17.10.2019
W dzisiejszym blogu chciałbym pochylić się nad skutkami jakie niesie ze sobą naruszenie jednego z Międzynarodowych Standardów Światowej Agencji Antydopingowej WADA przez podmioty będące jej sygnatariuszami.
15 października 2019 r. WADA opublikowała oficjalną informację o uznaniu Międzynarodowej Federacji Taekwon-Do (dalej: ITF) za podmiot niespełniający wymagań określonych w Światowym Kodeksie Antydopingowym (dalej: Kodeks), na skutek uchybień przepisom uregulowanym w International Standard for Code Compliance by Signatories (dalej: ISCCS). Ów standard jest jednym z podstawowych aktów Światowego Programu Antydopingowego, znajdującym zastosowanie wobec wszystkich sygnatariuszy WADA. Określa on w szczególności obowiązki ciążące na sygnatariuszach, wynikające z uprawnień WADA dotyczących monitorowania przestrzegania przez sygnatariuszy ich zobowiązań wynikających z Kodeksu i międzynarodowych norm antydopingowych.
Na podstawie art. 8.5.2. ISCCS WADA, nie częściej niż co 3 lata przesyła sygnatariuszom Kwestionariusz Zgodności z Kodeksem. Celem tej ankiety jest umożliwienie adresatom dokonania samooceny i samodzielnego zgłoszenia zgodności z Kodeksem oraz wszelkich potencjalnych niezgodności. Jej uzupełnienie może wymagać od sygnatariusza dostarczenia dokumentacji wspierającej i uzupełniającej odpowiedzi na postawione w kwestionariuszu pytania.
ITF w wyznaczonym terminie nie przesłała do WADA uzupełnionego kwestionariusza. W konsekwencji, 23 września 2019 Komitet Wykonawczy WADA wystosował do ITF oficjalną notę informującą o naruszeniu.
Zgodnie z art. 10.3.1. ISCCS w takiej sytuacji sygnatariusz ma 21 dni na zakwestionowanie twierdzeń podniesionych w nocie, a także proponowanych przez Agencję rozwiązań. W przypadku uchybienia terminowi, argumenty WADA uznaje się za zaakceptowane przez sygnatariusza, a nota informująca staje się ostateczną decyzją posiadającą rygor natychmiastowej wykonalności.
Ponieważ ITF nie odniosło się w żaden sposób do postawionych zarzutów, Komitet Wykonawczy WADA, na podstawie art. 11 ISCCS, a także załącznika do tego standardu – B.3.1., postanowił zastosować wobec ITF niżej wymienione kary.
a) Utrata „Uprawnień WADA”, przejawiająca się w:
b) Przedstawiciele ITF mają zakaz pozostawania członkami organów innych sygnatariuszy przez okres 1 roku;
c) Przedstawiciele ITF w tym zrzeszeni w nim zawodnicy i personel wspierający sportowców (np. sztab szkoleniowy) zostają wyłączeni z najbliższej edycji międzynarodowej imprezy multisportowej.
Nadmienić należy, że opisanej w dzisiejszym blogu Międzynarodowej Federacji Taekwon-Do nie można mylić ze Światową Federacją Taekwondo (World Taekwondo Federation), która jest uznana przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski za oficjalną, Olimpijską Federację sportu taekwondo.
Wielopodmiotowość federacji reprezentujących przed WADA sport taekwondo wynika z faktu, iż ITF, której siedziba znajduje się w Austrii, została sygnatariuszem WADA przed przyjęciem przez Komitet Wykonawczy WADA polityki zaostrzającej warunki, jakie muszą zostać spełnione przez nowe organizacje, aby przystąpić do Agencji. Dlatego też po wejściu w życie nowych przepisów w dalszym ciągu mogła być członkiem WADA.
Tytułem końca pragnę zaznaczyć, że przedstawione w dzisiejszym wpisie kary nałożone na ITF, są jednymi z wielu instrumentów służących WADA do nadzorowania swoich sygnatariuszy i egzekwowania nałożonych na nich obowiązków. Z pozoru błahe uchybienie może pociągnąć za sobą spore konsekwencje. Wydaje się jednak, że dotkliwe karanie za naruszenia przepisów dotyczących światowego programu antydopingowego jest zasadnym rozwiązaniem. Nie powinno być bowiem miejsca na pobłażliwość jeżeli chodzi o walkę z dopingiem w sporcie.
Piłka nożna
02.08.2022
Piłka nożna
12.07.2022
Organizacje sportowe
20.06.2022
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.