22.09.2014
Na początku września w sportowych mediach pojawiła się informacja, że amerykański zawodnik A.J. Slaughter, który nigdy nawet nie był w Polsce, być może będzie reprezentował barwy narodowe naszego kraju w Euro Baskecie. Jak to możliwe?
Oczywiście poprzez jego naturalizowanie. W pierwszej kolejności, zawodnik musiałby uzyskać polski paszport, a właściwie w rzeczywistości nie chodzi tu o polski paszport, tylko paszport kraju, który jest członkiem Unii Europejskiej. Europejski paszport, bowiem ułatwi zawodnikowi grę w klubach. Wówczas bowiem nie będzie obowiązywał limit dla graczy spoza kontynentu, z którymi to limitami możemy się spotkać w wielu ligach europejskich. Wniosek o nadanie polskiego obywatelstwa w tej sprawie został już złożony w Kancelarii Prezydenta.
I pewnie część z Państwa może zapytać: co w tym dziwnego skoro dotychczas naturalizowaliśmy już 5 Amerykanów, którzy grali w meczach koszykarskiej reprezentacji. Mianowicie, tym razem PZKosz wyciągnął wnioski z przypadku Davida Logana i chce podpisać z A.J. Slaughterem specjalną dwustronną umowę.
Umowa miałaby stanowić zabezpieczenie, w sytuacji gdyby zawodnik otrzymał paszport i następnie odmawiał gry w kadrze. Z informacji prasowych wynika, że w umowie PZKosz ma zobowiązać się do poparcia starań związanych z otrzymaniem obywatelstwa zawodnika, a w zamian za to zawodnik ma zobowiązać się do aktywnego uczestnictwa we wszelkiego rodzaju akcjach szkoleniowych kadry: począwszy od zgrupowań, meczów towarzyskich, aż po „mecze o punkty”. Sekretarz PZKosz, Pan Jacek Jakubowski stwierdził, że umowa ma gwarantować bycie zawodnika na każde wezwanie trenera.
Pomysł bardzo ciekawy jednak z prawnego punktu widzenia zastanawia mnie kwestia zabezpieczenia w umowie interesu PZKosz czyli właśnie tego bycia na każde wezwanie trenera. Jak zabezpieczyć sytuację, gdy zawodnik otrzyma obywatelstwo i pomimo łączącej umowy nie będzie realizował swojego zakresu zobowiązań, czyli będzie odmawiał gry w kadrze albo co w sytuacji jak po świetnym sezonie zawodnik trafi do NBA i klub nie będzie go chciał puścić na zgrupowania kadry. W takich sytuacjach PZKosz powinien mieć odpowiednie instrumenty prawne, które mogłyby gwarantować chociażby obowiązek zapłaty przez zawodnika kary umownej za naruszenie określonych zobowiązań. Z drugiej strony, skoro celem jest wzmocnienie kadry poprzez naturalizowanie bardzo dobrego zawodnika to nazwijmy to „rekompensata pieniężna” za nie przestrzeganie umowy tego celu nie spełni.
Czas pokaże czy naturalizowanie zawodnika i zabezpieczenie polskiego związku sportowego specjalną umową zagwarantuje interes kadry. Być może w przyszłości tego rodzaju umowy staną się normą a nie wyjątkiem. A co Państwo myślą o tego rodzaju umowach?
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.