Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Sporty indywidualne

Mercedes wycofuje się z apelacji. Max Verstappen oficjalnie Mistrzem Świata Formuły 1

21.12.2021

W czwartek Mercedes ogłosił, iż nie będzie składał apelacji od decyzji sędziów od złożonych przez ten zespół protestów na wyniki GP Abu Dhabi. Tym samym Mistrzem Świata kierowców został oficjalnie Max Verstappen z Red Bull Racing. W związku z oficjalnym zakończeniem sprawy postanowiłem uporządkować wszystkie informacje i przedstawić ją Państwu całościowo w jednym artykule.

Przypomnijmy, że na 5 okrążeń przed zakończeniem wyścigu o bandę uderzył Nicholas Latifi swoim Williamsem. Na tor wyjechał samochód bezpieczeństwa a Verstappen zdecydował się zjechać do boksu po świeże, miękkie, opony. Lewis Hamilton został na torze na mocno zużytych już twardych oponach w obawie, iż w przypadku, gdy wyścig zakończyłby się za samochodem bezpieczeństwa a Max zostałby na torze to traci on na tamtą chwilę pewne zwycięstwo w wyścigu i 8 tytuł mistrza świata w swojej kolekcji.

W trakcie neutralizacji sędziowie podejmują dwie bardzo kontrowersyjne decyzje. Najpierw oświadczają, iż żaden ze zdublowanych kierowców nie będzie mógł minąć samochodu bezpieczeństwa i oddublować się. Następnie, tuż przed okrążeniem, na którym Safety Car ma zjechać do boksu sędziowie zmieniają decyzję o pozwalają kierowcom się oddublować- ale nie wszystkim a wyłącznie tym którzy podczas neutralizacji dzielili Lewisa Hamiltona i Maxa Verstappena. Następnie na okrążenie przez końcem wyścig jest wznowiony. Verstappen mający gigantyczną w tym momencie przewagę ogumienia wyprzedza Hamiltona i odbiera mu pewne zwycięstwo w wyścigu i tytuł. Toto Wolff, szef Mercedesa, po wyścigu jest wściekły. Tuż po ceremonii dekoracji na podium Mercedes składa do zespołu sędziowskiego dwa protesty, w których stwierdza naruszenie art. 48.12 Regulaminu F1. Poniżej, przedstawię poszczególne fragmenty przepisu w wersji polskiej ale przede wszystkim w wersji angielskiej, gdyż znaczenie terminologii zawartej w przepisie w tym właśnie języku ma w tej sprawie kluczowe znaczenie. Przetłumaczenie fragmentu przepisu na język polski ma tu na celu wyłącznie zobrazowanie treści przepisu w naszym języku.:

