13.10.2014
Sport osób niepełnosprawnych, mimo coraz większej uwagi mediów i społeczeństwa, ciągle boryka się z wieloma problemami. Dotyczy to wszystkich szczebli tej dziedziny – od indywidualnych zawodników po duże organizacje i związki sportowe. W niniejszym blogu chciałbym skupić się na problemie pozycji sportu osób niepełnosprawnych na mapie Polskich Związków Sportowych.
Na wstępie chciałem zaznaczyć, że daleki jestem od atakowania Polskich Związków Sportowych oraz od wskazywania winnych opisanych poniżej sytuacji. Chciałbym jedynie wskazać bardzo często pomijany problem niepełnosprawnych sportowców i reprezentujących ich organizacji.
Na mocy art. 13 Ustawy o sporcie z dnia 25 czerwca 2010 r. Polskie Związki Sportowe mają wyłączne prawo do: organizowania i prowadzenia współzawodnictwa sportowego o tytuł Mistrza Polski oraz o Puchar Polski w danym sporcie, do ustalania reguł i przepisów sportowych, powoływania kadry narodowej i przygotowywania jej do igrzysk olimpijskich, igrzysk para olimpijskich, igrzysk głuchych, mistrzostw świata i Europy oraz do reprezentowania danego sportu w organizacjach międzynarodowych.
Ten katalog wyraźnie wskazuje nam uprzywilejowaną pozycję Polskich Związków Sportowych w stosunku do innych organizacji działających w sferze sportu.
Polskie Związki Sportowe działają w sferze organizowania i prowadzenia współzawodnictwa w danej dziedzinie sportu. Wydaje się zatem oczywiste, że każdy z nich powinien na równi zajmować się i reprezentować wszystkich zawodników, kluby i związki działające w danej dyscyplinie. Tak się jednak nie dzieje. Mimo, że nie istnieje żadne formalne rozgraniczenie pomiędzy sportem pełnosprawnych a sportem niepełnosprawnych ciągle dostrzegalny jest dysonans pomiędzy nimi. Wydaje się, że osoby niepełnosprawne i ich organizacje ciągle są marginalizowani. Problem sięga bardzo szeroko - od tak prozaicznych kwestii jak brak przekazywania informacji w mediach, na stronach internetowych związków aż do komplikacji przy uzyskiwaniu funduszy i wsparcia organizacyjnego. W skutek tego niepełnosprawni sportowcy muszą sami dbać o swoje interesy, budować niezależne struktury i poszukiwać wsparcia na własną rękę.
W takiej sytuacji niewątpliwie ciężko im rozwinąć skrzydła w szczególności, że wskazane powyżej działania są zarezerwowane ustawowo dla Polskich Związków Sportowych. W związku z praktyką kancelaryjną bardzo często docierają do mnie informacje od sportowców niepełnosprawnych o ogromnej liczbie utrudnień jakie spotykają na swojej zawodowej drodze. Zmiana wyżej opisanego stanu może znacząco przyczynić się do ułatwienia im rozwoju sportowego.
W mojej opinii nowelizacja wspomnianej Ustawy o sporcie może przynieść wymierne efekty. Przede wszystkim należałoby wprost określić, że Polskie Związki Sportowe działają w celu organizowania i prowadzenia współzawodnictwa w danym sporcie, w takim samym zakresie dla pełnosprawnych i niepełnosprawnych zawodników. Ponadto konieczne wydaje się bezpośrednie wskazanie zakresu obowiązków jakie Polskie Związki Sportowe muszą realizować na rzecz osób niepełnosprawnych. Ustawowe określenie wskazanych postulatów da możliwość legalnego egzekwowania swoich praw w przypadku naruszeń ze strony Polskich Związków Sportowych – zarówno na drodze sądowej jak i przez właściwe organy nadzoru. Uważam, że wyartykułowanie takich zasad spowoduje bardziej poważne i godne traktowanie niepełnosprawnych sportowców, a działacze Polskich Związków Sportowych będą zmuszeni brać pod uwagę ich obecność.
Wskazane zmiany nie są rewolucyjne ani bardzo ciężkie do zrealizowania, a dzięki nim możemy rozpocząć proces poprawy sytuacji niepełnosprawnych sportowców w Polsce. Polskie Związki Sportowe dysponują często dużo większymi możliwościami i wpływami, dlatego uzasadnione jest zobligowanie ich do czynnego działania również w tej sferze. Konfrontując to z coraz większymi sukcesami polskich sportowców niepełnosprawnych wydaje się to tym bardziej uzasadnione.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.