22.08.2016
Rok olimpijski, to w większości polskich związków sportowych rok wyborów. No i zaczyna się walka o władzę. W sumie nic dziwnego, mamy demokrację i wolność zrzeszania się. Niestety można jednak często zaobserwować działania, które wprawdzie są w zgodzie z prawem, ale które pozostawiają dużo wątpliwości.
Obserwuję na przykład, jak w takim roku wyborczym – w szczególności w mniej popularnych dyscyplinach sportu – następuje „urodzaj” nowych klubów. Wiadomo, że chodzi o przejęcie kontroli (czysta matematyka) nad głosami na walnych zgromadzeniach, bo tam właśnie następuje wybór członków zarządu. W zależności od wielkości i struktury związku, na walne zgromadzenie jadą bądź bezpośrednio członkowie – przedstawiciele klubów, bądź delegaci najczęściej wybierani przy zachowaniu ustalonych proporcji w okręgowych związkach (na przykład jeden delegat przypadający na trzy kluby w danym okręgu). Tak umocowani członkowie zwyczajni na walnych zebraniach członków/delegatów mają jeden głos. Zatem – im więcej przychylnych klubów, tym więcej zdobytych głosów.
Czy można temu zapobiec i uzdrowić sytuację ? Oczywiście, że tak. Jestem zdania, że w statutach niektórych polskich związków sportowych powinien znaleźć się zapis, że prawo wyborcze do władz związku członkowie zwyczajni powinni uzyskiwać po jakimś upływie czasu – na przykład dwóch lat. Wówczas będzie można zweryfikować prawdziwe intencje powstania klubu – czy powstał po to, by włączyć się w rywalizację sportową i rozwój danej dyscypliny, czy też tylko po to, by dla potrzeb wyborów osiągnąć zaplanowany wynik.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.