 • Co do przepisu art. 48.12 naruszenie dotyczy dwóch fragmentów tego przepisu. Pierwszy brzmi następująco: „If the clerk of the course considers it safe to do so, and the message "LAPPED CARS MAY NOW OVERTAKE" has been sent to all Competitors via the official messaging system, any cars that have been lapped by the leader will be required to pass the cars on the lead lap and the safety car.”, co w przetłumaczeniu na język polski oznacza: „Jeśli dyrektor zawodów uzna, że ​​jest to bezpieczne, a wiadomość „ZDUBLOWANE SAMOCHODY MOGĄ TERAZ WYPRZEDZAĆ” została wysłana do wszystkich Zawodników za pośrednictwem oficjalnego systemu wiadomości, jakiekolwiek samochody, które zostały zdublowane przez lidera, będą musiały przejść obok samochody na okrążeniu prowadzącym i samochód bezpieczeństwa.” Mercedes wskazuje, że doszło tutaj do złamania przepisów bowiem nie wszystkie samochody dostały pozwolenie na oddublowanie się, a jedynie te, które w momencie ustawienia się bolidów za samochodem bezpieczeństwa znalazły się pomiędzy Vertappenem a Hamiltonem
 • Drugi fragment brzmi nastepująco: „Unless the clerk of the course considers the presence of the safety car is still necessary, once the last lapped car has passed the leader the safety car will return to the pits at the end of the following lap.”, co po przetłumaczeniu oznacza: „O ile dyrektor zawodów nie uzna, że ​​obecność samochodu bezpieczeństwa jest nadal konieczna, gdy ostatni zdublowany samochód minie lidera, samochód bezpieczeństwa powróci do boksów na koniec następnego okrążenia.” W wyścigu doszło do sytuacji, gdy samochód bezpieczeństwa zjechał na tym samym okrążeniu, na którym samochody minęły go by się oddublować.
 • Drugie naruszenie dotyczy ogólnej zasady zawartej w art. 48.8, która brzmi następująco: „(…) no driver may overtake another car on the track, including the safety car, until he passes the Line for the first time after the safety car has returned to the pits.”, co po przetłumaczeniu oznacza: „żaden kierowca nie może wyprzedzać innego samochodu na torze, w tym samochodu bezpieczeństwa, dopóki nie minie Linii startu po raz pierwszy po powrocie samochodu bezpieczeństwa do boksów.”. Mercedes podniósł tutaj, iż Max w trakcie jazdy za samochodem bezpieczeństwa parę razy znalazł się przed Lewisem i tym samym wyprzedzał go niezgodnie z przepisami.

Odnosząc się do twierdzeń Mercedesa Red Bull podniósł, iż:

 • Użyte w art. 48.12 słowo „any” czyli jakikolwiek nie oznacza „every” czyli każdy- wnioskując, nie ma obowiązku dawania możliwości oddublowania się każdemu samochodowi
 • 48.13 Regulaminu stanowi, że komenda „Safety Car in this lap” oznacza sygnał dla zawodników i kierowców, że na końcu tego okrążenia, na którym pojawia się ten komunikat, Safety Car będzie wjeżdżał do alei serwisowej.
 • 15.3 daje dyrektorowi wyścigu nadrzędne uprawnienia m.in. w kwestii używania samochodu bezpieczeństwa i jest to zasada nadrzędna w stosunku do przepisu art. 48.12
 • Nawet gdyby wszystkie samochody się oddublowały to nie miałoby to wpływu na wynik wyścigu.

Po zbadaniu sprawy zespół sędziów wydał decyzję, w której stwierdził, iż chociaż samochód 33 (Verstappen) na pewnym etapie, przez bardzo krótki okres czasu, przesunął się nieznacznie przed samochód 44 (Hamilton) w czasie, gdy oba samochody przyspieszały i hamowały,  Verstappen cofnął się za Hamiltona i nie był z przodu, gdy skończył się okres samochodu bezpieczeństwa. Artykuł 15.3 zezwala Dyrektorowi Wyścigu na kontrolowanie użytkowania samochodu bezpieczeństwa, co w ocenie sędziów obejmuje jego wypuszczenie na tor i wycofanie. Chociaż Artykuł 48.12 mógł nie być w pełni zastosowany, w odniesieniu do samochodu bezpieczeństwa powracającego do boksów na koniec następnego okrążenia, Artykuł 48.13 jest nadrzędny nad Artykułem 48.12 i po wyświetleniu komunikatu „Samochód bezpieczeństwa na tym okrążeniu” jest obowiązkowe wycofanie samochodu bezpieczeństwa na koniec tego okrążenia, na którym komunikat został wypuszczony.

