Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Piłka nożna

Bezpieczeństwo na meczach piłkarskiej Ekstraklasy cz. 2

23.08.2024

W poprzednim odcinku rozpoczęliśmy omawianie najważniejszych kwestii bezpieczeństwa na meczach piłkarskiej Ekstraklasy. Zostały one określone w Regulaminie w zakresie bezpieczeństwa podczas rozgrywek organizowanych przez PZPN i Ekstraklasę S.A. (dalej: Regulamin). Była mowa między innymi o grupie szybkiego reagowania czy informacjach jakie mają znaleźć się na biletach, ale też np. o obowiązku utworzenia w Klubie stanowiska SLO, czyli osoby odpowiedzialnej za współpracę z kibicami. W tej części rozpoczniemy od przepisów art. 23 Regulaminu i problematyki bezpieczeństwa drużyny gości i kibiców przyjezdnych.

Art. 23 Regulaminu dotyczy bezpieczeństwa drużyny gości. Organizator meczu musi we współpracy z miejscową Policją zapewnić bezpieczeństwo drużynie przyjezdnej i przedstawicielom klubu na stadionie. W art. 24 zawarto przepisy dotyczące podróży grup kibiców na mecz wyjazdowy. Zgodnie z ust. 1, jeśli ze względów bezpieczeństwa przyjazd kibiców gości niósłby ze sobą zagrożenia, organizator i uczestniczące kluby muszą zrobić wszystko co możliwe by zapobiec wyjazdowi kibiców. W ust. 2 zawarto regulację dotyczącą podróży sporej grupy kibiców: „Jeśli spodziewanych jest więcej niż 500 kibiców udających się na mecz wyjazdowy, zaleca się, aby klub wyznaczył odpowiednią liczbę stewardów/przedstawicieli klubu, którzy  będą towarzyszyć kibicom podczas ich podróży z i na mecz i współpracować ze służbami  zabezpieczającymi spotkanie”. Zorganizowana grupa kibiców przyjezdnych musi stawić się w miejscu i o godzinie wyznaczonych przez organizatora meczu i/lub organizatora rozgrywek zgodnie z zasadami  przyjmowania kibiców drużyny gości na zawodach podczas rozgrywek organizowanych  przez PZPN i Ekstraklasę S.A..

Kolejne regulacje dotyczą wpuszczania kibiców na stadion. Organizator meczu musi zapewnić, że stadion jest strzeżony przed wtargnięciem osób trzecich i przed wpuszczeniem widzów przeprowadzona będzie skuteczna kontrola, w celu niewpuszczenia nieuprawnionych osób i niedopuszczenia do wniesienia zakazanych przedmiotów i substancji. Konieczne jest także rozdzielenie widzów – sympatyków obu drużyn. Jeśli sytuacja tego wymaga, rozdzielenie grup kibiców musi zacząć się jak najdalej od stadionu, żeby zapobiec przemieszaniu się grup kibiców w okolicach stadionu i przy  bramkach wejściowych.   Dla różnych grup kibiców muszą być zapewnione osobne parkingi dla samochodów i autobusów, najlepiej z różnych stron stadionu i jak najbliżej właściwych sektorów.

Organizator musi także zadbać o informację dla widzów i musi zapewnić, że widzowie są poinformowani przed meczem o wszystkich zakazach i kontrolach obowiązujących na stadionie. Organizator meczu musi przypomnieć widzom o zakazie wnoszenia zabronionych przedmiotów i substancji, o konieczności sportowego i odpowiednio powściągliwego zachowania i o potencjalnych poważnych konsekwencjach złamania tych reguł – włącznie  z możliwą dyskwalifikacją ich drużyny w rozgrywkach. Musi także zapewnić obecność stewardów i innych służb. Dodatkowo sektory muszą być w sposób czytelny oznakowane tak by kibice mogli je odnaleźć i znaleźć wyłącznie na sektorach dla nich przewidzianych, wskazanych na bilecie wstępu.

Zgodnie z art. 29 Regulaminu, organizator meczu razem z dowódcą operacji Policji oraz kierownikiem ds. bezpieczeństwa decydują, o której godzinie stadion zostanie udostępniony dla widzów, biorąc pod uwagę następujące kryteria: przewidywaną liczbę widzów;  oczekiwany czas przyjazdu różnych grup kibiców; rozrywkę dla widzów na stadionie (rozrywki na placu gry, stoiska wokół stadionu); miejsce dostępne poza stadionem; możliwe rozrywki dla kibiców poza stadionem oraz strategią rozdzielenia kibiców poza stadionem.

