03.03.2016
Prowadząc obsługę prawną podmiotów działających na rynku sportu, szczególnie w przypadku klubów sportowych i polskich związków sportowych w zakresie przygotowywania-dostosowywania obowiązujących w danym podmiocie regulacji wewnętrznych do przepisów prawa powszechnego wielokrotnie zauważyliśmy, że w wielu przypadkach w regulaminach organizacyjnych brak jest precyzji co do stosowanej terminologii. Jak wygląda problem – o tym w dzisiejszym wpisie.
Przykładowo, przygotowanie treści regulaminu zasad reprezentowania i zmiany przynależności klubowej zawodników danej dyscypliny sportu wymaga analizy kilku regulaminów organizacyjnych danego polskiego związku sportowego w tym m.in. statutu, regulaminu przyznawania licencji zawodnikom, dotychczasowego regulaminu. I tutaj pojawia się problem, gdyż np. w jednym regulaminie jest zapis, że organem właściwym w sprawach z zakresu licencji jest ,,komisja x”, a w innym regulaminie jest napisane, że organem kompetentnym jest ,,wydział y”.
Kolejną kwestią, jest stosowanie wyrażenia, że klub działa w formie ,,sportowej spółki akcyjnej”. Obecne przepisy prawa nie posługują się już ,,pojęciem sportowa spółka akcyjna”, a nazwa klubu sportowego powinna zawierać jedynie dopisek: spółka akcyjna.
Następnie na uwagę zasługują zapisy, które określają charakter prawny świadczenia usług przez zawodników na rzecz klubów sportowych. W celu szczegółowego zapoznania się z tym zakresem zagadnień odsyłam do wcześniejszego wpisu na blogu pt.,,Ewolucja stosunków stowarzyszeniowych w klubach sportowych”.
To tylko nieliczne, najbardziej popularne przykłady. Należy zatem zweryfikować treści obowiązujących aktów wewnętrznych i dokonać zmian w ich treściach, bo w konsekwencji może to powodować np. problemy związane z właściwością organów, jednostek organizacyjnych danego podmiotu, a tym samych ewentualnym egzekwowaniem praw zarówno przez zawodników jak i przez klub czy polski związek sportowy.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.