22.09.2016
Trwa procedowanie nad projektem ustawy o zwalczaniu dopingu w sporcie, której wejście w życie planowane jest począwszy z 2017 rokiem. Zgodnie z brzmieniem projektu tejże ustawy, zawodnik obowiązany będzie poddać się kontroli antydopingowej przeprowadzanej przez kontrolerów Polskiej Agencji Antydopingowej podczas zawodów oraz poza nimi.
W uzasadnieniu proponowanych zapisów znalazłem fragment mówiący o tym, że doświadczenia Komisji do Zwalczania Dopingu w Sporcie dowodzą, że kontrolerzy bywają podmiotem aktów słownych i przemocy ze strony zawodników, ich personelu pomocniczego czy organizatorów zawodów. Dosłownie jest to tak napisane - brzmi naprawdę mocno. Ale nie ma co się śmiać – tam gdzie adrenalina ( bądź jakaś chemia ), tam zapewne różnie bywa. A już zupełnie całkiem na poważnie, to absolutnie zgadzam się z tym, że kontrolerzy antydopingowi podczas i w związku z pełnieniem obowiązków służbowych powinni korzystać z ochrony przewidzianej w kodeksie karnym dla funkcjonariuszy publicznych. Tak też przewiduje art. 10 przyszłej ustawy. A zatem dla przypomnienia „krewkim” zawodnikom, działaczom i organizatorom zawodów, zgodnie z art. 222 par. 1 kodeksu karnego : „kto narusza nietykalność cielesną funkcjonariusza publicznego lub osoby do pomocy mu przybranej podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3”.
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
06.08.2024
26.07.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.