21.05.2015
W ostatnich dniach weszły w życie nowe regulacje, które znacząco zaostrzają przepisy ruchu drogowego, w tym w szczególności odpowiedzialność karnej za przekraczanie prędkości. Jednak kierowcy nie są jedynymi, którzy powinni obawiać się zmian w obowiązującym porządku prawnym – 8 maja 2015 r. przekazano Prezydentowi RP do podpisu ustawę o zmianie ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych, która uderzy w sterników różnego rodzaju obiektów pływających.
Przy obecnym brzmieniu przepisów na odpowiedzialność karną w postaci grzywny narażone są osoby, które dopuściły się prowadzenia statku, żaglówki lub roweru wodnego w stanie nietrzeźwości, a więc gdy stężenie alkoholu w ich krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość. Natomiast zatwierdzona przez Sejm i Senat nowela ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych wprowadza bardziej rygorystyczne regulacje w tym zakresie.
Przede wszystkim należy wskazać, że art. 7 otrzymuje brzmienie:„ Zabrania się prowadzenia w ruchu wodnym statku lub innego obiektu pływającego, niebędącego pojazdem mechanicznym, osobie znajdującej się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka.” Z powyższego wynika, że po wejściu w życie przedmiotowej nowelizacji granica tolerancji stężenia alkoholu we krwi została obniżona do wartości 0,2 promila (stan po spożyciu mieści się w przedziale 0,2-0,5 promila). Co więcej, ustawodawca wprost wyartykułował w treści przepisu, że zabronione jest również prowadzenie w ruchu wodnym statku lub obiektu pływającego pod wpływem „podobnie działającego środka”, co niewątpliwie ma oznaczać inne środki odurzające takie jak narkotyki czy dopalacze.
Warto podkreślić, że w sytuacji, gdy dany sternik zostanie złapany na podstawie powyżej wskazanych przepisów to jego statek lub inny obiekt pływający, który prowadził może być usunięty z obszaru wodnego, jeżeli nie ma możliwości zabezpieczenia go w inny sposób. Mimo, że wskazany przepis tej kwestii nie podnosi, to takie usunięcie powinno zostać przeprowadzone na koszt sprawcy wykroczenia.
Jak podkreślają autorzy projektu ustawy nowelizującej zaostrzenie przepisów dotyczących możliwości prowadzenia statków i innych obiektów pływających czy to pod wpływem alkoholu czy innych środków odurzających jest uzasadnione wysoką skalą niebezpieczeństwa, jaki niesie za sobą takie działanie. Tzw. sternicy bardzo często odpowiadają nie tylko za siebie ale również za inne osoby korzystajcie wraz z nimi z uroku sporów wodnych. Co więcej, z doświadczeń służb ratunkowych wynika, że nawet najmniejsze ilość spożytego alkoholu ma pływ na percepcję oraz zdolności reagowania osób biorących udział w ruchu wodnym. Dlatego tak ważne jest ograniczenie takich praktyk do absolutnego minimum.
25.09.2024
13.08.2024
01.03.2024
28.04.2023
25.01.2023
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.