Trudno nie stwierdzić, iż w niniejszej sprawie rację wydaje się mieć każda ze stron. Zasadne były zarzuty Mercedesa bowiem w historii Formuły 1 takie zabiegi dotyczące procedury Safety Car jakie sędziowie przeprowadzili na GP Abu Dhabi nie miały nigdy miejsca. Z kolei słuszność ma również Red Bull, że przy takiej sytuacji z ogumieniem jaka miała miejsce oddublowanie wszystkich kierowców nie miało znaczenia- Verstappen wyprzedziłby Hamiltona. Słuszność ma też FIA, bowiem przepisy dają pełną kontrolę dyrektorowi wyścigu nad ta procedurą. Niemniej nie sposób oprzeć się wrażeniu że dobre sędziowanie nie powinno powodować takiego zamieszania. Nie zmienia to również faktu, iż ten wyścig jak również cały sezon na zawsze zapisze się w historii Formuły 1 jako jeden z najwybitniejszych, a może i najwybitniejszy.

Zadaj nam pytanie!

Zainteresował Cię temat artykułu lub dotyczy Ciebie? Zapraszamy do kontaktu! Zadaj nam pytanie a eksperci Prawa Sportowe: prawnicy, specjaliści w dziedzinie odpowiedniej dla Twojego pytania - odpowiedzą w ciągu 48 godzin! Pierwsza konsultacja jest całkowicie darmowa!

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

ul. Powstańców Śląskich 9

53-332 Wrocław

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności
Zamknij formularz pytania

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.

Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.

Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.

Wypełnij formularz

Nie jest wymagany, jednak może ułatwić nam kontakt z Tobą jeśli będzie taka potrzeba.

Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

 1. Zakres obowiązywania
  1. Administratorem Danych Osobowych jest PrawoSportowe.pl Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Powstańców Śląskich 9, 53-332 Wrocław, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy pod numerem KRS: 0000384634, e-mail: bok@prawosportowe.pl, tel. +48 693 672 258 (dalej: Administrator, ADO).
  2. Celem niniejszej Polityki Prywatności jest określenie działań podejmowanych przez Administratora w zakresie ochrony danych osobowych przetwarzanych, w tym zbieranych za pośrednictwem strony internetowej http://www.prawosportowe.pl.
  3. Dane osobowe to wszelkie informacje, które mogą Cię identyfikować, na przykład Twoje imię i nazwisko, numer telefonu i adres poczty elektronicznej przekazywane przez Ciebie za pomocą formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń. Kiedy w poniższym dokumencie odwołujemy się do terminu „przetwarzać” albo „przetwarzanie”, mamy na myśli wszelkie czynności i operacje wykonywane na Twoich danych osobowych (np. ich przechowywanie czy analizowanie na potrzeby świadczenia Ci usługi).
 2. Informacje dotyczące ADO
  1. Kontakt z ADO może się odbywać pocztą tradycyjną na adres siedziby, mailowo lub telefonicznie. Dane kontaktowe wskazane zostały w pkt. 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 3. Cel, podstawa prawna i zasady przetwarzania danych osobowych
  1. Dane osobowe osób fizycznych korzystających z formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń (dalej zwanymi: Użytkownikami) przetwarzane są w celu:
   1. zawarcia i wykonywania umów w ramach usług prowadzonych przez ADO (art. 6 ust. 1 lit. b) RODO);
   2. prowadzenia działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera, na podstawie udzielonej zgody (art. 6 ust. 1 lit. a) RODO);
   3. udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO);
   4. ewentualnego ustalenia, dochodzenia lub obrony przed roszczeniami, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO).
  2. Dane osobowe przetwarzane są przez następujący okres:
   1. w celu zawarcia i wykonywania umowy – przez okres prowadzenia negocjacji oraz trwania umowy, a po jej ustaniu do upływu okresów przedawnienia wszelkich roszczeń z niej wynikających,
   2. w celu prowadzenie działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera – do czasu cofnięcia zgody przez Użytkownika,
   3. w celu udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie - do czasu załatwienia sprawy, w której zostały zebrane.
  3. Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1 lit. a) jest dobrowolne jednakże jest warunkiem zawarcia umowy. W przypadku niepodania danych możemy odmówić złożenia Tobie oferty i zawarcia umowy.

   Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1. lit. b), c) jest dobrowolne. Jeżeli nie podasz danych lub nie wyrazisz zgody nie będziemy mogli w przyszłości informować Cię bezpośrednio o naszej bieżącej ofercie lub udzielić odpowiedzi na przedstawione zagadnienia.
  4. Dane osobowe Użytkowników nie są przekazywane poza teren Polski, Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
  5. Dane osobowe użytkowników mogą być powierzane przez ADO do przetwarzania następującym kategoriom podmiotów: Kancelaria Radcy Prawnego Tomasz Dauerman, portale internetowe z którymi portal prawosportowe.pl współpracuje na podstawie odrębnych umów, firmy księgowe, biura rachunkowe, firmy informatyczne. Dane osobowe mogą być także udostępnione: odpowiednim organom państwowym na ich żądanie na podstawie odpowiednich przepisów prawa.
 4. Prawa osoby, której dane dotyczą
  1. Każdy Użytkownik ma prawo dostępu do treści swoich danych i otrzymania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu oraz prawo do przenoszenia danych.
  2. Jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody, Użytkownik ma prawo cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Cofnięcie zgody nie będzie wpływać na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  3. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy RODO lub inne przepisy prawa o ochronie danych osobowych.
  4. W przedmiocie realizacji swoich praw oraz cofnięcia zgody można skontaktować się z ADO przy użyciu danych wskazanych w pkt 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 5. Cookies
  1. Ciasteczka (ang. cookies) to niewielkie pliki, zapisywane i przechowywane na twoim komputerze, tablecie lub smartphonie podczas gdy odwiedzasz różne strony w internecie. Ciasteczko zazwyczaj zawiera nazwę strony internetowej, z której pochodzi, „długość życia” ciasteczka (to znaczy czas jego istnienia), oraz przypadkowo wygenerowany unikalny numer służący do identyfikacji przeglądarki, z jakiej następuje połączenie ze stroną internetową.
  2. W związku z udostępnianiem zawartości serwisu internetowego prawosportowe.pl stosuje się  tzw. cookies, tj. informacje zapisywane przez serwery na urządzeniu końcowym użytkownika, które serwery mogą odczytać przy każdorazowym połączeniu się z tego urządzenia końcowego, może także używać innych technologii o funkcjach podobnych lub tożsamych z cookies. Opisane w niniejszym punkcie Polityki Prywatności, informacje dotyczące cookies mają zastosowanie również do innych podobnych technologii stosowanych w ramach naszych serwisów internetowych. Pliki cookies (tzw."ciasteczka") stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu internetowego prawosportowe.pl. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę domeny serwisu internetowego, z którego pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
  3. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
   1. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,
   2. utrzymania sesji użytkownika serwisu internetowego (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła"
  4. W ramach serwisu internetowego prawosportowe.pl możemy stosować następujące rodzaje plików cookies:
   1. "niezbędne" pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach serwisu internetowego, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach serwisu,
   2. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu,
   3. pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych serwisu.
  5. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym użytkownika. Użytkownicy prawosportowe.pl serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu użytkownika serwisu internetowego. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). Niedokonanie zmiany ustawień w zakresie cookies oznacza, że będą one zamieszczone w urządzeniu końcowym użytkownika, a tym samym będziemy przechowywać informacje w urządzeniu końcowym użytkownika i uzyskiwać dostęp do tych informacji.
  6. Wyłączenie stosowania cookies może spowodować utrudnienia korzystanie z niektórych usług w ramach naszych serwisów internetowych, w szczególności wymagających logowania. Wyłączenie opcji przyjmowania cookies nie powoduje natomiast braku możliwości czytania lub oglądania treści zamieszczanych w serwisie internetowym prawosportowe.pl z zastrzeżeniem tych, do których dostęp wymaga logowania. Poniżej informacja jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce:
   Jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce ?
 6. Postanowienia końcowe
  1. ADO dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizyczne, techniczne i organizacyjne ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.
  2. ADO zastrzega sobie prawo do zmiany treści niniejszej Polityki Prywatności.