Przeglądanie zawartości odzieży i bagaży oraz kontrola widzów musi odbywać się sprawnie, żeby zapewnić, że dana osoba nie jest przeszukiwana więcej niż raz w jednym etapie  oraz że przeszukiwania nie powodują opóźnień i nie prowadzą do wzrostu niepotrzebnego napięcia wśród kibiców. Każdy widz ma być przeszukany przez stewardów tej samej płci co on sam. Organizator meczu ma prawo usunąć ze stadionu lub odmówić wejścia osobom naruszającym regulamin stadionu lub regulamin imprezy/imprezy masowej.

Stewardzi, służby medyczne oraz straż pożarna, a także spiker zawodów muszą znajdować się na swoich wyznaczonych stanowiskach (zgodnie z zaleceniami dowódcy operacji Policji lub kierownika ds. bezpieczeństwa) poprzez cały czas, kiedy publiczność jest na  stadionie, aż do momentu całkowitego opuszczenia obiektu.

Organizator meczu musi przedsięwziąć środki, żeby zapewnić, że widzowie nie mogą  przemieszczać się z jednego sektora na inny. Jeśli konieczne jest przebywanie więcej niż jednej grupy widzów na jednej trybunie,  należy podjąć środki co do ich rozdzielenia, tj. instalację nieprzekraczalnej bariery bądź  ogrodzenia pilnowanego przez stewardów lub stworzenie strefy buforowej, w której nie  będą zasiadać widzowie, a jedynie członkowie służb.

Organizator meczu musi zapewnić ze wszystkie przejścia, korytarze, schody, bramy  i wyjścia ewakuacyjne są pozbawione przeszkód czy obecności osób, które mogłyby utrudnić przepływ ludzi. Przy każdym z wyjść musi stać steward. Ponadto Regulamin nakłada m.in. obowiązek zabezpieczenia pola gry i zapewnić ochronę oficjeli meczowych

Organizator meczu musi zapewnić bezpieczeństwo piłkarzy, sędziów i innych osób przeciwko wtargnięciu widzów na pole gry. Może to być osiągnięte poprzez użycie następujących środków, zależnie od indywidualnych okoliczności:

Osobną kwestią jest korzystanie z dużych ekranów. Organizator meczu w trakcie jego trwania, w przerwie i bezpośrednio po jego zakończeniu nie może pokazywać na dużym ekranie na stadionie powtórek zawierających kontrowersyjne sytuacje meczowe. Organizator meczu w trakcie jego trwania, w przerwie i bezpośrednio po jego zakończeniu nie może pokazywać jakichkolwiek materiałów filmowych mogących podburzyć publiczność lub sprzecznych z zasadami fair-play.

System nagłośnienia musi być słyszalny zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz stadionu  i przewyższać hałas publiczności, nawet w przypadku znacznego wzrostu tego hałasu. Ogłoszenia podawane przez system nagłośnienia muszą mieć absolutnie neutralny charakter. System nagłośnienia nie może być użyty: do rozpowszechniania treści politycznych, do kibicowania jakiejkolwiek drużynie i do jakiejkolwiek formy dyskryminacji drużyny przyjezdnej.

Zabronione są tzw. akcje polityczne. Zgodnie z art. 43, wygłaszanie lub promowanie treści politycznych przy pomocy jakichkolwiek środków lub podejmowanie jakichkolwiek akcji politycznych na stadionie lub w najbliższym otoczeniu stadionu jest ściśle zabronione przed, w trakcie i po meczu. Organizator meczu, razem z dowódcą operacji Policji lub kierownikiem ds. bezpieczeństwa, musi zapobiec jakimkolwiek akcjom widzów o charakterze prowokacyjnym na  stadionie i w jego bezpośrednim otoczeniu (nieakceptowane prowokowanie piłkarzy  lub kibiców drużyny przyjezdnej poprzez zaczepki słowne, zachowania rasistowskie,  prowokacyjne flagi lub transparenty itp.. W wypadku zaistnienia ww. sytuacji organizator meczu, dowódca operacji Policji lub  kierownik ds. bezpieczeństwa muszą interweniować poprzez system nagłośnienia lub  usunąć obraźliwe treści.

