07.10.2016
Na łamach portalu wskazywaliśmy już na brak zasadności klauzul kontraktowych umożliwiających klubom jednostronne zmniejszanie wynagrodzenia zasadniczego przysługującego zawodnikom. Twierdzenia te oparte były na kwalifikacji prawnej kontraktu sportowego, tj. umowy o świadczenie usług, która ma charakter umowy starannego działania. W dzisiejszym tekście wyżej wskazaną argumentację chciałbym potwierdzić stanowiskiem właściwych organów FIFA.
Zgodnie z art. 22 lit. b Regulaminu FIFA w Sprawie Statusu i Transferu Zawodników Izba ds. Rozwiązywania Sporów FIFA (DRC) jest właściwa dla rozpatrywania sporów wynikających z kontraktów zawartych pomiędzy klubami i zawodnikami, o ile same strony bezpośrednio lub poprzez odesłanie nie określą innej właściwości, np. sądu polubownego. DRC wielokrotnie rozpatrywała sprawy dotyczące możliwości jednostronnego zmniejszania wynagrodzenia przez kluby piłkarskie poprzez umieszczenie w kontraktach klauzul umożliwiających składanie takich oświadczeń. Na przestrzeni lat analizie zostały poddane m.in. takie przesłanki redukcji zarobków piłkarzy jak: słaby poziom sportowy poszczególnych zawodników, brak rozegrania określonej liczby spotkań czy rozczarowujące wyniki zespołu. Jako przykład należy wskazać decyzję DRC nr 17848 z dnia 12 stycznia 2007 roku, rozstrzygającą spór majątkowy pomiędzy piłkarzem a jego byłym klubem. W załączniku do kontraktu o profesjonalne uprawianie piłki nożnej znalazł się zapis, zgodnie z którym klubowi przysługiwało jednostronne prawo do modyfikacji wynagrodzenia przysługującemu zawodnikowi, jeżeli ten nie wykonywałby swoich obowiązków w sposób sumienny, zgodny z zasadami bezpieczeństwa, poleceniami przełożonych, a sam gracz nie dążyłby do poprawy swoich umiejętności. W trakcie obowiązywania kontraktu pomiędzy stronami powstał spór, który dotyczył wielu płaszczyzn, m.in. zarzutów dotyczących sfałszowania podpisów w zakresie oświadczeń finansowych. Dla celów niniejszego tematu należy jedynie wskazać, że klub skorzystał ze wskazanej wyżej klauzuli i jednostronną czynnością prawną obniżył zawodnikowi przysługujące mu wynagrodzenie zasadnicze. Okoliczność ta została oczywiście zakwestionowana przez gracza w skardze do DRC, która uznała jego roszczenia powołując się na subiektywność ustalonych kryteriów jak również nierówną pozycję stron. Dla Izby nie miała znaczenia okoliczność, iż zakwestionowana klauzula została umieszczona w załączniku do kontraktu o profesjonalne uprawianie piłki nożnej. DRC jednoznacznie w swojej linii orzeczniczej wskazuje, ze wartością nadrzędną w relacjach pomiędzy klubem i zawodnikami jest stabilność kontraktowa, przejawiająca się nie tylko w ograniczeniach związanych z możliwością ich rozwiązania, ale również z jednostronną możliwością modyfikacji wynagrodzenia, stanowiącego w sposób naturalny istotny element nawiązanych stosunków prawnych. Kształtując wzajemne relacje zarówno zawodnicy jak i kluby piłkarskie powinny mieć tę okoliczność na uwadze.
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.