16.06.2023
Organizacje sportowe niezależnie od swojej formy prawnej zatrudniają pracowników i są po prostu pracodawcami. Jak popatrzymy na zatrudnienie sportowców i pomyślimy sobie o nim, to jako pierwsze przychodzą na myśl duże zarobki piłkarzy, siatkarzy czy koszykarzy, ale oni akurat najczęściej mają podpisane kontrakty w formie umów cywilno-prawnych, ale organizacje sportowe to nie tylko profesjonalni zawodnicy, to także trenerzy, sztaby trenerskie medyczne, kadra zarządzająca, prezesi, dyrektorzy sportowi i jeszcze inne osoby, z których sporo zatrudnionych jest na umowę o pracę.
Sport, w obecnych czasach to także duży biznes, ale nie tylko, to bowiem cała piramida od wielkich zawodowych klubów, przez te mniejsze, gdzie mamy i zawodowców i amatorów, po te najmniejsze, aż po ludowe zespoły sportowe. Nie sposób pominąć też Uczniowskie Kluby Sportowe, akademie, także i to bardzo profesjonalne, czy kluby, w których na co dzień szkoli się młodzież lub ćwiczą w nich i trenują ludzie amatorsko uprawiający sport, czyli ten tak zwany sport powszechny.
Sport w naszym kraju to wiele dyscyplin, całość organizacji zrzeszających kluby czyli polskich związków sportowych, a także związków sportowych i związków stowarzyszeń, które nie mają statusu polskiego związku sportowego. Wreszcie, same kluby sportowe mogą działać w formie stowarzyszeń, fundacji i spółek prawa handlowego, w tym spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i spółek akcyjnych.
Każdy z tych podmiotów zatrudnia pracowników na umowy o pracę, więc warto wiedzieć, że kilka tygodni temu, weszły w życie dwie nowelizacje Kodeksu pracy. Pierwsza – powszechnie znana pod nazwą pracy zdalnej, bo na stałe wprowadziła to rozwiązanie znane z pandemii, ale też długo oczekiwane przez pracodawców przepisy umożliwiające im kontrolę trzeźwości pracowników, a druga z kolei wdraża dwie unijne dyrektywy zawierające propracownicze rozwiązania, w tym rozwiązania dla rodziców dzieci do lat 8.
No i w ślad za zmianami w Kodeksie Pracy, zmieniły się przepisy wykonawcze, a tym samym zmieniły się również zasady wydawania świadectw pracy. Pracodawcy mają dodatkowe obowiązki, które znajdują swoje odzwierciedlenie w nowych obowiązkowych wpisach w świadectwie pracy – najważniejszym dla pracownika dokumencie potwierdzającym zatrudnienie w danym podmiocie. Zawarte zostały one w Rozporządzeniu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 11 maja 2023 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie świadectwa pracy. Zostały ogłoszone 15 maja 2023 r. w Dzienniku Ustaw, Dz. U. z 2023 r. poz. 912 i weszły w życie 22 maja 2023 roku.
Zgodnie z nimi w rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1862) wprowadza się następujące zmiany:
1) w § 2 w ust. 1:
a) po pkt 5 dodaje się pkt 5a w brzmieniu:
„5a) zwolnienia od pracy przewidzianego w art. 148 [1] § 1 Kodeksu pracy, wykorzystanego w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy;”,
b) po pkt 6 dodaje się pkt 6a w brzmieniu:
„6a) urlopu opiekuńczego wykorzystanego w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy;”,
c) po pkt 12 dodaje się pkt 12a w brzmieniu:
„12a) liczby dni pracy zdalnej, przewidzianej w art. 67[33] § 1 Kodeksu pracy, wykonywanej w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy;”.
Zatem, poza wcześniej obowiązującymi obligatoryjnymi elementami świadectwa pracy, wprowadzono trzy kolejne obowiązkowe wpisy, dotyczące tylko roku, w którym ustał stosunek pracy. Należy zatem wskazać, po pierwsze, wymiar zwolnienia wynikającego w art. 148 [1] § 1 Kodeksu Pracy, w świetle którego, pracownikowi przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy, w wymiarze 2 dni albo 16 godzin, z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika.
Po drugie, należy wskazać w świadectwie pracy informację o opiekuńczym wykorzystanym w roku kalendarzowym, w którym stosunek pracy ustał, a po trzecie, należy wskazać liczbę dni pracy zdalnej, przewidzianej w art. 67[33] § 1 Kodeksu pracy, wykonywanej w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy.
Pamiętajmy o tym, powodzenia w prowadzeniu organizacji sportowych! Jeżeli masz pytania dotyczące zagadnień związanych z prowadzeniem organizacji sportowych, zapytaj: bok@prawosportowe.pl
17.10.2024
09.08.2024
05.04.2024
27.03.2024
15.02.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.