06.04.2023
Nadal niejednokrotnie kobiecy sport zawodowy uważany jest za sport drugiej kategorii w stosunku do sportów męskich. Coraz więcej jednak inicjatyw podejmowanych przez różne organizacje sportowe ma na celu wspieranie sportu kobiet, a przede wszystkim zachęcanie ich, do tego, aby wybierały karierę sportową czy też z niej nie rezygnowały.
I chociaż tytułowy hasztag odnosi się do konkretnego przedsięwzięcia autorstwa Polskiego Komitetu Olimpijskiego, to chciałabym, aby w stanowił on wspólny mianownik do inicjatyw, które pojawiły się w ostatnim czasie, a które to bezpośrednio czy też pośrednio dotyczą kobiecego sportu.
Równocześnie zapraszam także do lektury mojego wcześniejszego wpisu na portalu prawosportowe.pl pt. ,,(Nie)równość w sporcie".
#ModaNaKobietyWSporcie
Dążenie do równości płci – podczas rywalizacji sportowej, a także poza nią – nabrało tempa w Ruchu Olimpijskim w ostatnich latach, częściowo dzięki postępowym inicjatywom Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl). Warto nadmienić, że po raz pierwszy kobiety wzięły udział w igrzyskach olimpijskich w Paryżu w 1900 r. Od Igrzysk w Tokio w 2020 r. wprowadzono zmianę zasad, która umożliwiła jednemu mężczyźnie i jednej kobiecie wspólne niesienie flagi podczas ceremonii otwarcia, a osiągnięcie pełnej równości płci na igrzyskach olimpijskich będzie miało miejsce w Paryżu w 2024 roku. I chociaż tego rodzaju deklaracja wydaje się otwierać nowe możliwości przed sportem kobiet, to jednak nadal trzeba mieć na uwadze, że chociażby liczba kobiet pełniąca funkcje kierownicze, takie jak np. szef misji olimpijskiej czy trener pozostaje niezwykle niska. Przykładowo, podczas igrzysk w Tokio w 2020 r. tylko 13 procent trenerów stanowiły kobiety.
Do głównych działań MKOI w zakresie równości płci w sporcie można zaliczyć powołanie Gender Equality, Diversity and Inclusion Commission. Do obowiązków Komisji należy m.in.:
Kolejnym projektem jest grupa społecznościowa MKOl na LinkedIn. Została ona utworzona dla osób pracujących w Ruchu Olimpijskim, które są zaangażowane w zmniejszanie różnic między płciami w sporcie. Grupa jest miejscem wymiany praktyk, doświadczeń i projektów przedmiotowym zakresie.
Ponadto w omawianym temacie powstało szereg dokumentów, z którymi można zapoznać się na stronie MKOI, w tym m.in.: Gender Equality and Inclusion Objectives 2021-2024, IOC Gender Equality and Inclusion Portrayal Guidelines, IOC Gender Equality and Inclusion Report 2021, IOC Gender Equality Review Project. IOC Toolkit on Safeguarding Athletes from harassment and abuse in sport, Factsheet "Women in the Olympic Movement".
Z kolei w Polskim Komitecie Olimpijskim działa Komisja Sportu Kobiet, której głównym celem jest podejmowanie inicjatyw związanych z propagowaniem idei olimpizmu i umacniania roli sportu kobiecego w społeczeństwie. Jak zaznaczyła przewodnicząca Komisji Sportu Kobiet Grażyna Rabsztyn: ,, Wspólnym celem jest stworzenie pozytywnego klimatu społecznego wokół tematyki miejsca kobiety w polskim sporcie – stąd hasztag #ModaNaKobietyWsporcie. Miejmy nadzieję, że dzięki tego typu inicjatywom o pełnoprawną i silną obecność kobiet w sporcie nie trzeba będzie długo zabiegać, a będzie ona stałym, naturalnym i pozytywnym zjawiskiem”[1].
Kolejnym ciekawym projektem w zakresie sportu kobiet – tym razem jednak dotyczącym określonej dyscypliny sportu – jest Strategia Piłki Nożnej Kobiet na lata 2022-2026 ogłoszona przez Polski Związek Piłki Nożnej. Z treścią dokumentu można zapoznać się tutaj.
Jest to pierwszy dokument, który w tak kompleksowy sposób definiuje kluczowe cele i sposoby ich realizacji dla czterech priorytetowych obszarów strategicznych kobiecej piłki w Polsce:
Jestem przekonana, że każda tego rodzaju inicjatywa/akcja/kampania etc. poprawia wizerunek kobiecego sportu, wpływa na równouprawnienie kobiet w sporcie i stanowi zachętę do tego, aby pokazać młodym dziewczynom, nastolatkom, że warto podjąć to wyzwanie, jakim jest profesjonalne uprawianie sportu.
A czy w Państwa klubach sportowych podejmowane są jakieś akcje promujące udział kobiet w sporcie, zachęcające panie do udziału we współzawodnictwie sportowym?
[1] https://olimpijski.pl/kobiety-w-sporcie-kobiety-olimpijskie/
Organizacje sportowe
29.08.2024
Organizacje sportowe
28.06.2024
Organizacje sportowe
26.04.2024
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.