04.03.2021
Najważniejsze obowiązki mistrza UFC na przykładzie nadchodzącej walki Jana Błachowicza
Data 27 września 2020 r. już na zawsze zapisała się w annałach polskiej historii mieszanych sztuk walki (MMA). Podczas gali UFC 253 na wyspie Abu Dhabi, Jan Błachowicz w walce wieczoru (main event) o mistrzostwo świata wagi półcięzkiej UFC, znokautował rywala - Dominica Reyes’a w 2 r. pojedynku. Tym samym zawodnik ten został pierwszym w historii mistrzem świata największej organizacji MMA na świecie, pochodzącym z Polski, jeśli chodzi o mężczyzn. Pierwszą osobą z Polski, która zdobyła pas mistrzowski organizacji UFC była oczywiście Joanna Jędrzejczyk (rok 2015).
Już w najbliższą sobotę - 6 marca 2021 r. na UFC 259, Jan Błachowicz stanie do pierwszej obrony pasa wywalczonego w zeszłym roku. Jego rywalem będzie mistrz kategorii średniej UFC – Israel Adesanya. Będzie to walka wieczoru. Na tej gali odbędzie się 15 pojedynków, w tym 3 walki mistrzowskie. Poniżej najważniejsze informacje odnośnie obowiązków zawodników.
Fight week jest to tydzień poprzedzający galę. Wówczas zawodnicy uczestniczą w materiałach promocyjnych, organizowanych przez UFC. Zawodnicy walczący w głównej walce wieczoru są najmocniej promowani w oficjalnych zapowiedziach zbliżającej się gali. W związku z powyższym, uczestnicy main eventu (a także pozostałych walk karty głównej), obowiązani są przybyć na miejsce, gdzie będzie odbywać się gala przynajmniej na 5 dni przed wydarzeniem. Z racji obowiązującej od 2015 r. umowy sponsorskiej pomiędzy UFC, a Reebokiem zawodnicy otrzymują wynagrodzenie od sponsora za pojawianie się w odzieży od sponsora. Szczegółowe informacje znajdują się w wytycznych Polityki Odzieżowej UFC (UFC Uniform Policy). Zawodnicy UFC zobowiązani są do noszenia odzieży Reeboka podczas programów związanych z działalnością organizacji (Road to the Octagon, UFC Embedded, UFC Tonight, UFC Countdown, Ultimate Insider, Ultimate Fighter).
Wydarzenia podczas fight week:
Dodatkowo UFC przygotowuje specjalne vlogi, tzw. UFC Embedded: Vlog series - są to materiały promujące numerowaną galę. Organizacja w swoich vlogach przedstawia sylwetki zawodników, a także ich przygotowania do gali. Udział zawodników z karty głównej w tym programie jest obowiązkowy. Najczęściej jest to seria 5 lub 6 vlogów, publikowanych codziennie w tygodniu poprzedzającym galę.
W organizacji UFC obowiązuje zasada braku tolerancji wagowej w walkach mistrzowskich, co oznacza, iż zawodnik występujący w takiej walce nie może przekroczyć limitu wagowego określonej kategorii wagowej. W najbliższej walce naszego mistrza, będzie on bronił pasa wagi półcięzkiej, gdzie limit tej kategorii wynosi 92,9 kg (205 funtów). W przypadku przekroczenia limitu wagowego przez jednego z zawodników na ważeniu wstępnym, organizacja może zdecydować o wyznaczeniu dodatkowego czasu (najczęściej jest to 1-2 h) na zbicie wagi, jeśli jest to mała różnica. Gdy zawodnikowi nie uda się osiągnąć wymaganego limitu, walka przestaje mieć status walki mistrzowskiej (co oznacza, że zawodnik, który tego limitu nie osiągnął, nie może pasa zdobyć/obronić). Poza tym zawodnik również otrzymuje karę pieniężną (-30 % z wynagrodzenia).
Miejmy nadzieję, że Jan Błachowicz obroni pas mistrzowski i wróci do kraju, jako nadal panujący mistrz wagi półciężkiej organizacji UFC.
Piłka nożna
21.04.2021
Sporty drużynowe
14.04.2021
Sporty indywidualne
06.04.2021
05.11.2024
03.11.2022
15.09.2022
14.02.2022
27.10.2021
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.