26.06.2014
W ostatni wtorek miałem przyjemność być współorganizatorem posiedzenia Komisji Sportu i Turystyki Business Centre Club, której tematem były kwestie „prawnych, organizacyjnych i marketingowych aspektów stworzenia profesjonalnej ligi”. W spotkaniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele piłki ręcznej, zapasów i rugby – dyscyplin sportowych, które w najbliższej przyszłości powinny aspirować do tworzenia lig zawodowych.
Bez wątpienia najbliżej stworzenia takiej ligi są zapasy. Problem pojawia się jednak w kwestiach prawnych. Otóż kluby, które do takiej ligi zamierzają przystąpić, działają w formie stowarzyszeń i nie są przygotowane do „przekształcenia” w spółki akcyjne. Tymczasem art. 15 ust 3 ustawy o sporcie mówi, że w skład ligi zawodowej w grach zespołowych wchodzą wyłącznie kluby sportowe działające jako spółki akcyjne. Jak łatwo zauważyć, kluczem są słowa „w grach zespołowych”. No bo skoro w takich sportach jak zapasy, judo, karate, podnoszenie ciężarów, itp. występuje wprawdzie drużyna, ale w poszczególnych kategoriach wagowych występują i walczą indywidualnie zawodnicy, to chyba jednak trudno tu mówić o „grze zespołowej”. Czy zatem dla tego typu dyscyplin sportowych można tworzyć ligi zawodowe bez konieczności przekształcania klubów chcących brać w niej udział ? Moim zdaniem tak.
Odpowiedź na to zapewne da Minister Sportu w swej decyzji, kiedy będzie miał zatwierdzić bądź odmówić zgody na podpisanie pomiędzy Polskim Związkiem Zapaśniczym, a powołaną spółką do zarządzania taką ligą stosownej umowy.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.