30.03.2015
Słowo ,,mobbing” stało się w ostatnim czasie słowem tzw. modnym i odmienianym przez niemal wszystkie przypadki. W wielu jednak sytuacjach jest ono stosowane do określenia stanu, który z prawnego punktu mobbingiem nie jest. Czym jest mobbing i czy występuje w sporcie? O tym w dzisiejszym blogu.
Definicja legalna mobbingu znajduje się w Kodeksie pracy (k.p.). Słowa ,,mobbing” (z prawnego punktu widzenia) nie będzie można użyć do określenia zachowań o takich samych lub podobnych cechach jak te wymienione w art. 943 k.p. jeżeli będą one miały miejsce w sytuacji świadczenia pracy na podstawie umowy cywilnoprawnej czy na określenie codziennych zachowań interpersonalnych. Wówczas użyte zostanie one w znaczeniu potocznym. Mobbing dotyczy tylko pracowników, osoby wykonujące pracę na innej podstawie niż umowa o pracę, nie mogą korzystać ze wskazanej regulacji.
Mogą one natomiast powoływać się na przepisy o ochronie dóbr osobistych, szczególnie na naruszenie dobrego imienia lub też na przepisy kodeksu karnego.
Wspomniany artykuł stanowi:
,,§ 1. Pracodawca jest obowiązany przeciwdziałać mobbingowi.
§ 2. Mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.
§ 3. Pracownik, u którego mobbing wywołał rozstrój zdrowia, może dochodzić od pracodawcy odpowiedniej sumy tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.
§ 4. Pracownik, który wskutek mobbingu rozwiązał umowę o pracę, ma prawo dochodzić od pracodawcy odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę, ustalane na podstawie odrębnych przepisów.
§ 5. Oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę powinno nastąpić na piśmie
z podaniem przyczyny, o której mowa w § 2, uzasadniającej rozwiązanie umowy”.
Treść tej definicji wskazuje, że określone w niej ustawowe cechy mobbingu muszą być spełnione łącznie. Na podkreślenie zasługują przesłanki: uporczywości i długotrwałości. Ta ostatnia musi być rozpatrywana w sposób zindywidualizowany i uwzględniać okoliczności konkretnego przypadku. Jednorazowe, karygodne zachowanie trenera wobec zawodnika trudno uznać za mobbing. Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego w procesie mobbingu nie muszą uczestniczyć wyłącznie pracodawca lub osoba wchodząca w skald organu zarządzającego. Mogą uczestniczyć w nim bezpośredni przełożeni, współpracownicy czy współpracujący z pracodawcą kontrahent. Pracodawca jednak odpowiada nie tylko w sytuacji czynnego znęcania się nad pracownikiem, ale także za niewywiązanie się z obowiązku przeciwdziałania występowaniu zachowań mobbingowych innych osób.
Co jednak z mobbingiem w sporcie? Dokonując przeglądu różnego rodzaju artykułów niewiele znalazłam takich, w których są wzmianki na temat zachowań o znamionach mobbingu w środowisku sportowym. Nie wydaje się jednak, że jest to spowodowane brakiem problemu, co raczej jego nieujawnianiem. I o ile na pochwałę zasługuje rozwiązywanie sporów bez stwarzania niepotrzebnej, medialnej otoczki o tyle gorzej, jeżeli sprawy mogą być w klubach sportowych przysłowiowo zamiatane pod dywan lub też zawodnicy obawiają się wykorzystać środki przewidziane w prawie pracy czy instrumenty przewidziane w kodeksie cywilnym.
Należy pamiętać, że ciężar dowodu – wykazanie mobbingu i jego skutków spoczywa na pracowniku. W celu uzyskania dla siebie pozytywnego rozstrzygnięcia, w pierwszej kolejności jest on zobowiązany do wykazania, że był poddany mobbingowi. Następnie musi udowodnić rozstrój swojego zdrowia (poprzeć to odpowiednią dokumentacją medyczną) i co niezwykle istotne – wykazać związek przyczynowy pomiędzy mobbingiem w miejscu pracy a rozstrojem zdrowia.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.