskie nie widzą obiegu tych transakcji za granicą, nie odpytują tamtejszych urzędów, itp. – więc jakoś to się „rozmywa”. Ale mam złą wiadomość dla wszystkich – są już w Polsce pierwsze urzędy skarbowe, które zażądały od sportowców zaświadczeń o odprowadzeniu podatku. No i pojawił się problem…
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.