19.06.2020
18 czerwca 2020 r. Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) opublikowała nowy dokument, będący owocem blisko 2,5 letniej współpracy Komitetu Sportowców WADA oraz atletów z całego świata. Dzisiejszy wpis będzie skoncentrowany na przedstawieniu czym jest i co zawiera Athletes’ Anti-Doping Rights Act[1] (dalej: Karta).
Tytułem wstępu pragnę wyjaśnić, że opierając się na bezpośrednim tłumaczeniu z języka angielskiego, powinienem używać określenia „ustawa”, zamiast „karta”. Biorąc jednak pod uwagę treść publikacji i jej charakter, odnoszące się do fundamentalnych praw przysługujących sportowcom w ramach światowego systemu antydopingowego, dostrzec można podobieństwa chociażby z Kartą Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Z tego powodu zdecydowałem się - na potrzeby poniższych rozważań - skorzystać z określenia „Karta”.
Pierwsze wskazówki dotyczące tego, jak traktować Kartę odnaleźć można w jej początkowych fragmentach. Zgodnie z zamysłem autorów jej celem jest zapewnienie, że prawa sportowców w zakresie zwalczania dopingu są wyraźnie określone, dostępne i powszechnie stosowane.
W preambule zaś wyraźnie zasygnalizowano, iż Karta służyć ma przede wszystkim sportowcom, jako zbiór podstawowych praw rozproszonych pomiędzy aktami wobec jej nadrzędnymi tj. Światowym Kodeksem Antydopingowym WADA i Międzynarodowymi Standardami (będącymi regulacjami uszczegóławiającymi postanowienia Kodeksu). Ponieważ karta w obecnym brzmieniu, co do zasady, nie wprowadza nowych praw, lecz uwypukla już istniejące, należy mieć na uwadze, że w przypadku jakichkolwiek rozbieżności pomiędzy jej treścią, a Kodeksem lub Standardami, pierwszeństwo przysługuje tym drugim.
Przechodząc do budowy Karty, warto podkreślić jej dwuczłonową budowę. Pierwsza część poświęcona jest zestawieniu kluczowych praw sportowców, wypracowanych w ramach systemu zwalczania dopingu w sporcie oraz wyjaśnieniu jak należy je interpretować. W komentowanej, pierwszej wersji Karty owych praw jest 14 i kształtują się następująco:
Druga część Karty zawiera z kolei „Rekomendowane prawa sportowców”, które w ocenie Komitetu Sportowców WADA i sportowców biorących udział przy jej tworzeniu, warte są rozpatrzenia przez organizacje antydopingowe pod kątem wdrożenia ich w ramach wewnętrznych struktur organizacyjnych i regulacji. Co niezwykle istotne, owe zasady nie mają bezpośredniej podstawy w przepisach Kodeksu lub Międzynarodowych Standardów. Póki co, autorzy zidentyfikowali trzy propozycje rozwiązań:
15. Prawo do systemu antydopingowego wolnego od korupcji,
16. Prawo do uczestnictwa w zarządzaniu i podejmowaniu decyzji na poziomie organizacji antydopingowych,
17. Prawo do pomocy prawnej w ramach postępowań antydopingowych.
Przywołana dziś Karta Praw Antydopingowych Sportowców zdaje się być dokumentem wartościowym. W przystępnej formie wymienia i omawia najważniejsze uprawnienia przewidziane dla zawodników przez światowy system antydopingowy. Przy każdym z praw wskazany jest przepis lub akt prawny, będący jego podstawą, dzięki czemu nie zachodzi potrzeba samodzielnego wertowania obszernych i złożonych regulacji WADA. Karta może okazać się przysłowiowym „strzałem w 10-tkę”, korzystnie wpływającym na świadomość i wiedzę atletów.
[1] Dokument dostępny na oficjalnej stronie internetowej WADA: https://www.wada-ama.org/en/resources/anti-doping-community/athletes-anti-doping-rights-act, dostęp 19.06.2020
Piłka nożna
02.08.2022
Piłka nożna
12.07.2022
Organizacje sportowe
20.06.2022
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.