31.08.2023
Mają Panowie rozgrywki oldbojów to i czas na rozgrywki Pań, które mają już 35 lat i zakończyły granie profesjonalne lub amatorskie na tym wyższym czy niższym poziomie sportowym rozgrywek. Panie nie grają aż tak licznie, więc nie ma jeszcze lig wojewódzkich, ale od ubiegłego roku, corocznie organizowane są Mistrzostwa Polski. I oby stało się już tradycją, a coraz większa liczba piłkarek w Polsce, gwarantuje, że za kilka, kilkanaście lat, gdy wejdą one w wiek równoznaczny kategorii oldbojów, to rozgrywki 35+ cieszyć się będą takim powodzeniem, że rozgrywane będą ligi, a potem finały.
Na razie jest to formuła finałów, tak już w dużych turniejach o mistrzostwo świata lub poszczególnych kontynentów mamy turniej finałowy i on wyłania medalistki. Gospodarzem pierwszych w historii piłkarskich Mistrzostw Polski Kobiet 35+ była w 2022 roku Łódź. Tytuł wywalczyła drużyna Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej, która w finale pokonała reprezentację Małopolski. Dolnoślązaczki zakończyły rywalizację z kompletem zwycięstw i bilansem bramkowym 38-4. Grono medalistek uzupełniły zawodniczki Łódzkiego ZPN.
Także w tym roku faza grupowa oraz finałowa odbędą się w Łodzi, a w rozgrywkach mogą uczestniczyć zawodniczki z rocznika 1988 i starsze. Turniej finałowy zostanie rozegrany 23 i 24 września 2023.
Rywalizację w tych zawodach reguluje Uchwała nr VII/110 z dnia 8 sierpnia 2023 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie w sprawie przyjęcia Regulaminu Rozgrywek o Mistrzostwo Polski Kobiet 35+ (dalej: Uchwała). Zgodnie z art. I Uchwały, organizatorem Turnieju o Mistrzostwo Polski Kobiet 35+ jest Polski Związek Piłki Nożnej. Nadzór nad Turniejem prowadzi Departament Piłki Amatorskiej (Grassroots) PZPN. Celem Turnieju jest promowanie piłki nożnej wśród kobiet w wieku powyżej 35 roku życia zasad Fair Play, kształtowania zdrowego stylu życia i aktywizacja lokalnych środowisk sportowych. W rozgrywkach biorą udział reprezentacje Wojewódzkich ZPN, które zgłosiły się do Turnieju. W meczu biorą udział dwie drużyny, a na boisku w składzie każdej z nich jednocześnie gra nie więcej niż 5 zawodniczek plus bramkarka.
Zgodnie z art. II Uchwały, harmonogram rozgrywek zostanie opublikowany przez Gospodarza po potwierdzeniu liczby wszystkich drużyn biorących udział w Turnieju. Za każde rozegrane spotkanie przyznaje się punkty w zależności od uzyskanego wyniku: 3 punkty za zwycięstwo; 1 punkt za remis i 0 punktów za porażkę. W grupach kolejność drużyn w tabeli ustala się według liczby zdobytych punktów. Regulamin reguluje też zasady ustalania kolejności w tabeli, w przypadku uzyskania równej liczby punktów przez dwie drużyny lub przez więcej niż dwie drużyny. Po fazie grupowej rozegrana zostanie faza finałowe.
W art. III Uchwały znalazły się ZASADY TECHNICZNE. Zgodnie z nimi, mecze rozgrywane są na boisku typu Orlik. Oznaczenie pola gry może być oznaczone liniami ciągłymi, liniami przerywanymi bądź przy użyciu płaskich „stożków”. Wymiary bramek to: szerokość 5 m i wysokość 2 m. Czas trwania jednego meczu wynosi 2 x 15 minut, a przerwa między częściami zawodów wynosi nie więcej niż 5 minut. Wszystkie mecze rozgrywa się piłkami w rozmiarze 5. W Turnieju dokonuje się zmian powrotnych bez ograniczeń. Obsadę sędziowską zabezpiecza Łódzki Związek Piłki Nożnej
W turnieju obowiązują również surowe zasady dyscyplinarne. W przypadku podejrzenia, iż zawodniczka startująca w turnieju znajduje się pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających zostaje ona wykluczona z turnieju. Drużyna nieprzestrzegająca postanowień regulaminu zostanie wykluczona z turnieju na podstawie decyzji organizatora. W takim przypadku spotkania rozegrane przez wykluczoną drużynę zostaną automatycznie zweryfikowane stosunkiem bramek 3:0 na korzyść drużyny przeciwnej. Powodem dyskwalifikacji drużyny może być również rażąco niesportowe zachowanie zawodniczki lub niewychowawcze zachowanie trenera lub innej osoby związanej z daną drużyną.
We wszystkich sprawach nieregulowanych mają zastosowanie przepisy Uchwały nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną (tekst jednolity). O wszystkich sprawach dotyczących rozgrywek w Turnieju, a nieobjętych przepisami Regulaminu decyzje podejmuje Departament Piłki Amatorskiej (Grassroots) Polskiego Związku Piłki Nożnej.
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
09.10.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.