15.01.2016
1 stycznia każdego roku bardzo często jest wykorzystywany przez Ustawodawcę jako dzień wejścia w życie nowych regulacji prawnych. Ma to zapewne również związek z symbolicznym wymiarem tego momentu, ponieważ nowy rok kojarzy się ze swego rodzaju „granicą”, rozpoczęciem nowego etapu. Rok 2016 rozpoczyna się od wprowadzenia nowych regulacji w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, które mogą korzystnie wpłynąć na portfele NGO’sów.
Z dniem 1 stycznia 2016 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Rodziny, pracy i polityki społecznej z dnia 30 grudnia 2015 r. w sprawie gospodarki finansowej Funduszu Wspierania Organizacji Pożytku Publicznego. Przedmiotowa regulacja została wydana na podstawie art. 27ab ust. 6 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Wskazany powyżej Art. 27ab ustawy stanowi, że tworzy się Fundusz Wspierania Organizacji Pożytku Publicznego, w celu wzmocnienia potencjału organizacji pożytku publicznego poprzez wyrównywanie ich szans. Jest to państwowy fundusz celowy, którego dysponentem jest minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego.
Co bardzo istotne, przychodami Funduszu są:
środki finansowe pochodzące z 1% podatku dochodowego od osób fizycznych niewydatkowane przez organizacje, które utraciły status organizacji pożytku publicznego,
środki wydatkowane w sposób niezgodny z art. 27 ust. 2 ustawy (czyli nieprzeznaczone na działalności pożytku publicznego), oraz
środki, finansowe pochodzące z 1% podatku dochodowego od osób fizycznych przekazane na rzecz organizacji pożytku publicznego, która nie została uwzględniona w wykazie (tj. wykazie organizacji mających status organizacji pożytku publicznego na dzień 30 listopada roku podatkowego, na które podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych może przekazać 1% podatku z zeznań podatkowych składanych za rok podatkowy).
Przepisy ww. Rozporządzenia wskazują, że środki zgromadzone na Funduszu muszą zostać przeznaczone na jedno z pięciu enumeratywnie określonych zadań. Są nimi:
wyrównywanie szans rozwoju organizacji pożytku publicznego;
wzmocnienie organizacji pożytku publicznego działających lokalnie;
rozwój wolontariatu w organizacjach pożytku publicznego;
wzrost kompetencji organizacji pożytku publicznego, w szczególności przez podnoszenie wiedzy i umiejętności osób działających w organizacjach pożytku publicznego;
wzmocnienie infrastruktury organizacji pożytku publicznego.
Mając na uwadze fakt, że bardzo dużo organizacji działających sferze sportu posiada status OPP, to powyższe informacje mogą okazać się dla nich interesujące. Zaznaczyć należy, że ww. zadania, jakie mają być realizowane przez rozdysponowane z Funduszu środki, zostały określone w sposób bardzo szeroki. Tak naprawdę znaczna paleta potrzeb organizacji może zostać zakwalifikowana, do którejś z powyższych kategorii. Dzięki temu może okazać się to ciekawa, dodatkowa możliwość wsparcia finansowego.
Udzielanie wsparcia organizacjom pożytku publicznego ze środków Funduszu będzie prowadzona w trybie otwartego konkursu ofert, dlatego na bieżąco śledzić najnowsze ogłoszenia.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.