22.05.2014
W dzisiejszym blogu omówię kwestie związane z tworzeniem warunków sprzyjających rozwojowi sportu przez jednostki samorządu terytorialnego (art. 27 ustawy o sporcie).
Zgodnie z art. 166 Konstytucji RP zadania jednostek samorządu terytorialnego (dalej j.s.t.)można podzielić na własne i zlecone. Zadania publiczne służące zaspokajaniu potrzeb wspólnoty samorządowej są wykonywane przez jednostkę samorządu terytorialnego jako zadania własne. Ich katalog wynika z poszczególnych ustaw samorządowych. W doktrynie wskazuje się również, że zadania jednostek samorządu terytorialnego mogą być obligatoryjne lub fakultatywne. Te ostatnie powinny być realizowane gdy zaistnieje taka potrzeba i gdy występują na nie środki finansowe.
Art. 27 ust. 1 ustawy o sporcie rozszerza zakres zadań własnych j.s.t. czyli nie tylko gminy, ale również powiatu i województwa. Kategoria tych zadań obejmuje czynności polegające na tworzeniu warunków, w tym organizacyjnych sprzyjających rozwojowi sportu.
W tym miejscu warto zaznaczyć, (a o czym często zapominają szczególnie kluby sportowe nastawione na ,,zastrzyk gotówki”) że realizacja zadania własnego nie musi sprowadzać się tylko i wyłącznie do jego finansowania.
Stwarzanie warunków sprzyjających rozwojowi sportu może zatem polegać m.in. na zawieraniu umów przez j.s.t. z podmiotami działającymi na płaszczyźnie sportowej, na podstawie których zostanie im udostępniona infrastruktura, która jest we władaniu określonej jednostki.
W literaturze wskazuje się, że pojęcie ,,tworzenie warunków” można definiować również jako usuwanie barier w rozwoju sportu, tj. barier prawnych, infrastrukturalnych czy organizacyjnych.
Ponadto, na mocy art. 61 ustawy o sporcie ustawodawca przyznał gminie prawo tworzenia klubów sportowych działających w formie spółek kapitałowych i możliwości kapitałowego zaangażowania się w nie bez obowiązku spełnienia warunków określonych w art. 10 ustawy
o gospodarce komunalnej (,,Poza sferą użyteczności publicznej gmina może tworzyć spółki prawa handlowego i przystępować do nich, jeżeli łącznie zostaną spełnione następujące warunki: istnieją niezaspokojone potrzeby wspólnoty samorządowej na rynku lokalnym; występujące
w gminie bezrobocie w znacznym stopniu wpływa ujemnie na poziom życia wspólnoty samorządowej, a zastosowanie innych działań i wynikających z obowiązujących przepisów środków prawnych nie doprowadziło do aktywizacji gospodarczej,
a w szczególności do znacznego ożywienia rynku lokalnego lub trwałego ograniczenia bezrobocia”)
Dodatkowo omawiany art. 27 stanowi, że przepisy ustawy o sporcie nie naruszają uprawnień jednostek samorządu terytorialnego do wspierania kultury fizycznej (zgodnie z treścią art. 2 ust. 2 ustawy o sporcie na kulturę fizyczną składają się sport wraz z wychowaniem fizycznym
i rehabilitacją ruchową) na podstawie odrębnych przepisów. Powyższe sformułowanie wskazuje relacje przepisów dotyczących zasad finansowania sportu wynikających z ustawy
o sporcie i innych ustaw, a to z kolei nie pozwala na uznanie ustawy o sporcie za lex specialis
i stosowania reguły lex specialis derogat legi generali.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.