06.03.2017
W ubiegły czwartek miałem przyjemność poprowadzić spotkanie na Komisji Sportu i Turystyki BCC w temacie zbliżających się zmian prawnych i nowej ustawie o zwalczaniu dopingu w sporcie. W spotkaniu uczestniczyli m.in. prof. Grzegorz Masłowski, prof. Eugeniusz Moczuk i prof. Tomasz Ruman z Politechniki Rzeszowskiej, przy której tworzone jest jedno z najbardziej nowoczesnych laboratoriów, a także dyr. Michał Rynkowski z Komisji do Zwalczania Dopingu w Sporcie.
Jak wiadomo, ustawa jest już w sejmie, po pierwszym czytaniu, w podkomisji nadzwyczajnej i wszystko wskazuje na to, że wejdzie w czerwcu/lipcu tego roku. To, że będzie to odrębny akt prawny ( odrębna ustawa ) to bardzo dobrze patrząc na ramy dotychczasowej regulacji w ustawie o sporcie. Wielokrotnie już pisaliśmy, że powstanie państwowa osoba prawna Polska Agencja Antydopingowa „POLADA”, że kontrolerzy podczas pełnienia obowiązków służbowych będą korzystać z ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych, że z Agencją będzie ściśle współpracować Policja, Służba Celna, Straż Graniczna, Żandarmeria Wojskowa oraz Prokuratura. Słowem – bardzo silny oręż prawny i wysoki budżet na walkę z dopingiem w sporcie. I to jest bardzo dobre. Jest jednak jak zawsze druga strona medalu. Po drugiej stronie jest sportowiec, który do czasu uznania go za winnego powinien być uznawany za niewinnego. Czy jednak tak będzie ? Czy nie jest tak, że pierwsze na niego „wyrok” wydają media zaraz po uzyskaniu informacji o podejrzeniu naruszenia reguł, czy sportowiec często nie dysponujący środkami finansowymi będzie mógł się podjąć obrony swych praw ? Te znaki zapytania nie powinny pozostawać niezauważone. Osobom podejrzanym też należy się obrona i zachowanie równości postepowania. Za chwilę będziemy mieć potężną „machinę antydopingową”, warto już teraz pracować nad tym, by sportowiec mógł się wspierać w badaniach w alternatywnych laboratoriach i by opłaty nie stanowiły barier w podejmowaniu prawa do obrony. Tylko takie myślenie jest sprawiedliwe i uosabia państwo prawa.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.