06.12.2016
Ostatnio sporo miejsca na blogu prawosportowe.pl poświęciłem zmianom przepisów gry w piłkę nożną. Przewinienia związane z grą są jednym z rodzajów przewinień uregulowanych w Regulaminie Dyscyplinarnym PZPN. Regulamin ten reguluje także oczywiście procedurę postępowań. W przepisach dotyczących wszczęcia i odmowy wszczęcia postępowania, a konkretnie w art. 133 §4 mowa jest o uprawnionych do wszczęcia postępowania.
Na mocy wspomnianego wyżej przepisy, uprawnionym do złożenia wniosku o wszczęcie postępowania jest zainteresowany, Rzecznik Dyscyplinarny, Rzecznik Ochrony Prawa Związkowego, Rzecznik Etyki, Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej, organy wykonawcze wojewódzkich i okręgowych związków piłki nożnej. Właśnie tym trzem rzecznikom chciałem poświęcić dzisiejszy wpis.
Działania Rzecznika Etyki mają swoje umocowanie w art. 56 Regulaminu Dyscyplinarnego. Na mocy przepisu art. 56 §1, niezależnie od możliwości stosowania kar dyscyplinarnych przewidzianych w Regulaminie, organ dyscyplinarny może zwrócić się do Rzecznika Etyki o zobowiązanie obwinionego do określonego sposobu zachowania się, w szczególności przeproszenia poszkodowanego, a z art. 56 §2, wynika, że czynności podejmowane przez Rzecznika Etyki nie wyczerpują pojęcia kary dyscyplinarnej. Szukając roli Rzecznika Ochrony Prawa Związkowego i Rzecznika Dyscyplinarnego w postępowaniu dyscyplinarnym znajdujemy w art. 112 §1, że stroną postępowania dyscyplinarnego jest obwiniony, zainteresowany oraz Rzecznik Ochrony Prawa Związkowego i Rzecznik Dyscyplinarny, jeżeli biorą udział w postępowaniu.
Jeżeli Rzecznik Dyscyplinarny brał udział w sprawie, to na mocy art. 133 §4 Regulaminu Dyscyplinarnego, doręcza mu się orzeczenie organu prowadzącego sprawę. Natomiast wszystkie orzeczenia organów dyscyplinarnych, w tym także organów wojewódzkich związków piłki nożnej doręcza się Rzecznikowi Ochrony Prawa Związkowego.
Rzecznikowi Dyscyplinarnego i Rzecznikowi Ochrony Prawa Związkowego przysługują też odwołanie. Na mocy art. 144 §2 Regulaminu, odwołanie przysługuje stronom, w tym Rzecznikowi Dyscyplinarnemu, jeżeli brał udział w postępowaniu oraz Rzecznikowi Ochrony Prawa Związkowego. Strona, a także Rzecznik Dyscyplinarny wnoszą odwołanie w terminie 7 dni od dnia doręczenia orzeczenia wraz z uzasadnieniem, a w przypadku niemożności doręczenia orzeczenia na adres strony zawarty w aktach sprawy, doręczenie uznaje się za skuteczne w dacie dokonania adnotacji doręczyciela o niemożności doręczenia (art. 144 §3).
Natomiast Rzecznik Ochrony Prawa Związkowego wnosi odwołanie na mocy art. 144 §4 w terminie 7 dni od dnia powzięcia wiadomości o wydaniu orzeczenia dyscyplinarnego przez organ dyscyplinarny I instancji. Rzecznik Ochrony Prawa Związkowego oraz Rzecznik Dyscyplinarny są zwolnieni od wniesienia kaucji, w przypadku wnoszenia odwołania.
Do Rzecznika Ochrony Prawa Związkowego trafiają też oczywiście orzeczenia organów II instancji. W świetle przepisów art. 147 Regulaminu Dyscyplinarnego, Najwyższa Komisja Odwoławcza sporządza z urzędu uzasadnienie wydanego orzeczenia w następstwie rozpoznania odwołania w ciągu 30 dni od ogłoszenia orzeczenia, doręczając orzeczenie wraz z uzasadnieniem stronom oraz Rzecznikowi Ochrony Prawa Związkowego. Uzasadnienie powinno zawierać wskazanie z jakich powodów orzeczenie organu dyscyplinarnego I instancji zostało zmienione lub uchylone oraz dlaczego zarzuty zawarte w odwołaniu nie zostały uwzględnione.
Rzecznik Ochrony Prawa Związkowego może także wnosić na mocy przepisów art. 154 skargę kasacyjną. Ma na to 30 dni od daty otrzymania orzeczenia wraz z uzasadnieniem. Przypomnijmy, że skarga kasacyjna jest nadzwyczajnym środkiem zaskarżenia wnoszonym od decyzji organów dyscyplinarnych wojewódzkich związków piłki nożnej w zakresie przewidzianym przez odrębne przepisy. Rzecznik Ochrony Prawa Związkowego jest oczywiście w takim przypadku zwolniony z obowiązku uiszczenia kaucji. Podobnie jak w przypadku odwołania od decyzji organu I instancji (art. 147), tak i w przypadku kasacji (art. 157), Najwyższa Komisja Odwoławcza sporządza z urzędu uzasadnienie wydanego orzeczenia w następstwie rozpoznania skargi kasacyjnej w ciągu 30 dni od ogłoszenia orzeczenia, doręczając orzeczenie wraz z uzasadnieniem stronom oraz Rzecznikowi Ochrony Prawa Związkowego. Uzasadnienie powinno zawierać wskazanie z jakich powodów orzeczenie organu dyscyplinarnego wojewódzkiego związku piłki nożnej zostało zmienione lub uchylone oraz dlaczego zarzuty zawarte w skardze kasacyjnej nie zostały uwzględnione.
Rzecznik Ochrony Prawa Związkowego może też zgodnie z przepisami art. 166 Regulamin złożyć wniosek o wznowienie postępowania w przypadku ujawnienia nowych okoliczności, nieznanych organowi dyscyplinarnemu w czasie orzekania lub rażącego naruszenia przepisów Polskiego Związku Piłki Nożnej przez organ dyscyplinarny w toku rozpoznania sprawy. Rzecznik Ochrony Prawa Związkowego składając wniosek o wznowienie postępowania działa z urzędu lub na pisemną prośbę strony postępowania. Mamy więc dualizm w reżimach składania wniosku: z urzędu lub na prośbę strony. Zgodnie z art. 166 §3, prośba strony postępowania podlega opłacie, obowiązującej w postępowaniu kasacyjnym i jest uiszczania w przypadku uwzględnienia przez Rzecznika Ochrony Prawa Związkowego prośby strony. Opłata podlega zwrotowi w przypadku uwzględnienia wniosku przez właściwy organ dyscyplinarny. Natomiast w przypadku działania z urzędu, Rzecznik Ochrony Prawa Związkowego nie ponosi oczywiście kosztów. Warto przypomnieć, że zgodnie z przepisem art. 166 §4. organem dyscyplinarnym właściwym w sprawie rozpoznania wniosku o wznowienie postępowania jest organ, który wydał orzeczenie w ostatniej instancji.
Na posiedzeniu Zarządu PZPN w dniu 29 listopada br. uchwalono Regulamin działania Rzecznika Dyscyplinarnego PZPN, Regulamin Rzecznika Etyki PZPN oraz Regulamin działania Rzecznika Ochrony Prawa Związkowego PZPN. W nich znajdujemy szczegółowe kompetencje poszczególnych rzeczników. O nich w kolejnym wpisie.
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.