30.09.2015
Okoliczność, że sport rozwija się i przystosowuje do zmiennej rzeczywistości jest bezsporna. Uwidacznia się to m.in. przez pojawianie się ciągle to nowych dyscyplin, które coraz śmielej walczą o mocną pozycję w świecie sportu. Niewątpliwie jednym z najważniejszych sygnałów, że dany rodzaj aktywności fizycznej stał się liczący na arenie międzynarodowej jest uznanie go za sport olimpijski.
O włączenie do programu Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 walczyły takie dyscypliny jak squash, kręgle, wushu, sumo, korfball, futbol amerykański, przeciąganie liny, baseball, softball, karate, surfing, jazda na deskorolce oraz wspinaczka sportowa. Część z tych dyscyplin to sporty z wieloletnią historią, które przechodzą swoistą „drugą młodość” i ponownie zyskują na zainteresowaniu sportowców oraz publiczności. Inne natomiast, jak jazda na deskorolce, są niejako znakiem naszych czasów i stanowią odpowiedź na ciągle zmieniającą się modę oraz rzeczywistość.
Ze wstępnej weryfikacji dyscyplin, które mają szanse pojawić się na igrzyskach w stolicy kraju Kwitnącej Wiśni zwycięsko wyszły: baseball softball karate, surfing, jazda na deskorolce i wspinaczka sportowa. Ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła lecz niewątpliwie w/w dyscypliny mają bardzo dużą szansę zaistnienia na najważniejszej imprezie sportowej na świecie – choć dla niektórych nie będzie to debiut, ale powrót do elity sportów.
Międzynarodowy Komitet Olimpijski ostateczną decyzję podejmie podczas sesji, która odbędzie się przed IO w Rio de Janeiro 2016. Warto wskazać, że aktualnie obowiązujący limit dyscyplin na letnich igrzyskach olimpijskich wynosi 28. MKOl zadecydował, że nie wykluczona jest jego modyfikacja (zniesienie) zastrzegając jednocześnie, że nie może zostać przekroczona granica 10 500 sportowców uczestniczących w igrzyskach.
Śledząc poczynania MKOl oraz jego decyzje w sprawie nowych dyscyplin można zaobserwować zmianę mody, zainteresowania oraz rozwój nowych rodzajów sportów. Mimo, że aktualnie np. taka dyscyplina jak squash przegrała rywalizację z konkurencją, to jej ciągle rosnąca popularność z całą pewnością może wprowadzić ją do elity sportów. Podobnie sytuacja kształtuje się z dosyć kontrowersyjną, nową dyscypliną określaną mianem e-sportu. Jak słusznie zauważyła Kinga Kania w swoim artykule pt. „e-sport”, jest to bardzo rozwojowa sfera aktywności. Ogromne zainteresowanie kibiców, coraz większy rozwój podmiotowo-organizacyjny, wsparcie potężnego, bogatego rynku gier komputerowych może przesądzić o końcowym sukcesie e-sportu. Z tego powodu nie można wykluczyć, że w przyszłości najlepsi sportowcy świata podczas igrzysk olimpijskich będą rywalizowali przed monitorami komputerów.
Walka o włączenie w poczet dyscyplin olimpijskich jest bardzo zacięta. Światowe organizacje konkurują nie tylko o prestiż ale także o pieniądze i reklamę. Włączenie w grono sportów olimpijskich może stać się nie tylko nagrodą ale również „trampoliną” dla rozwoju mniej popularnych aktywności sportowych.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.