Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Piłka nożna

Niedozwolone zakłady bukmacherskie w świetle przepisów FA i PZPN

14.11.2018

Dnia 12.11.2018 r. światowe media obiegła wiadomość o zarzutach jakie Angielska Federacja Piłkarska (dalej FA) przedstawiła zawodnikowi Liverpool FC – Danielowi Sturridge’owi. Naruszenia dotyczą przepisów regulujących zakłady bukmacherskie, obowiązujących wszystkie podmioty związane z działalnością FA. Cała sprawa jest znakomitym punktem wyjścia do porównania i przypomnienia polskich przepisów PZPN, odnoszących się do tematyki niedozwolonych zakładów bukmacherskich.

Jak wynika z oficjalnego stanowiska organów FA, napastnik w styczniu bieżącego roku dopuścił się złamania dwóch przepisów dotyczących zakładów bukmacherskich– Zasady E8 ust. 1 lit. a pkt ii oraz Zasady E8 ust. 1 lit b.[1]

E8(1)(a)(ii) A Participant shall not bet, either directly or indirectly, or instruct, permit, cause or enable any person to bet on any other matter concerning or related to football anywhere in the world, including, for example and without limitation, the transfer of players, employment of managers, team selection or disciplinary matters.

E8(1)(b) Where a Participant provides to any other person any information relating to football which the Participant has obtained by virtue of his or her position within the game and which is not publicly available at that time, the Participant shall be in breach of this Rule where any of that information is used by that other person for, or in relation to, betting.

Pierwszy z przywołanych przepisów bezwzględnie zabrania jakiegokolwiek obstawiania meczów i wydarzeń związanych z piłką nożną zarówno bezpośrednio przez zainteresowaną osobę, jak i pośrednio przez osoby trzecie. Sposób postawienia zakładu nie ma przy tym znaczenia. Co ważne, zakaz dotyczy wszelkich zakładów związanych z piłką nożną na całym świecie, nawet jeżeli ich przedmiotem nie są mecze angielskich drużyn, kadry narodowej lub rozgrywki w ramach FA. Drugi z przepisów penalizuje natomiast zachowanie polegające na przekazywaniu informacji związanych z futbolem, które Uczestnik (Oskarżony) nabył dzięki swojej pozycji w sporcie i które nie były na moment przekazywania publicznie dostępne. Do naruszenia dochodzi jeżeli przekazane informacje zostały wykorzystane na potrzeby zakładów bukmacherskich.

Biorąc pod uwagę wskazany przez FA okres oraz zarzuty postawione piłkarzowi, wykroczenie najprawdopodobniej ma związek z jego niespodziewanym wypożyczeniem do West Bromwich Albion. Bukmacherzy oferowali niebotyczne kursy na zakłady przewidujące pomyślne zakończenie negocjacji. Prawdopodobnie zawodnik wiedząc, iż okresowa zmiana barw klubowych jest pewna, mógł przekazać osobie trzeciej stosowną informację, dzięki której ta postawiła pewny zakład lub sam obstawić, zapewniając sobie tym samym spory zastrzyk gotówki. Są to jednak tylko rozważania. Rzeczywisty przebieg wydarzeń będzie znany po zakończeniu postępowania przez właściwe organy FA.

Tymczasem na gruncie polskich przepisów opisywana tematyka sprecyzowana została w Regulaminie Dyscyplinarnym PZPN[2](dalej Regulamin). Zgodnie z art. 2 §1 przepisom Regulaminu  podlegają „członkowie Polskiego Związku Piłki Nożnej, zawodnicy, trenerzy, instruktorzy, sędziowie piłkarscy, członkowie sztabu medycznego, pośrednicy transakcyjni, obserwatorzy, delegaci,  oraz działacze piłkarscy”. Z kolei bezpośrednio problem ustawiania meczów (tzw. Match-Fixing) oraz niedozwolonych zakładów bukmacherskich znaleźć można w art. 107.

Art. 107

1. Kto czyni przygotowania, usiłuje lub dopuszcza się nieuczciwego zachowania, mogącego mieć wpływ na przebieg zawodów piłkarskich lub zdarzenia będące przedmiotem zakładów bukmacherskich, podlega a) karze pieniężnej nie niższej niż 10.000 zł, b) karze czasowego zakazu udziału we wszelkiej działalności związanej z piłką nożną w wymiarze nie niższym niż 6 miesięcy, c) wykluczeniu z PZPN 2. Za opisane w § 1 postępowania osoby fizycznej, kluby podlegają:

a) karze pieniężnej,

b) weryfikacji zawodów jako walkower,

c) anulowaniu wyniku meczu,

d) zawieszeniu lub pozbawieniu licencji,

e) przeniesieniu zespołu do niższej klasy rozgrywkowej,

f) pozbawieniu tytułu Mistrza Polski, Wicemistrza Polski lub Zdobywcy Pucharu Polski, Pucharu Ligi lub Superpucharu,

g) wykluczeniu z PZPN.

3. Za uczestnictwo osób podlegających niniejszemu regulaminowi dyscyplinarnemu w zakładach bukmacherskich, zawieranych w kraju lub zagranicą, odnoszących się do wszystkich meczów piłkarskich, rozgrywanych z udziałem drużyn krajowych w kraju i zagranicą wymierza się kary:

a) kara pieniężna od 1.000 zł, b) zawieszenie lub pozbawienie licencji, c) skreślenie z listy sędziów, delegatów lub obserwatorów, d) karze czasowego zakazu udziału we wszelkiej działalności związanej z piłką nożną e) wykluczenie z PZPN.

Analizując §3 na uwagę zasługuje fakt, iż w przeciwieństwie do przepisów FA, Regulamin zabrania obstawiania spotkań związanych bezpośrednio z polskimi zespołami, a nie wszystkich możliwych rozgrywek piłkarskich. Bez znaczenia pozostaje przy tym miejsce i sposób dokonania zakładu. Przykładowo, jeżeli przysłowiowy „kupon” zostanie wysłany za granicą u bukmachera osobiście przez osobę objętą zakazem, ale przedmiotem zakładu będzie mecz polskiej drużyny, wówczas osoba ta podlega takiej samej odpowiedzialności jakby postawiła ten sam zakład przez Internet na terenie RP. Natomiast obstawienie zakładu, którego przedmiotem jest np. mecz ligi włoskiej nie będzie pociągało za sobą negatywnych konsekwencji. Wartym zaznaczenia jest, że wymienione w §3 kary mogą być stosowane równocześnie, jednakże z każdorazowym uwzględnieniem stanu faktycznego.

Nie od dziś wiadomo, że zakłady bukmacherskie cieszą się ogromną popularnością wśród kibiców. Niestety, coraz częściej na jaw wychodzą informację o obstawianiu meczów przez zawodników, trenerów i działaczy zarówno na szczeblu krajowym, jak i europejskim. Przykładem jest opisywana sprawa Daniela Sturridge’a, co nie oznacza że proceder ten nie występuje na niższych poziomach ligowych. Zatem, czy w obliczu zaprezentowanych przepisów oraz doniesień medialnych dotyczących trwających postępowaniach warto ryzykować swoją karierę dla szybkiego, acz niepewnego zysku? Pytanie to pozostawiam do indywidualnych przemyśleń.

[1]  The Rules Of The Football Association Limited 2017-2018, http://www.thefa.com/football-rules-governance/lawsandrules/rules-of-the-association

[2] Regulamin Dyscyplinarny Polskiego Związku Piłki Nożnej, wersja po 23.02.2016, https://www.pzpn.pl/federacja/dokumenty

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

Al. Śląska 1

54-118 Wrocław

Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności