09.04.2015
Szeroko rozumiana ochrona przyrody jest immanentnie związana z ograniczeniami, zakazami i obowiązkami skierowanymi do obywateli. Bardzo często jest to konieczne, uzasadnione i nikt nie powinien mieć żadnych zastrzeżeń do podejmowanych w tym zakresie działań. Jednak wraz z ciągłym powiększaniem obszarów kraju objętych ochroną rośnie ryzyko pojawienia się konfliktów - również ze sportem w tle.
W dzisiejszym artykule chciałbym poruszyć zagadnienie projektu Natura 2000. Głównym celem funkcjonowania sieci Natura 2000 jest zachowanie określonych typów siedlisk przyrodniczych oraz gatunków, które uważa się za cenne i zagrożone w skali całej Europy. Drugim jej celem jest ochrona różnorodności biologicznej. Obecnie w Polsce sieć Natura 2000 zajmuje prawie 20% powierzchni lądowej. W jej skład wchodzi 849 obszarów siedliskowych oraz 145 obszarów ptasich.1
Jednak ekspansja obszarów obejmowanych ochroną Natura 2000 w ostatnim czasie napotkała mocny i zdecydowany opór pewnej grupy społecznej. Mowa tu o miłośnikach sportów wodnych. Podstawą powstania sporu jest wprowadzenie/chęć wprowadzenia przez właściwe organy administracji zakazów uprawnia niektórych dyscyplin na akwenach objętych ochroną. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że zakazy te zaczynają dotykać najbardziej atrakcyjnych obszarów do uprawiania sportów wodnych – Zatoki Puckiej oraz Zalewu Szczecińskiego.
Dla przykładu można wskazać „Projekty planów ochrony 5 ostoi Natura 2000 wyznaczonych na obszarach morskich w województwie zachodniopomorskim”. Ich założenia zakładają, że m.in. na obszarach Zalewu Szczecińskiego, Zalewu Kamieńskiego i Dziwna ma zostać wprowadzony zakaz uprawiania kitesurfingu oraz windsurfingu. Jest to o tyle zaskakujące, że wskazane dyscypliny cechują się bardzo niskim negatywnym wpływem na środowisko naturalne – nie emitują żadnych spalin, zanieczyszczeń oraz innego rodzaju imisji, a jako siłę napędową wykorzystują wiatr.
Przeciwko wprowadzeniu wskazanych zakazów środowisko miłośników kitesurfingu i windsurfingu podjęło działania mające na celu wymuszenie zmian w projektach – m.in. skierowano petycję w tej sprawie do Urzędu Morskiego w Szczecinie wykorzystując mechanizm przewidziany w art. 33 i 40 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko z dnia 3 października 2008 r.
Wydaje się, że opór społeczeństwa nie jest bezpodstawny. W przedmiotowym zagadnieniu należy zadać pytanie gdzie tak naprawdę leży granica we wprowadzaniu zakazów, ograniczeń i obowiązków na obywateli w celu ochrony przyrody. W mojej ocenie, mimo że dobro środowiska naturalnego, w tym zwierząt oraz roślin jest bardzo ważne, to nie można prowadzić działań z całkowitym ignorowaniem i pomijaniem dobra społeczeństwa.
Zobrazowaniem tej sytuacji jest plan zamknięcia Zatoki Puckiej w celu wprowadzenia obszaru ochrony przyrody. Jest to niewątpliwie enklawa sportów wodnych i turystyki, nie tylko w skali Polski ale i całej Europy. Należy również pamiętać, że dla dziesiątków tysięcy mieszkańców tego regionu sezon letni oraz łączący z się z nim napływ turystów i sportowców z całej Europy jest jedyną realną szansą na zarobienie pieniędzy, które w wielu przypadkach muszą wystarczyć na przetrwanie całe roku.
Wobec tego, jak niestety często bywa, wprowadzanie coraz dalej idących zakazów w celu ochrony przyrody może prowadzić do przysłowiowego wylania dziecka z kąpielą – zachowamy piękną naturę kosztem poziomu życia mieszkańców danego regionu.
1 Źródło: http://natura2000.gdos.gov.pl
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.