27.06.2023
Wielkimi krokami zbliża się powrót piłkarskich agentów – licencjonowanych agentów. Już od 1 października nie będzie pośredników transakcyjnych, którzy w piłkarskiej rzeczywistości funkcjonowali kilka lat, nomen omen zastępując właśnie licencjonowanych agentów. Jednak, żeby nie było pustki w przepisach związkowych PZPN, zarząd związku musiał wprowadzić uchwałą wysokość opłaty za wpis pośrednika transakcyjnego do systemu rejestracyjnego prowadzonego przez Polski Związek Piłki Nożnej.
Nastąpiło to Uchwałą nr V/76 z dnia 26 maja 2023 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie ustalenia wysokości opłaty za wpis do Systemu rejestracyjnego Pośredników transakcyjnych na okres od dnia 1 lipca do dnia 30 września 2023 roku. Opłatę za wpis do Systemu rejestracyjnego Pośredników transakcyjnych na okres od dnia 1 lipca 2023 do dnia 30 września 2023, tj, do ostatniego dnia obowiązywania regulacji dotyczących pośredników transakcyjnych ustalono na poziomie 500 zł (pięćset złotych brutto). Wcześniej wynosiła ona 1000 złotych. Teraz wzięto pod uwagę okres przejściowy i opłata została ustalona w niższym wymiarze.
Zgodnie z pkt II Uchwały nr V/76, pośrednicy transakcyjni zarejestrowani w systemie na sezon 2022/2023, uzyskają bezpłatne przedłużenie obowiązującej rejestracji do dnia 30 września 2023 roku.
Ponadto, zgodnie z pkt III Uchwały, z opłaty zwolnieni są rodzice i inni opiekunowie prawni, działający na rzecz swoich podopiecznych, przy czym są oni zobowiązani do ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej zawodowej. Uchwała weszła w życie z dniem podjęcia czyli 26 maja 2023 roku.
O tej zasadniczej dla funkcjonowania obsługi transferów piłkarskich, kontraktów zawodników zmianie będziemy jeszcze oczywiście pisać na łamach portalu prawosportowe.pl. 1 października 2023 roku wejdą w życie postanowienia FIFA Football Agent Regulations, określające nowe zasady funkcjonowania agentów piłkarskich.
Kluczową zmianą w porównaniu z obecnie obowiązującymi przepisami z zakresu funkcjonowania pośredników transakcyjnych będzie wymóg wcześniejszego uzyskania licencji FIFA przez agentów piłkarskich, którzy od 1 października 2023 roku będą prowadzić działalność międzynarodową, tj. będą pośredniczyć w transakcjach związanych z transferami zagranicznymi. Podstawowym elementem systemu licencjonowania będą egzaminy przeprowadzane przez FIFA. W tym roku zaplanowano je tylko w dwóch terminach. Pierwszy egzamin przeprowadzono już 19 kwietnia, a drugi odbędzie się 20 września 2023 roku. Rejestracja uczestników trwa od 1 maja, a zakończy się 31 lipca 2023 roku. Egzaminy odbywają się w Warszawie. Rejestracja uczestników, jak i same egzaminy zostaną przeprowadzone za pośrednictwem specjalnej platformy FIFA – https://agents.fifa.com/.
Egzaminy nie są przeprowadzane w języku polskim, a w jednym z trzech języków obcych: angielskim, francuskim lub hiszpańskim – wybranym indywidualnie przez zdającego. To novum, bowiem „dawny” egzamin na agenta, sprzed wprowadzenia instytucji „pośrednika transakcyjnego” był przeprowadzany w języku polskim. Opłata za udział w egzaminie wynosi 1000 zł. Kwestie osób zwolnionych z egzaminu reguluje Art. 23 FIFA Football Agent Regulations[1], w tłumaczeniu na polski „Agenci wcześniej licencjonowani zgodnie z Regulaminem FIFA Players”. Przy zachowaniu warunków i przesłanek z tego przepisu egzaminu nie muszą zdawać osoby, które już zdawały taki egzamin przed 2015 rokiem i prowadziły działalność w dobie obowiązywania przepisów o pośrednikach transakcyjnych. Jest tam jeszcze parę innych obwarowań, warto więc sięgnąć do tych przepisów.
[1] Źródło: PZPN, https://pzpn.pl/federacja/aktualnosci/2023-03-02/informacja-nt-nowych-zasad-funkcjonowania-agentow-pilkarskich
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.