08.08.2016
Dokładnie za miesiąc, 8 września 2016 roku, wejdzie w życie znowelizowany art. 37 ust 2 ustawy o sporcie, a wraz z nim nowe rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie kwalifikacji lekarzy uprawnionych do wydawania zawodnikom orzeczeń lekarskich o stanie zdrowia oraz zakresu i częstotliwości wymaganych badań lekarskich niezbędnych do uzyskania tych orzeczeń.
Jak wiemy, zawodnik uczestniczący we współzawodnictwie sportowym organizowanym przez polski związek sportowy podlega ogólnym badaniom lekarskim oraz badaniom specjalistycznym i diagnostycznym w zakresie niezbędnym do wydania orzeczenia lekarskiego o stanie zdrowia umożliwiającym bezpieczne uczestnictwo we współzawodnictwie sportowym ( w szczególności treningi i zawody ). Badania mogą mieć postać badań : wstępnych, okresowych lub kontrolnych. I to jest jasne i nie budzi kontrowersji.
Problem pojawia się jednak w związku z regulacją, że orzeczenia powyższe wydaje lekarz specjalista w dziedzinie medycyny sportowej, a w odniesieniu do dzieci i młodzieży do ukończenia 21 roku życia oraz zawodników pomiędzy 21 a 23 rokiem życia orzeczenie takie może wydać dodatkowo lekarz posiadający certyfikat ukończenia kursu wprowadzającego do specjalizacji w dziedzinie medycyny sportowej. Na czym problem polega – oczywiście w dostępności do specjalistów. W zeszłym roku na zapytanie Prezesa Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało, że ogólna liczba lekarzy uprawnionych do wydania orzeczeń na potrzeby orzecznictwa sportowego stanowi 695 osób. Jest to zatem liczba absolutnie niewystarczająca! Biorąc pod uwagę liczbę zawodników, którzy takie badania mają przeprowadzić, na każdego lekarza przypadają setki ( jeśli nie tysiące ) osób. Niewątpliwie mamy zatem duży problem, który nowe rozporządzenie w ogóle nie rozwiązuje. Albo jest potrzeba radykalnego zwiększenia liczy tychże lekarzy specjalistów, albo prościej – umożliwienia przeprowadzenia badań w każdym ośrodku zdrowia.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.