03.03.2014
Wczorajsze spotkanie Legii z Jagiellonią i ekscesy, które miały miejsce na trybunach stały się tematem numer jeden w sportowych mediach w Polsce. Nie wnikając w przyczyny i przebieg zajść na stadionie w Warszawie, chciałbym skupić się na sportowych konsekwencjach wczorajszych wydarzeń. W środę zebrać ma się Komisja Ligi, która niezależnie od decyzji innych organów zadecyduje o dalszych losach przerwanego meczu. Warto zatem przyjrzeć się przepisom dotyczącym działalności tego organu.
Komisja Ligi działa na podstawie umowy o zarządzanie ligą zawodową, zgodnie z Regulaminem Dyscyplinarnym PZPN oraz w oparciu o swój Regulamin. Składa się z od 5 do 7 członków. Do jej kompetencji należy w szczególności nakładanie jako organ I instancji sankcji dyscyplinarnych oraz finansowych dla Klubów i zawodników za nieprzestrzeganie regulaminu rozgrywek. Organem odwoławczym od orzeczeń Komisji jest Najwyższa Komisja Odwoławcza PZPN.
Warto w tym momencie wskazać w jaki sposób zostanie podjęta środkowa decyzja Komisji. Komisja orzeka w pełnym składzie osobowym lub w trzyosobowym składzie, wyznaczonym przez Przewodniczącego. Dla ważności decyzji podejmowanych w pełnym składzie osobowym konieczna jest obecność co najmniej 3 członków Komisji. Decyzje Komisji zapadają zwykłą większością głosów, zaś w razie równego rozłożenia głosów decydujący jest głos Przewodniczącego Komisji. Tak jak wspomniałem, niezadowolonej stronie przysługuje odwołanie od decyzji Komisji, którą za jej pośrednictwek składa się do Najwyższej Komisji Odwoławczej PZPN.
Należy pamiętać, że poza procedurą określoną w przepisach PZPN a także regulaminach Ekstraklasy SA zarówno na osoby biorące udział w zajściach, jak i sameh kluby zostaną nałożone sankcje na podstawie przepisów powszechnie obowiązujących, m.in. ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych.
Skoro mowa o tym akcie, w najbliższym czasie zaplanowane są spotkania, w których głównym przedmiotem dyskusji miały być zmiany wspomnianej wyżej ustawy. Wczorajsze wydarzenia z pewnością dostarczyły paru przemyśleń osobom decydującym o finalnym kształcie nowelizacji. Szkoda tylko, że działania kilkudziesięciu osób mogą okazać się brzemienne w skutkach dla znacznie większego kręgu odbiorców.
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.