14.06.2017
Dnia 23 maja 2017 r. Rada Unii Europejskiej ds. Edukacji Młodzieży Kultury i Sportu przyjęła Plan prac Unii Europejskiej w dziedzinie sportu na lata 2017 – 2020. Na czele polskiej delegacji w trakcie posiedzenia stał Jan Widera, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.
Unia Europejska (UE) po raz pierwszy uzyskała szczegółowe kompetencje w dziedzinie sportu wraz z wejściem w życie traktatu lizbońskiego w grudniu 2009 r. UE odpowiada za opracowanie polityki opartej na przesłankach empirycznych, a także za wspieranie inicjatyw w dziedzinie współpracy i zarządzania z korzyścią dla aktywności fizycznej i sportu w całej Europie. Rada określa kluczowe kwestie wymagające rozwiązania we współpracy z innymi instytucjami UE i państwami członkowskimi.
Nowy plan prac UE w dziedzinie sportu wejdzie w życie dnia 1 lipca 2017 r. Rezolucja w sprawie planu prac jest trzecim dokumentem tego typu przyjętym przez Radę w obszarze sportu. Plan zawiera podstawowe zasady, priorytety i cele współpracy. Trzema priorytetami nowego planu są: uczciwość w sporcie, gospodarczy wymiar sportu oraz sport i społeczeństwo.
Uczciwość w sporcie dotyczy m.in. ochrony nieletnich, walki z dopingiem oraz z korupcją. Gospodarczy wymiar sportu obejmuję chociażby innowacje w dziedzinie sportu. Natomiast sport i społeczeństwa skupia się na integracji społecznej, ochronie środowiska, ochronie zdrowia i in.
Konkluzje planu wskazują, że sport jest jednym z najważniejszych fenomenów społecznych, który angażuje dużą liczbę osób niezależnie od ich kultury, wieku i osobistych doświadczeń. W związku z wyzwaniem, jakim jest kryzys imigracyjny, wolontariat w sporcie może przyczyniać się do poprawy integracji społecznej przyjezdnych budując ich postawy obywatelskie. Oprócz imigrantów, innymi grupami wykluczonymi, do których adresowany jest dokument są: seniorzy, niepełnosprawni i niektórzy młodzi ludzie. Dokument proponuje działania, które państwa członkowskie, Komisja Europejska oraz ruch sportowy mogą podjąć, aby zwiększyć partycypację w wolontariacie sportowym.
Czas trwania planu prac, zgodnie z sugestią Komisji, został przedłużony do końca 2020 roku - 3,5 lat, w celu dostosowania go do programu Erasmus + i wieloletnich ram finansowych.
Oprócz przyjętych dokumentów przeprowadzono także debatę polityczną na temat roli mediów sportowych w integracji społecznej. Przedstawiciel Polski podkreślił, że media sportowe mają szczególną odpowiedzialność za promowanie pozytywnych wartości sportu takich jak fair-play czy wzajemny szacunek. Konieczne jest również konsekwentne i jednoznaczne piętnowanie negatywnych zjawisk w sporcie, a także dobra współpraca między władzami publicznymi, ruchem sportowym i mediami w celu budowy społecznej odpowiedzialności tych ostatnich.
17.10.2024
09.08.2024
05.04.2024
27.03.2024
15.02.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.