20.05.2016
18 maja WADA wydała oświadczenie w sprawie przeprowadzenia ponownych badań próbek pobranych podczas Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2008 roku. Takie kroki są odpowiedzią na działania podjęte przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski, który przeprowadził powtórnie badania 454 próbek pobranych podczas przedostatnich Igrzysk w stolicy Chin.
MKOl poinformował w tym tygodniu opinię publiczną, że 31 sportowcom może zostać odebrana możliwość startu w nadchodzących Igrzyskach Olimpijskich w Rio z powodu uzyskania pozytywnego wyniku przeprowadzonych ponownie badań antydopingowych. Próbki przechowywane były w laboratorium MKOl w Lozannie i ponowne testy przeprowadzone zostały przy użyciu nowoczesnych metod badawczych niedostępnych 8 lat temu. Podejrzani sportowcy pochodzą z 12 krajów i konkurują w różnych dyscyplinach.
“Komitet Wykonawczy Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego jednogłośnie podjął decyzję o niezwłocznym wznowieniu postępowania w porozumieniu z 12 krajowymi komitetatmi olimpijskimi, do których należą podejrzani sportowcy. Wszyscy ci sportowcy będą zawieszeni w udziale w nadchodzących w sierpniu Igrzyskach.” Dodatkowo przeprowadzone zostanie badanie kolejnych 250 próbek pobranych od sportowców w Londynie w 2012 roku.
Wyniki badań pokazują, że sportowcy, którzy oszukują “nie mają gdzie się ukryć, ponieważ ich próbki przechowywane sa przez 10 lat” powiedział prezydent Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach. Również Światowa Agencja Antydopingowa ma nadzieję, że możliwość wznowienia postępowania w sprawie naruszeń antydopingowych jest skutecznym środkiem w walce o czysty sport.
Światowy Kodeks Antydopingowy umożliwia podjęcie postępowania dyscyplinarnego w sprawie naruszenia przepisów antydopingowych w ciągu 10 lat od daty od wystąpienia takiego naruszenia.
Zgodnie z art. 17 Kodeksu “po upływie dziesięciu lat od daty naruszenia nie można podjąć żadnych działań przeciw zawodnikowi lub innej osobie z powodu naruszenia przepisów antydopingowych, chyba że zawodnik lub inna osoba została powiadomiona o naruszeniu przepisów antydopingowych zgodnie z Artykułem 7 lub podjęto rozsądną probe powiadomienia.” Wspomniany wyżej okres został wydłużony o 2 lata wraz z wejściem w życie znowelizowanego Kodeksu.
Ostatnio o 10-letnim terminie przedawnienia w mediach głośno było z powodu innej słynnej afery dopingowej. Fani sportu niewątpliwe pamiętają przeprowadzoną w maju 2006 roku w Hiszpani operację Puerto, gdy wyszło na jaw zaangażowanie w pomoc dopignowcom lekarza Eufemiano Fuentesa, który dostarczał zawodnikom niedozwolone środki i przeprowadzał nielegalne transfuzje krwi. Skazany został w kwietniu 2013 roku przez sąd w Madrycie na karę roku więzenia w zawieszeniu na 4 lata oraz zakaz wykonywania zawodu lekarza.
Dzisiaj w sprawie kontrowersje wzbudza jeszcze jeden szczegół. Sędzia Julia Patricia Santamaria odrzuciła wnioski oskarżycieli posiłkowych o dostęp do zarekwirowanych w śledztwie torebek z krwią i komputerów doktora. Do dzisiaj nie są znane nazwiska właścicieli 211 próbek krwi. Sprawa została zamknięta w madryckim sądzie w grudniu 2015 roku i od tego momentu nie został publicznie ogłoszony. Taka postawa hiszpańskiego sądu utrudnia działanie Światowej Agencji Antydopignowej, która czas na uruchomienie postępowania do czerwca 2016 roku. Minie wtedy termin przedawnienia a sprawa nie będzie mogła zostać ponownie wszczęta.
Trzeba zwrócić uwagę, że działanie hiszpańskiego sądu jest niekorzystne dla uczciwych sportowców z dwóch powodów. Po pierwsze, oszustwa zawodników stosujących doping nie zostaną wykryte, przez co nie zostaną oni pozbawieni swoich sukcesów na sportowych arenach. Po drugie, wszyscy uczciwi sportowcy, którzy podejrzani sa, o to że ich próbki mogą znajdować się w rękach hiszpańskiego wymiaru sprawiedliwości nie mają środków, aby dowieść swojej niewinności. Udostępnienia wyników badań żąda między innymi Rafael Nadal, który od lat podejrzewany jest o stosowanie niedozwolonych substancji.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.