20.09.2017
Sport osób z niepełnosprawnością jest tematem wieloaspektowym i próba jego analizy ,,tekstem na bloga” może zostać potraktowana jako powierzchowne podejście do zagadnienia. Dzisiejszym wpisem chciałabym jednak zachęcić Państwa do dyskusji i wymiany o opinii na temat organizowania współzawodnictwa w e-sporcie z udziałem osób z niepełnosprawnością.
E-sport wydaje się być swego rodzaju fenomenem, który wyrównuje szanse osób biorących udział w tego rodzaju współzawodnictwie , gdyż gracz nie jest reprezentowany własną cielesnością, ale przez jak to określają specjaliści zajmujący się filozofią i socjologią w sporcie – simulacrum, które złożone jest z impulsów cyfrowych i pod tym względem wszyscy zawodnicy są równi i mogą rywalizować pomimo dzielących ich różnic. W 2011 roku odbyła się jedna z pierwszych imprez para-esportowych. W 2014 r. w Korei Mistrzostwa Świata w League of Legends, FIFA i Star Craft II. Czy zatem analogicznie jak w sportach tradycyjnych będzie dokonywał się podział na rywalizację osób pełnosprawnych i tych z niepełnosprawnością? W jakim kierunku powinny pójść podmioty organizujące współzawodnictwo w e-sporcie ustalając regulaminy rozgrywek? Kolejną kwestią, a właściwie wyzwaniem jakie należy podjąć, to nie tylko specjalistyczny sprzęt, który pozwoli osobom z różnego rodzaju niepełnosprawnością udział w rywalizacji (w tym przypadku w mojej ocenie udział we współzawodnictwie w e-sportach ze względu na rozwój technologii, w tym technologii komunikacyjnej jest bardziej dostępny niż w sportach tradycyjnych), ale tworzenie gier, które będą zawierały opcje umożliwiające grę wszystkim graczom. W powyższych przypadkach na pewno kwestie związane z dopingiem technologicznym będą odgrywały znaczącą rolą. Nie jest to sprawa prosta. Przypadek Pistoriusa zobrazował, jak trudno jest określić, jakie urządzenia mogą ,,wspomagać” zawodnika, a sprecyzowanie ogólnych i jakościowych kryteriów ,,standardowego” ciała ludzkiego wydaje się być mało realne. Rozwój e-sportu to jak widać kolejne wyzwania, jakie muszą podjąć organizatorzy tego rodzaju współzawodnictwa.
Organizacje sportowe
29.08.2024
Organizacje sportowe
28.06.2024
Organizacje sportowe
26.04.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.