Jeśli kierownik ds. bezpieczeństwa zdecyduje, że ze względów bezpieczeństwa grupa  kibiców powinna być przetrzymana na stadionie na czas opuszczenia go przez resztę  kibiców, należy przestrzegać następujących zasad: 1) decyzja o przetrzymaniu kibiców musi być ogłoszona przez system nagłośnienia/spikera, 2) ogłoszenie musi być powtórzone przed zakończeniem meczu, 3) organizator meczu musi zapewnić, że podczas przetrzymania kibice mają dostęp  do urządzeń sanitarnych i stoisk z napojami i wyżywieniem, a jeśli to możliwe, przetrzymanym kibicom powinno się zająć czas (muzyka, ekran video), żeby okres zatrzymania przebiegł im szybko i spokojnie. Ponadto, kibice muszą być informowani regularnie jak długo mają czekać na pozwolenie na opuszczenie stadionu.

Artykuł 46 odnosi się do prowadzenia prac budowlanych lub remontowych. Wszelkie tego typu prace muszą zostać przerwane najpóźniej w momencie udostępnienia stadionu dla publiczności, a mogą zostać wznowione dopiero po opuszczeniu stadionu przez publiczność oraz uczestników zawodów.

Zgodnie z art. 47 Regulaminu, w przypadku podjęcia decyzji administracyjnej o przerwaniu i zakończeniu imprezy/ imprezy masowej z powodu zagrożenia bezpieczeństwa i porządku publicznego, sędzia  podejmuje równoległą decyzję o zakończeniu zawodów przed upływem regulaminowego czasu gry na podstawie art. 5 Przepisów gry w piłkę nożną, a zawody nie mogą być  kontynuowane. W takim przypadku delegat meczowy wydaje stosowne oświadczenie, a właściwa komórka podmiotu zarządzającego rozgrywkami podejmuje decyzję w zakresie weryfikacji wyniku zawodów. Natomiast w świetle art. 48 Regulaminu naruszenie przepisów Regulaminu stanowi podstawę wszczęcia postępowania dyscyplinarnego.

Zadaj nam pytanie!

Zainteresował Cię temat artykułu lub dotyczy Ciebie? Zapraszamy do kontaktu! Zadaj nam pytanie a eksperci Prawa Sportowe: prawnicy, specjaliści w dziedzinie odpowiedniej dla Twojego pytania - odpowiedzą w ciągu 48 godzin! Pierwsza konsultacja jest całkowicie darmowa!

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

ul. Powstańców Śląskich 9

53-332 Wrocław

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności
Zamknij formularz pytania

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.

Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.

Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.

Wypełnij formularz

Nie jest wymagany, jednak może ułatwić nam kontakt z Tobą jeśli będzie taka potrzeba.

Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

  1. Zakres obowiązywania
    1. Administratorem Danych Osobowych jest PrawoSportowe.pl Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Powstańców Śląskich 9, 53-332 Wrocław, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy pod numerem KRS: 0000384634, e-mail: bok@prawosportowe.pl, tel. +48 693 672 258 (dalej: Administrator, ADO).
    2. Celem niniejszej Polityki Prywatności jest określenie działań podejmowanych przez Administratora w zakresie ochrony danych osobowych przetwarzanych, w tym zbieranych za pośrednictwem strony internetowej http://www.prawosportowe.pl.
    3. Dane osobowe to wszelkie informacje, które mogą Cię identyfikować, na przykład Twoje imię i nazwisko, numer telefonu i adres poczty elektronicznej przekazywane przez Ciebie za pomocą formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń. Kiedy w poniższym dokumencie odwołujemy się do terminu „przetwarzać” albo „przetwarzanie”, mamy na myśli wszelkie czynności i operacje wykonywane na Twoich danych osobowych (np. ich przechowywanie czy analizowanie na potrzeby świadczenia Ci usługi).
  2. Informacje dotyczące ADO
    1. Kontakt z ADO może się odbywać pocztą tradycyjną na adres siedziby, mailowo lub telefonicznie. Dane kontaktowe wskazane zostały w pkt. 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
  3. Cel, podstawa prawna i zasady przetwarzania danych osobowych
    1. Dane osobowe osób fizycznych korzystających z formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń (dalej zwanymi: Użytkownikami) przetwarzane są w celu:
      1. zawarcia i wykonywania umów w ramach usług prowadzonych przez ADO (art. 6 ust. 1 lit. b) RODO);
      2. prowadzenia działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera, na podstawie udzielonej zgody (art. 6 ust. 1 lit. a) RODO);
      3. udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO);
      4. ewentualnego ustalenia, dochodzenia lub obrony przed roszczeniami, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO).
    2. Dane osobowe przetwarzane są przez następujący okres:
      1. w celu zawarcia i wykonywania umowy – przez okres prowadzenia negocjacji oraz trwania umowy, a po jej ustaniu do upływu okresów przedawnienia wszelkich roszczeń z niej wynikających,
      2. w celu prowadzenie działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera – do czasu cofnięcia zgody przez Użytkownika,
      3. w celu udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie - do czasu załatwienia sprawy, w której zostały zebrane.
    3. Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1 lit. a) jest dobrowolne jednakże jest warunkiem zawarcia umowy. W przypadku niepodania danych możemy odmówić złożenia Tobie oferty i zawarcia umowy.

      Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1. lit. b), c) jest dobrowolne. Jeżeli nie podasz danych lub nie wyrazisz zgody nie będziemy mogli w przyszłości informować Cię bezpośrednio o naszej bieżącej ofercie lub udzielić odpowiedzi na przedstawione zagadnienia.
    4. Dane osobowe Użytkowników nie są przekazywane poza teren Polski, Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
    5. Dane osobowe użytkowników mogą być powierzane przez ADO do przetwarzania następującym kategoriom podmiotów: Kancelaria Radcy Prawnego Tomasz Dauerman, portale internetowe z którymi portal prawosportowe.pl współpracuje na podstawie odrębnych umów, firmy księgowe, biura rachunkowe, firmy informatyczne. Dane osobowe mogą być także udostępnione: odpowiednim organom państwowym na ich żądanie na podstawie odpowiednich przepisów prawa.
  4. Prawa osoby, której dane dotyczą
    1. Każdy Użytkownik ma prawo dostępu do treści swoich danych i otrzymania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu oraz prawo do przenoszenia danych.
    2. Jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody, Użytkownik ma prawo cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Cofnięcie zgody nie będzie wpływać na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
    3. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy RODO lub inne przepisy prawa o ochronie danych osobowych.
    4. W przedmiocie realizacji swoich praw oraz cofnięcia zgody można skontaktować się z ADO przy użyciu danych wskazanych w pkt 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
  5. Cookies
    1. Ciasteczka (ang. cookies) to niewielkie pliki, zapisywane i przechowywane na twoim komputerze, tablecie lub smartphonie podczas gdy odwiedzasz różne strony w internecie. Ciasteczko zazwyczaj zawiera nazwę strony internetowej, z której pochodzi, „długość życia” ciasteczka (to znaczy czas jego istnienia), oraz przypadkowo wygenerowany unikalny numer służący do identyfikacji przeglądarki, z jakiej następuje połączenie ze stroną internetową.
    2. W związku z udostępnianiem zawartości serwisu internetowego prawosportowe.pl stosuje się  tzw. cookies, tj. informacje zapisywane przez serwery na urządzeniu końcowym użytkownika, które serwery mogą odczytać przy każdorazowym połączeniu się z tego urządzenia końcowego, może także używać innych technologii o funkcjach podobnych lub tożsamych z cookies. Opisane w niniejszym punkcie Polityki Prywatności, informacje dotyczące cookies mają zastosowanie również do innych podobnych technologii stosowanych w ramach naszych serwisów internetowych. Pliki cookies (tzw."ciasteczka") stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu internetowego prawosportowe.pl. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę domeny serwisu internetowego, z którego pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
    3. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
      1. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,
      2. utrzymania sesji użytkownika serwisu internetowego (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła"
    4. W ramach serwisu internetowego prawosportowe.pl możemy stosować następujące rodzaje plików cookies:
      1. "niezbędne" pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach serwisu internetowego, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach serwisu,
      2. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu,
      3. pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych serwisu.
    5. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym użytkownika. Użytkownicy prawosportowe.pl serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu użytkownika serwisu internetowego. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). Niedokonanie zmiany ustawień w zakresie cookies oznacza, że będą one zamieszczone w urządzeniu końcowym użytkownika, a tym samym będziemy przechowywać informacje w urządzeniu końcowym użytkownika i uzyskiwać dostęp do tych informacji.
    6. Wyłączenie stosowania cookies może spowodować utrudnienia korzystanie z niektórych usług w ramach naszych serwisów internetowych, w szczególności wymagających logowania. Wyłączenie opcji przyjmowania cookies nie powoduje natomiast braku możliwości czytania lub oglądania treści zamieszczanych w serwisie internetowym prawosportowe.pl z zastrzeżeniem tych, do których dostęp wymaga logowania. Poniżej informacja jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce:
      Jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce ?
  6. Postanowienia końcowe
    1. ADO dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizyczne, techniczne i organizacyjne ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.
    2. ADO zastrzega sobie prawo do zmiany treści niniejszej Polityki Prywatności.