01.08.2019
Regulaminy turniejów oprócz postanowień dotyczących reguł rozgrywania turniejów i nagradzania uczestników, sposobu rejestracji graczy, drużyn mogą regulować/regulują kilka innych aspektów związanych z udziałem w tejże imprezie.
Na początek - polityka ,,no hats”. Wprowadzenie przez organizatorów turniejów zakazu posiadania przez gracza podczas turnieju nakrycia głowy (np.czapki z daszkiem). Tego rodzaju działanie mimo że mniej podoba się sponsorom, to jednak służy zapewnieniu uczciwości rywalizacji. Okazało się bowiem, że gracze używają czapek, aby słuchawki nie przylegały do głowy i uszu. Dzięki temu mogą usłyszeć publiczność i komentatorów, a w konsekwencji istnieje opcja otrzymania informacji, których nie udałoby im się usłyszeć, gdyby słuchawki przylegały prawidłowo do uszu.
Następnie - zakaz posiadania telefonu komórkowego. Kiedy e-sport stawiał pierwsze kroki, gracze ładowali swoje telefony komórkowe podłączając je do komputera. Z czasem okazało się, że tego rodzaju zachowania służyły także pobieraniu i uruchamianiu hacków z aparatów telefonicznych. Takie działania mają służyć usprawnieniu przejścia poszczególnych elementów gry. Przybiera ono formę specjalnego oprogramowania, tzw. cheats, które albo utrudnia grę innym zawodnikom lub ułatwiają grę graczowi go stosującemu. W związku z tym, większość podmiotów prowadzących rozgrywki ma swoje programy Anti-Cheat aby monitorować, czy w czasie gry nie zachodzą jakiekolwiek dodatkowe procesy, czy nie występują rozbieżności na poziomie kodu źródłowego gry. Dodatkowo w celu wyeliminowania możliwości stosowania tzw. ,,dopingu technologicznego” przeprowadza się kontrole urządzeń peryferyjnych: mysz i klawiatur. Przy czym w regulamin powinien określać tryb i sposób przeprowadzania kontroli.
Stosowanie substancji, których celem jest poprawa wydajności organizmu gracza. Część podmiotów zajmująca się prowadzeniem rozgrywek wprowadza w tym obszarze regulacje oparte na przepisach WADA i podejmuje z nią współpracę, w celu wyeliminowania stosowaniu dopingu przez graczy. Ponadto zdarza się, że organizatorzy turniejów zobowiązuj zawodników do potwierdzenia, że zażycie określonej substancji w czasie gry jest uzasadnione względami medycznymi. Póki co jednak nie istnieją jednolite dla wszystkich regulacje w tym zakresie.
Kolejnym obszarem, do którego może odnosić się regulamin jest zachowanie się gracze w czasie turnieju wobec innych zawodników oraz widowni. Gracze zobowiązani są do traktowania swoich fantów, widowni, innych zawodników z szacunkiem. Zabronione jest stosowanie wulgaryzmów i obrażających gestów, a także działalność w mediach społecznościowych, która w jakikolwiek sposób mogłaby w negatywnym świetle przedstawiać konkurentów.
Ograniczenia wiekowe turnieju. Podmioty organizujące współzawodnictwo w e-sporcie muszą pamiętać o tym, że zaangażowanie w nie dzieci i młodzieży wymaga stosowania odpowiednich uregulowań i wprowadzenia rozwiązań organizacyjnych, które będą odpowiednio zabezpieczały interesy nieletnich zawodników. Oprócz tego, że gry zawierają informacje o ograniczeniach wiekowych*, to regulamin imprezy może odrębnie określać, w jakim przedziale wiekowym mogą być jego uczestnicy.
*Pan European Game Information (PEGI) to ogólnoeuropejski system klasyfikacji gier opracowany przez Europejską Federację Interaktywnego Programowania (ang. Interactive Software Federation of Europe ISFE). Rating wiekowy stanowi potwierdzenie, że gra jest odpowiednia dla gracza w danym wieku. PEGI nie ocenia natomiast poziomu jej trudności. System ratingu wiekowego został Powyższe nie ma charakteru wyczerpującego.
Co do zasady postanowienia regulaminu oprócz regulacji kwestii wskazanych na wstępie mają także służyć zapewnieniu uczciwego i bezpiecznego przebiegu imprezy. Nie mogą one być jednak sprzeczne z prawem czy kształtować prawa i obowiązki uczestników turnieju w sposób niezgodny z dobrymi obyczajami i rażąco naruszających ich interesy.
Organizacje sportowe
29.08.2024
Organizacje sportowe
28.06.2024
Organizacje sportowe
26.04.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.