20.09.2019
Ponad trzy lata temu poruszałem temat opiniowania i uzgadniania projektów budowy, przebudowy oraz modernizacji stadionów piłkarskich. Inspiracją do tego było przyjęcie Uchwały na III/60 Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej z 30 marca 2016 roku, a teraz okazją jest uchwalenie nowych przepisów, zgodnie z którymi do rozgrywek piłkarskich dopuszcza się wyłącznie obiekty, których projekty zostały uzgodnione zgodnie z zasadami określonymi w Uchwale nr VIII/130 z dnia 4 września 2019 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie uzgadniania projektów infrastruktury piłkarskiej.
Nowe przepisy to Uchwała nr VIII/130 z dnia 4 września 2019 roku. Cytowany powyżej fragment pochodzi z przepisu ust. 2 tejże Uchwały. Od razu należy zastrzec, że dotyczy on projektów powstałych po wejściu w życie niniejszej uchwały, czyli po 4 września tego roku. Inwestycje już wykonywane czy zaprojektowane przed 4 września nie muszą być „uzgadniane” na nowych zasadach, ale wszystkie po tej dacie – już tak.
Uchwała określa zasady uzgadniania projektów infrastruktury piłkarskiej (dalej „proces uzgodnienia”) przez Departament Organizacji Imprez, Bezpieczeństwa i Infrastruktury PZPN (dalej „Departament”) oraz Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej (dalej „WZPN”).
Do kompetencji Departamentu Organizacji Imprez, Bezpieczeństwa i Infrastruktury PZPN należy uzgadnianie projektów:
1) stadionu, na którym przeprowadzane są zawody w ramach rozgrywek piłki nożnej szczebla centralnego ligowej rywalizacji mężczyzn;
2) stadionu, na którym przeprowadzane są mecze piłki nożnej w rozumieniu ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych;
3) hali sportowej oraz hali pneumatycznej, w tym na potrzeby rozgrywek futsalu lub piłki plażowej;
4) centrum treningowego;
5) obiektu do piłki plażowej;
6) modernizacji obiektów, o których mowa powyżej (w szczególności remonty i inne zmiany w infrastrukturze obiektu).
A zatem już na „pierwszy rzut oka” w cytowanym w poprzednim akapicie przepisie ust. 3 Uchwały widać, że zwiększył się zakres przedmiotowy uchwały. Wcześniej, za „infrastrukturę piłkarską” uznawano tylko stadiony piłkarskie. Teraz są to również hale sportowe, hale pneumatyczne, centra treningowe czy obiekty do piłki plażowej.
Z kolei, zgodnie z ust. 4 Wojewódzki Związek Piłki Nożnej uzgadnia projekty obiektów innych niż wymienione w ust. 3. A zatem te wszystkie, które są obiektami piłkarskimi, a nie mieszczą się w zakresie przedmiotowym kompetencji Departamentu PZPN. Od tych zasad są wyjątki, a przesłanką jest „uzasadniony przypadek”.
W uzasadnionych przypadkach Departament może przekazać uzgodnienie projektu, o którym mowa w ust. 3 do właściwości wyznaczonego WZPN, jak również przyjąć do uzgodnienia projekt obiektu pozostającego we właściwości WZPN.
Przedmiotem procesu uzgodnienia jest uzyskanie przez wnioskodawcę wstępnej opinii Departamentu lub właściwego miejscowo WZPN co do spełnienia wymogów licencyjnych w zakresie projektowanej infrastruktury obiektu wpływającej na efektywną organizację meczów piłki nożnej na przedmiotowym obiekcie. Proces uzgodnienia stadionu jest uruchamiany na wniosek wnioskodawcy, a nie z inicjatywy związku.
Szczegółowe wymogi takiego wniosku zostały uregulowane w ust. 8 Uchwały nr VIII/130. Szczegółowy zakres procesu uzgodnienia określa Departament PZPN, a dokumentacja projektowa przesyłana do Departamentu obejmuje w szczególności: część opisową, zawierającą w szczególności określenie sposobu realizacji kryteriów infrastrukturalnych zawartych we właściwych Podręcznikach Licencyjnych PZPN i część graficzną – w formacie nie mniejszym niż A0, chyba że Departament określi mniejszy format.
Wnioskodawca przedkłada w procesie uzgodnienia co najmniej dwa egzemplarze uzgadnianej dokumentacji. Po zakończeniu procesu uzgodnienia dokumentację wydaje się wnioskodawcy. Jeden egzemplarz dokumentacji zachowuje się w archiwum Departamentu wraz z pokwitowaniem odbioru uzgodnionej dokumentacji przez wnioskodawcę.
Wysokości opłat za uzgodnienia projektów zostały ustalone w ust. 12 – 15 Uchwały. Zainteresowanych odsyłam na stronę internetową PZPN. Opłaty te przeznaczane są przez PZPN na organizację szkoleń i warsztatów poświęconych tematyce organizacji i bezpieczeństwa meczów piłki nożnej oraz infrastruktury stadionowej.
Przepis ust. 18 Uchwały, zobowiązuje Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej do powołania zespołów roboczych ds. uzgadniania projektów infrastruktury piłkarskiej. W niektórych, np. Dolnośląskim Związku Piłki Nożnej takie zespoły istnieją.
A jak wygląda procedura w Wojewódzkich Związkach Piłki Nożnej? Wniosek kierowany do WZPN przesyłany jest drogą elektroniczną na adres biura właściwego miejscowo WZPN, dostępny na jego oficjalnej stronie internetowej. Szczegółową procedurę uzgodnienia oraz wysokość opłat określa właściwy organ WZPN. Wojewódzki Związek Piłki Nożnej określa też szczegółowy zakres procesu uzgodnienia przy uwzględnieniu właściwych przepisów PZPN, w szczególności kryteriów infrastrukturalnych zawartych we właściwych Podręcznikach Licencyjnych PZPN. Wojewódzki Związek Piłki Nożnej ma również na mocy ust. 21 Uchwały obowiązek corocznego przesyłania do Departamentu Organizacji Imprez, Bezpieczeństwa i Infrastruktury PZPN ewidencji uzgodnionych obiektów.
(fot. pixabay)
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.