14.01.2016
Co jakiś czas spotykamy się z doniesieniami medialnymi dotyczącymi nagannego zachowania trenerów lub członków sztabu szkoleniowego zatrudnionych przez polskie związki sportowe. Zagadnienia te nieodłącznie związane są z pytaniami o możliwość pociągnięcia do odpowiedzialności osoby, które swoim nagannym zachowaniem w sposób jednoznaczny naruszyły normy etyczne i zawodowe. Jakie rodzaje odpowiedzialności powinniśmy mieć w związku z tym na uwadze?
Pierwsza z nich to oczywiście odpowiedzialność kontraktowa, której podstawą będą ogólne przepisy kodeksu cywilnego a także kodeksu pracy, jeżeli członek sztabu szkoleniowego był zatrudniony na podstawie umowy o pracę. W skrajnych przypadkach naganne zachowanie wyżej wskazanych osób może skutkować rozwiązaniem umowy z ich winy. Wskazują na to w szczególności art. 52 k.p.:
Art. 52.
§ 1. Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie:
1) ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych;
2) popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem;
3) zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.
Istnieje oczywiście zastosowania określonych sankcji. Warunkowane jest to jednak rodzajem podpisanej umowy oraz jej treścią. Kwestia ta była między innymi poruszana w artykule pt. O podstawach zaostrzenia odpowiedzialności cywilnoprawnej zawodników wobec klubów sportowych , który wprawdzie dotyczył sportowców, jednak w sposób analogiczny zastosowanie znajdzie zastosowanie w przypadku członków sztabu szkoleniowego.
Drugim rodzajem odpowiedzialności, mającym szczególne zastosowanie w przypadku polskich związków sportowych jest odpowiedzialność dyscyplinarna. Na podstawie art. 45b ustawy o sporcie odpowiedzialność ta jest realizowana na zasadach określonych w regulaminie dyscyplinarnym, który jak pamiętamy, powinien zostać uchwalony przez walne zgromadzenie delegatów lub członków polskiego związku sportowego. Ustawa zawiera przykładowy katalog sankcji dyscyplinarnych, którymi mogą być między innymi: upomnienie, nagana, zawieszenie, dyskwalifikacja czasowa lub dożywotnia, kara pieniężna, przeniesienie zespołu do niższej klasy rozgrywkowej, skreślenie ze związku, wykluczenie ze związku. Należy jednak pamiętać, że polskie związki sportowe mają w zasadzie dowolność w określeniu własnego systemu dyscyplinarnego, o ile gwarantuje on dwuinstancyjność postępowania oraz prawo do obrony obwinionemu.
Oczywiście w razie popełnienia czynu wypełniającego znamiona przestępstwa określonego w przepisach karnych istnieje również możliwość pociągnięcia określonych osób do odpowiedzialności karnej W szczególności pamiętajmy o przepisach karnych umieszczonych w rozdziale 10 ustawy o sporcie, między innymi przyjęcia korzyści majątkowej za nieuczciwe zachowanie, mogące mieć wpływ na wynik lub przebieg tych zawodów. Nie wyklucza to oczywiście możliwości pociągnięcia do odpowiedzialności za zachowania określone w innych przepisach karnych, np. naruszenie nietykalności cielesnej, nierzadko mające miejsce w trakcie trwania współzawodnictwa sportowego w niektórych sportach zespołowych.
Jak zatem widać, jedno zachowanie może mieć skutkować powstaniem odpowiedzialności po stronie sprawcy na kilku płaszczyznach. Zdając sobie sprawę ze zwiększonej dawki adrenaliny podczas współzawodnictwa sportowego, miejmy to na uwadze, aby zaoszczędzić sobie konieczności obrony swych praw w toku kilku, niezależnych od siebie postępowań.
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
08.11.2024
02.10.2024
27.09.2024
07.08.2023
20.06.2023
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.